Reklama
reklama

ZA KOVÁŘI DO TĚŠAN

Plánujete výlet s dětmi? Přijeďte 4. srpna na Kovářskou sobotu do kovárny v Těšanech, která je technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Kromě ukázek kování čeká na děti Kovářská tovaryšská zkouška. Více na www.technicalmuseum.cz.

Obec Těšany leží asi 25 km jihovýchodně od Brna. Spojení zajišťuje autobus, přijet můžete samozřejmě i autem. Kovárnu najdete přímo na náměstí. Již pravidelným programem pro děti jsou prázdninové Kovářské soboty. Letos už jedna proběhla 7. 7., druhá je připravena na tuto sobotu 4. 8. od 9 do 17 hodin. Na děti čekají úkoly, puzzle, kování, ale také třeba malování na obličej. A odměnou jim může být třeba zmrzlina v nedaleké restauraci Maryša. Název není náhodný. Hlavní hrdinka slavné divadelní hry bratří Mrštíků zde v Těšanech skutečně žila. Více se dozvíte při prohlídce kovárny.

 

 

 

O svých zážitcích z červencové kovářské soboty vypráví Alena Najbertová:

Vystupuji z auta před kovárnou. Je to bílé venkovské stavení a modře omítnutou podezdívkou. Velkými dřevěnými vraty vcházím na dvorek s kamennou dlažbou. Atmosféru doplňuje sušící se kukuřice, vůz, kované řetězy a další nářadí. Uprostřed dvorku návštěvníka zaujme pěkně upravená květinová zahrádka. Opravdu to tu takhle vypadalo? Ptám se paní Evy Dudkové, správkyně a průvodkyně. Ale kdepak, ve středu dvorku bývalo hnojiště. Náhle nás vyruší rány. Pan kovář už pracuje, běžte se podívat. Kováře si představuji jako zarostlého dvoumetrového chlapíka celého černého od sazí.  Zvědavě nahlížím dovnitř.

 

Kovárna na vás dýchne zvláštní atmosférou. Dominantou je výheň a měchy po stranách, vepředu je kovadlina a všude kolem spousty kladiv, kleští a dalšího nářadí. Dnes ve výhni hoří oheň a za kovadlinou stojí příjemný chlapík, který má do dvou metrů dost daleko. Pan Urbánek je umělecký kovář z nedalekého Měnína. Nářadí mu v ruce jen hraje a za chvíli je podkovička pro štěstí hotová. Hlouček dětí a dospělých včetně mě zvědavě přihlíží. Děti si dnes mohou kování sami vyzkoušet v rámci Tovaryšské zkoušky, kterou pro ně připravilo Technické muzeum v Brně.

 

Pojďte si to také zkusit, zve mne k práci pan Urbánek. Pro začátek zkusíme to základní - hřebík. Beru do jedné ruky kladivo a do druhé železnou tyč, na konci rozžhavenou do oranžova. Přestože se snažím, materiál se ani nehne. Musíte větší silou, radí zkušený kovář. Dala jsem ránu ze všech sil. Bohužel vedle. Pan kovář s úsměvem nabízí pomoc. Ukažte, trošku to dodělám. Pár úderů kladiv a špička je hotová. Hlavička už vám půjde lépe. Znovu beru do ruky kladivo a tvaruji rozehřátý kov. Na čele mě vyvstávají kapky potu z tepla od výhně, ale také při představě, že bych tím těžkým kladivem měla mávat celý den. No, kovář ze mě asi nebude. Pan Urbánek nevypadá, že by byl unavený a ochotně se věnuje malým i velkým zvědavcům okolo.

Odcházím domů s téměř vlastnoručně vykovaným hřebíkem v ruce a spoustou úžasných zážitků, pro které stálo zato přijet!

 

Srpnová kovářská sobota proběhne v Těšanech 4. 8. od 9 do 17 hodin. Více na www.technicalmuseum.cz.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře