Reklama
reklama

Vyhořelá Moravská Sahara bude obnovena

V Bzenci se v úterý 31. července 2012 uskutečnil první kulatý stůl a debata o důsledcích, škodách a přípravách obnovy lesního porostu v Bzenecké doubravě po rozsáhlém lesním požáru v květnu tohoto roku. Schůzku inicioval Jihomoravský kraj.

Jak vyplynulo z diskuse, obnova porostu v oblasti nazývané Moravská Sahara, kde sežehl požár 160 hektarů lesa, potrvá léta a bude poměrně složitá. "Některé odborné názory na to, co a jak vysazovat v této oblasti, se různí. Snažíme se dosáhnout dohody, tedy společného řešení ku prospěchu přírody," uvedl náměstek hejtmana Ivo Polák, který jednání svolal.

Ochranáři nyní žádají, aby se zde opět začaly vysazovat duby. Podle nich by měla být ponechána část oblasti ladem, aby se obnovila sama. Navrhují, aby v lese vznikly volné pásy jen s pískem. Na Moravské Sahaře jsou požáry poměrně časté a písečné pásy by zabránily šíření ohně. Za nejhorší variantu považují ochránci obnovu borovicového porostu. "Lesy ČR tyto připomínky vnímají a mají snahu se dohodnout," uvedl náměstek Polák. Obnova Moravské Sahary bude podle něj jedním z největších ekologických projektů svého druhu v republice.

Setkání zástupců Lesů ČR, coby majitele zničených pozemků, ochranářů a představitelů státní správy na téma obnova lesů u Bzence budou pokračovat. Výsadba začne již letos na podzim.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře