Reklama
reklama

Výstava ukáže unikátní snímky z historie války a letce RAF Františka Boudy

V prostorách Dietrichsteinského paláce v Brně se dnes odpoledne uskuteční výstava fotografií ze života letce RAF Františka Boudy. Tato mimořádná výstava potrvá pouze jeden den, a to od 17 do 20 hodin. Součástí akce je prezentace s výkladem a beseda s hosty z Klubu příslušníků RAF a brněnské odbočky Svazu letců České republiky.

Výstava shromáždila informace a dokumenty ze života příslušníka československého zahraničního odboje, letce RAF a brněnského rodáka Františka Boudy.  František Bouda zahynul při jednom z bojových letů v roce 1944. Výstava a beseda jsou poctou jemu i dalším odbojářům, kteří přispěli k obnově demokracie, návratu suverenity a svobody do Evropy a k porážce fašistické nadvlády.

 

„S postupujícím časem ubývá těch, kteří zažili jeden z největších konfliktů v historii lidstva, druhou světovou válku, na vlastní kůži. Ale jejich vzpomínky zůstávají, ať už na stranách knih, na nahrávkách nebo alespoň v hlavě jejich příbuzných, přátel a příznivců. Díky nim se dozvídáme i o činech lidí, kteří neměli to štěstí dožít se konce války. Jedním z nich je i František Bouda, který se po noci z 20. na 21. června 1944 nevrátil z bojového letu nad Normandií,“ připomíná primátor Brna Roman Onderka.

 

Výstavu o Františku Boudovi považuje primátor Brna Roman Onderka za dobrou příležitost definovat v dnešní době pojem hrdinství, bez patosu a ideologických nánosů.

 

František Bouda (1916–1944) byl velitel čety lehkých tanků, velitel 11. roty 2. pěšího pluku 1. čs. pěší divize ve Francii, pilot RAF – účastník zahraničního odboje, působil u jednotky vyzbrojené stíhacími bombardéry Mosquito a operující ze základny Hendon. Aktivně se zapojil do předinvazní a invazní aktivity. Vykonal 11 ofenzivních akcí. V roce 1991 byl in memoriam vyznamenán hodností podplukovníka. Obdržel také československou medaili za chrabrost. Žil v brněnských Židenicích v domě číslo 14 v Nezamyslově ulici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře