Reklama
reklama

ZA KOVÁŘI DO TĚŠAN

Plánujete výlet s dětmi? Přijeďte 4. srpna na Kovářskou sobotu do kovárny v Těšanech, která je technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Kromě ukázek kování čeká na děti Kovářská tovaryšská zkouška. Více na www.technicalmuseum.cz.

Obec Těšany leží asi 25 km jihovýchodně od Brna. Spojení zajišťuje autobus, přijet můžete samozřejmě i autem. Kovárnu najdete přímo na náměstí. Již pravidelným programem pro děti jsou prázdninové Kovářské soboty. Letos už jedna proběhla 7. 7., druhá je připravena na tuto sobotu 4. 8. od 9 do 17 hodin. Na děti čekají úkoly, puzzle, kování, ale také třeba malování na obličej. A odměnou jim může být třeba zmrzlina v nedaleké restauraci Maryša. Název není náhodný. Hlavní hrdinka slavné divadelní hry bratří Mrštíků zde v Těšanech skutečně žila. Více se dozvíte při prohlídce kovárny.

 

 

 

O svých zážitcích z červencové kovářské soboty vypráví Alena Najbertová:

Vystupuji z auta před kovárnou. Je to bílé venkovské stavení a modře omítnutou podezdívkou. Velkými dřevěnými vraty vcházím na dvorek s kamennou dlažbou. Atmosféru doplňuje sušící se kukuřice, vůz, kované řetězy a další nářadí. Uprostřed dvorku návštěvníka zaujme pěkně upravená květinová zahrádka. Opravdu to tu takhle vypadalo? Ptám se paní Evy Dudkové, správkyně a průvodkyně. Ale kdepak, ve středu dvorku bývalo hnojiště. Náhle nás vyruší rány. Pan kovář už pracuje, běžte se podívat. Kováře si představuji jako zarostlého dvoumetrového chlapíka celého černého od sazí.  Zvědavě nahlížím dovnitř.

 

Kovárna na vás dýchne zvláštní atmosférou. Dominantou je výheň a měchy po stranách, vepředu je kovadlina a všude kolem spousty kladiv, kleští a dalšího nářadí. Dnes ve výhni hoří oheň a za kovadlinou stojí příjemný chlapík, který má do dvou metrů dost daleko. Pan Urbánek je umělecký kovář z nedalekého Měnína. Nářadí mu v ruce jen hraje a za chvíli je podkovička pro štěstí hotová. Hlouček dětí a dospělých včetně mě zvědavě přihlíží. Děti si dnes mohou kování sami vyzkoušet v rámci Tovaryšské zkoušky, kterou pro ně připravilo Technické muzeum v Brně.

 

Pojďte si to také zkusit, zve mne k práci pan Urbánek. Pro začátek zkusíme to základní - hřebík. Beru do jedné ruky kladivo a do druhé železnou tyč, na konci rozžhavenou do oranžova. Přestože se snažím, materiál se ani nehne. Musíte větší silou, radí zkušený kovář. Dala jsem ránu ze všech sil. Bohužel vedle. Pan kovář s úsměvem nabízí pomoc. Ukažte, trošku to dodělám. Pár úderů kladiv a špička je hotová. Hlavička už vám půjde lépe. Znovu beru do ruky kladivo a tvaruji rozehřátý kov. Na čele mě vyvstávají kapky potu z tepla od výhně, ale také při představě, že bych tím těžkým kladivem měla mávat celý den. No, kovář ze mě asi nebude. Pan Urbánek nevypadá, že by byl unavený a ochotně se věnuje malým i velkým zvědavcům okolo.

Odcházím domů s téměř vlastnoručně vykovaným hřebíkem v ruce a spoustou úžasných zážitků, pro které stálo zato přijet!

 

Srpnová kovářská sobota proběhne v Těšanech 4. 8. od 9 do 17 hodin. Více na www.technicalmuseum.cz.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře