Reklama
reklama

Za „černou“ dřevostavbu půjdou dva úředníci před soud

Úředníci stavebního odboru radnice Brno – sever Miroslav Kreisl a Hana Rézlová jsou obžalováni z maření úkolu úřední osoby a o jejich vině bude  rozhodovat soud. V Soběšické ulici v Brně totiž nechali stavebníka načerno postavit dům. Ještě před policejním vyšetřováním upozornila na špatný postup stavebního odboru i kancelář ombudsmana.

Patrová dřevostavba vyrostla v brněnské Soběšické ulici na zahradě majitele a stavebníka během několika týdnů a bez souhlasu sousedů. Těm nezbylo nic jiného, než na dělníky, kterým rostl dům pod rukama, jen bezmocně hledět z oken. „Podle zákona by si úřad měl vyžádat připomínky majitelů vedlejších pozemků. To však neudělal. Stavba byla povolena bez našeho souhlasu,“ popsal začátek sporu jeden ze sousedů.

Stavební úřad sice nejdřív povolení ke stavbě vydal, pak ji ale zakázal a nařídil řízení o odstranění stavby. Stavba ale i přes zákaz rostla. Úřad totiž vyhověl přání stavebníka stavbu zakonzervovat. V praxi to ale znamenalo, že dělníci v rekordním tempu dům dostali pod střechu a dokončili. „Stavebník potřeboval na stavbu domu čas a úředníci mu jej dali. Stavební úřad nekonal, přestože věděl, že na stavbě se pokračuje,“ kritizovala ve zprávě počínání úředníků také zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Korupci, podplacení úředníků nebo poskytnutí jim určitých výhod, se policii, která případ vyšetřovala, prokázat nepodařilo. Nedbalost je však jasná a úředníci jsou stíháni za maření úkolu úřední osoby. Hrozí jim až roční pobyt za mřížemi. Jde o první stíhání takového druhu na jižní Moravě. Ani bývalý vedoucí stavebního odboru ani jeho referentka se k případu nevyjádřili.

 

Termín hlavního líčení s oběma obžalovanými úředníky u soudu ještě nebyl stanoven. „Případ je poměrně komplikovaný, předpokládáme ovšem, že soudce nařídí začátek řízení už během února,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.

 

K odstranění domu s největší pravděpodobností nedojde. Zmatky kolem povolení stavby a protichůdná stanoviska úředníků se totiž státu mohou
prodražit. Investor by se mohl soudit o náhradu škody. Když totiž začal stavět, měl potřebné dokumenty. Teprve pak úřady vzaly své rozhodnutí zpět. Podle právníků může stavebník argumentovat tím, že stavěl v dobré víře, že má platné povolení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře