Reklama
reklama

Za „černou“ dřevostavbu půjdou dva úředníci před soud

Úředníci stavebního odboru radnice Brno – sever Miroslav Kreisl a Hana Rézlová jsou obžalováni z maření úkolu úřední osoby a o jejich vině bude  rozhodovat soud. V Soběšické ulici v Brně totiž nechali stavebníka načerno postavit dům. Ještě před policejním vyšetřováním upozornila na špatný postup stavebního odboru i kancelář ombudsmana.

Patrová dřevostavba vyrostla v brněnské Soběšické ulici na zahradě majitele a stavebníka během několika týdnů a bez souhlasu sousedů. Těm nezbylo nic jiného, než na dělníky, kterým rostl dům pod rukama, jen bezmocně hledět z oken. „Podle zákona by si úřad měl vyžádat připomínky majitelů vedlejších pozemků. To však neudělal. Stavba byla povolena bez našeho souhlasu,“ popsal začátek sporu jeden ze sousedů.

Stavební úřad sice nejdřív povolení ke stavbě vydal, pak ji ale zakázal a nařídil řízení o odstranění stavby. Stavba ale i přes zákaz rostla. Úřad totiž vyhověl přání stavebníka stavbu zakonzervovat. V praxi to ale znamenalo, že dělníci v rekordním tempu dům dostali pod střechu a dokončili. „Stavebník potřeboval na stavbu domu čas a úředníci mu jej dali. Stavební úřad nekonal, přestože věděl, že na stavbě se pokračuje,“ kritizovala ve zprávě počínání úředníků také zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Korupci, podplacení úředníků nebo poskytnutí jim určitých výhod, se policii, která případ vyšetřovala, prokázat nepodařilo. Nedbalost je však jasná a úředníci jsou stíháni za maření úkolu úřední osoby. Hrozí jim až roční pobyt za mřížemi. Jde o první stíhání takového druhu na jižní Moravě. Ani bývalý vedoucí stavebního odboru ani jeho referentka se k případu nevyjádřili.

 

Termín hlavního líčení s oběma obžalovanými úředníky u soudu ještě nebyl stanoven. „Případ je poměrně komplikovaný, předpokládáme ovšem, že soudce nařídí začátek řízení už během února,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.

 

K odstranění domu s největší pravděpodobností nedojde. Zmatky kolem povolení stavby a protichůdná stanoviska úředníků se totiž státu mohou
prodražit. Investor by se mohl soudit o náhradu škody. Když totiž začal stavět, měl potřebné dokumenty. Teprve pak úřady vzaly své rozhodnutí zpět. Podle právníků může stavebník argumentovat tím, že stavěl v dobré víře, že má platné povolení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře