Reklama
reklama

Za „černou“ dřevostavbu půjdou dva úředníci před soud

Úředníci stavebního odboru radnice Brno – sever Miroslav Kreisl a Hana Rézlová jsou obžalováni z maření úkolu úřední osoby a o jejich vině bude  rozhodovat soud. V Soběšické ulici v Brně totiž nechali stavebníka načerno postavit dům. Ještě před policejním vyšetřováním upozornila na špatný postup stavebního odboru i kancelář ombudsmana.

Patrová dřevostavba vyrostla v brněnské Soběšické ulici na zahradě majitele a stavebníka během několika týdnů a bez souhlasu sousedů. Těm nezbylo nic jiného, než na dělníky, kterým rostl dům pod rukama, jen bezmocně hledět z oken. „Podle zákona by si úřad měl vyžádat připomínky majitelů vedlejších pozemků. To však neudělal. Stavba byla povolena bez našeho souhlasu,“ popsal začátek sporu jeden ze sousedů.

Stavební úřad sice nejdřív povolení ke stavbě vydal, pak ji ale zakázal a nařídil řízení o odstranění stavby. Stavba ale i přes zákaz rostla. Úřad totiž vyhověl přání stavebníka stavbu zakonzervovat. V praxi to ale znamenalo, že dělníci v rekordním tempu dům dostali pod střechu a dokončili. „Stavebník potřeboval na stavbu domu čas a úředníci mu jej dali. Stavební úřad nekonal, přestože věděl, že na stavbě se pokračuje,“ kritizovala ve zprávě počínání úředníků také zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Korupci, podplacení úředníků nebo poskytnutí jim určitých výhod, se policii, která případ vyšetřovala, prokázat nepodařilo. Nedbalost je však jasná a úředníci jsou stíháni za maření úkolu úřední osoby. Hrozí jim až roční pobyt za mřížemi. Jde o první stíhání takového druhu na jižní Moravě. Ani bývalý vedoucí stavebního odboru ani jeho referentka se k případu nevyjádřili.

 

Termín hlavního líčení s oběma obžalovanými úředníky u soudu ještě nebyl stanoven. „Případ je poměrně komplikovaný, předpokládáme ovšem, že soudce nařídí začátek řízení už během února,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.

 

K odstranění domu s největší pravděpodobností nedojde. Zmatky kolem povolení stavby a protichůdná stanoviska úředníků se totiž státu mohou
prodražit. Investor by se mohl soudit o náhradu škody. Když totiž začal stavět, měl potřebné dokumenty. Teprve pak úřady vzaly své rozhodnutí zpět. Podle právníků může stavebník argumentovat tím, že stavěl v dobré víře, že má platné povolení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře