Reklama
reklama

Výstava Ponorka Victoria od umělce Rudiho Lorenze v Technickém muzeu

Technické muzeum v Brně se opět vrací k výtvarnému pojetí techniky výstavou grafika, sochaře a pedagoga Rudiho Lorenze. Ponorka Victoria je projekt, který představuje soubor objektů, reliéfů, obrazů a skulptur, které jsou nejen okouzlující svým jasně vizuálním surrealistickým pojetím, ale navíc jsou z větší části prezentovány jako taktilní předměty, jež jsou tímto přístupné i pro nevidomé návštěvníky muzea.

Autor je držitelem Ceny města Brna v oboru užité umění za rok 2008. Je jedním z nemnoha současných umělců, který svou tvorbu přizpůsobuje vjemovým schopnostem nevidomých a slabozrakých. Jeho objekty jasně odrážejí poetickou osobnost Rudiho Lorenze a tvůrčí fantazii, kterou uplatňuje v nesmírné hravosti s materiály a tvary již predikovanými, aby z nich poté vytvořil zcela nový svět, který máme šanci objevovat. Zveme tedy všechny malé i velké děti na palubu ponorky Victoria, aby podobně jako na stránkách knih Julese Verna a ve filmech Karla Zemana objevili na výstavě, která se koná až do 3.2., nové světy!

 

O autorovi

Hlavním pilířem téměř čtyřicetileté tvorby laureáta Ceny města Brna v oboru užité umění – Rudi Lorenze zůstává hravé hledání s důrazem na multisenzorické vnímání světa.

 

I když je jeho umělecký pohled nezaměnitelný – v prostorových i plošných výpovědích – tedy zcela originální, právě proto, že vystavuje na půdě Technického muzea v Brně, lze jej dát do určité souvislosti s filozofií malíře a ilustrátora Kamila Lhotáka. Radost a oslava vítězství ducha nad hmotou, ale také vymaňování se z područí přetechnizovaného prostoru – člověk těží z výdobytků vědy a na straně druhé paradoxně devastuje.

 

Umělec Rudi Lozenz na své cestě lodí, vznášedlem, ponorkou, letadlem, na křídlech motýlích, v horkovzdušném balonu - hledá v paralelní říši fantazie opravdový harmonický řád – souznění, bezpečí, mír, pohodu, opírajíce se prožitky z dávné i blízké, reálné i surrealistické minulosti, aby je zaznamenal v obrazech, kresbách, básních, aby je zašifroval do objektů prostorových.

 

Nadchne se pro mosazný obří šroub, přisuzujíce mu roli královské koruny, takovým způsobem, že vnímavý divák uvěří této transformaci, příjme takovou hru plnou poezie a humoru – schválí takto vyslané poselství. Pochopí, že lze o důležitých věcech komunikovat i mimoverbálě, pomocí uměleckého jazyka.

Stoprvní autorská výstava „Ponorka Victoria – dětem od 0 do 100 let“ s podtitulem „Některé odtajněné listy z deníku Ponorky Victoria“ je toho citlivým dokladem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře