Reklama
reklama

Výstava Ponorka Victoria od umělce Rudiho Lorenze v Technickém muzeu

Technické muzeum v Brně se opět vrací k výtvarnému pojetí techniky výstavou grafika, sochaře a pedagoga Rudiho Lorenze. Ponorka Victoria je projekt, který představuje soubor objektů, reliéfů, obrazů a skulptur, které jsou nejen okouzlující svým jasně vizuálním surrealistickým pojetím, ale navíc jsou z větší části prezentovány jako taktilní předměty, jež jsou tímto přístupné i pro nevidomé návštěvníky muzea.

Autor je držitelem Ceny města Brna v oboru užité umění za rok 2008. Je jedním z nemnoha současných umělců, který svou tvorbu přizpůsobuje vjemovým schopnostem nevidomých a slabozrakých. Jeho objekty jasně odrážejí poetickou osobnost Rudiho Lorenze a tvůrčí fantazii, kterou uplatňuje v nesmírné hravosti s materiály a tvary již predikovanými, aby z nich poté vytvořil zcela nový svět, který máme šanci objevovat. Zveme tedy všechny malé i velké děti na palubu ponorky Victoria, aby podobně jako na stránkách knih Julese Verna a ve filmech Karla Zemana objevili na výstavě, která se koná až do 3.2., nové světy!

 

O autorovi

Hlavním pilířem téměř čtyřicetileté tvorby laureáta Ceny města Brna v oboru užité umění – Rudi Lorenze zůstává hravé hledání s důrazem na multisenzorické vnímání světa.

 

I když je jeho umělecký pohled nezaměnitelný – v prostorových i plošných výpovědích – tedy zcela originální, právě proto, že vystavuje na půdě Technického muzea v Brně, lze jej dát do určité souvislosti s filozofií malíře a ilustrátora Kamila Lhotáka. Radost a oslava vítězství ducha nad hmotou, ale také vymaňování se z područí přetechnizovaného prostoru – člověk těží z výdobytků vědy a na straně druhé paradoxně devastuje.

 

Umělec Rudi Lozenz na své cestě lodí, vznášedlem, ponorkou, letadlem, na křídlech motýlích, v horkovzdušném balonu - hledá v paralelní říši fantazie opravdový harmonický řád – souznění, bezpečí, mír, pohodu, opírajíce se prožitky z dávné i blízké, reálné i surrealistické minulosti, aby je zaznamenal v obrazech, kresbách, básních, aby je zašifroval do objektů prostorových.

 

Nadchne se pro mosazný obří šroub, přisuzujíce mu roli královské koruny, takovým způsobem, že vnímavý divák uvěří této transformaci, příjme takovou hru plnou poezie a humoru – schválí takto vyslané poselství. Pochopí, že lze o důležitých věcech komunikovat i mimoverbálě, pomocí uměleckého jazyka.

Stoprvní autorská výstava „Ponorka Victoria – dětem od 0 do 100 let“ s podtitulem „Některé odtajněné listy z deníku Ponorky Victoria“ je toho citlivým dokladem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře