Reklama
reklama

Výstava ukáže unikátní snímky z historie války a letce RAF Františka Boudy

V prostorách Dietrichsteinského paláce v Brně se dnes odpoledne uskuteční výstava fotografií ze života letce RAF Františka Boudy. Tato mimořádná výstava potrvá pouze jeden den, a to od 17 do 20 hodin. Součástí akce je prezentace s výkladem a beseda s hosty z Klubu příslušníků RAF a brněnské odbočky Svazu letců České republiky.

Výstava shromáždila informace a dokumenty ze života příslušníka československého zahraničního odboje, letce RAF a brněnského rodáka Františka Boudy.  František Bouda zahynul při jednom z bojových letů v roce 1944. Výstava a beseda jsou poctou jemu i dalším odbojářům, kteří přispěli k obnově demokracie, návratu suverenity a svobody do Evropy a k porážce fašistické nadvlády.

 

„S postupujícím časem ubývá těch, kteří zažili jeden z největších konfliktů v historii lidstva, druhou světovou válku, na vlastní kůži. Ale jejich vzpomínky zůstávají, ať už na stranách knih, na nahrávkách nebo alespoň v hlavě jejich příbuzných, přátel a příznivců. Díky nim se dozvídáme i o činech lidí, kteří neměli to štěstí dožít se konce války. Jedním z nich je i František Bouda, který se po noci z 20. na 21. června 1944 nevrátil z bojového letu nad Normandií,“ připomíná primátor Brna Roman Onderka.

 

Výstavu o Františku Boudovi považuje primátor Brna Roman Onderka za dobrou příležitost definovat v dnešní době pojem hrdinství, bez patosu a ideologických nánosů.

 

František Bouda (1916–1944) byl velitel čety lehkých tanků, velitel 11. roty 2. pěšího pluku 1. čs. pěší divize ve Francii, pilot RAF – účastník zahraničního odboje, působil u jednotky vyzbrojené stíhacími bombardéry Mosquito a operující ze základny Hendon. Aktivně se zapojil do předinvazní a invazní aktivity. Vykonal 11 ofenzivních akcí. V roce 1991 byl in memoriam vyznamenán hodností podplukovníka. Obdržel také československou medaili za chrabrost. Žil v brněnských Židenicích v domě číslo 14 v Nezamyslově ulici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře