Reklama
reklama

ZA KOVÁŘI DO TĚŠAN

Plánujete výlet s dětmi? Přijeďte 4. srpna na Kovářskou sobotu do kovárny v Těšanech, která je technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Kromě ukázek kování čeká na děti Kovářská tovaryšská zkouška. Více na www.technicalmuseum.cz.

Obec Těšany leží asi 25 km jihovýchodně od Brna. Spojení zajišťuje autobus, přijet můžete samozřejmě i autem. Kovárnu najdete přímo na náměstí. Již pravidelným programem pro děti jsou prázdninové Kovářské soboty. Letos už jedna proběhla 7. 7., druhá je připravena na tuto sobotu 4. 8. od 9 do 17 hodin. Na děti čekají úkoly, puzzle, kování, ale také třeba malování na obličej. A odměnou jim může být třeba zmrzlina v nedaleké restauraci Maryša. Název není náhodný. Hlavní hrdinka slavné divadelní hry bratří Mrštíků zde v Těšanech skutečně žila. Více se dozvíte při prohlídce kovárny.

 

 

 

O svých zážitcích z červencové kovářské soboty vypráví Alena Najbertová:

Vystupuji z auta před kovárnou. Je to bílé venkovské stavení a modře omítnutou podezdívkou. Velkými dřevěnými vraty vcházím na dvorek s kamennou dlažbou. Atmosféru doplňuje sušící se kukuřice, vůz, kované řetězy a další nářadí. Uprostřed dvorku návštěvníka zaujme pěkně upravená květinová zahrádka. Opravdu to tu takhle vypadalo? Ptám se paní Evy Dudkové, správkyně a průvodkyně. Ale kdepak, ve středu dvorku bývalo hnojiště. Náhle nás vyruší rány. Pan kovář už pracuje, běžte se podívat. Kováře si představuji jako zarostlého dvoumetrového chlapíka celého černého od sazí.  Zvědavě nahlížím dovnitř.

 

Kovárna na vás dýchne zvláštní atmosférou. Dominantou je výheň a měchy po stranách, vepředu je kovadlina a všude kolem spousty kladiv, kleští a dalšího nářadí. Dnes ve výhni hoří oheň a za kovadlinou stojí příjemný chlapík, který má do dvou metrů dost daleko. Pan Urbánek je umělecký kovář z nedalekého Měnína. Nářadí mu v ruce jen hraje a za chvíli je podkovička pro štěstí hotová. Hlouček dětí a dospělých včetně mě zvědavě přihlíží. Děti si dnes mohou kování sami vyzkoušet v rámci Tovaryšské zkoušky, kterou pro ně připravilo Technické muzeum v Brně.

 

Pojďte si to také zkusit, zve mne k práci pan Urbánek. Pro začátek zkusíme to základní - hřebík. Beru do jedné ruky kladivo a do druhé železnou tyč, na konci rozžhavenou do oranžova. Přestože se snažím, materiál se ani nehne. Musíte větší silou, radí zkušený kovář. Dala jsem ránu ze všech sil. Bohužel vedle. Pan kovář s úsměvem nabízí pomoc. Ukažte, trošku to dodělám. Pár úderů kladiv a špička je hotová. Hlavička už vám půjde lépe. Znovu beru do ruky kladivo a tvaruji rozehřátý kov. Na čele mě vyvstávají kapky potu z tepla od výhně, ale také při představě, že bych tím těžkým kladivem měla mávat celý den. No, kovář ze mě asi nebude. Pan Urbánek nevypadá, že by byl unavený a ochotně se věnuje malým i velkým zvědavcům okolo.

Odcházím domů s téměř vlastnoručně vykovaným hřebíkem v ruce a spoustou úžasných zážitků, pro které stálo zato přijet!

 

Srpnová kovářská sobota proběhne v Těšanech 4. 8. od 9 do 17 hodin. Více na www.technicalmuseum.cz.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře