Reklama
reklama

VIDEO: V Railjetu se cestuje v kůži, k dispozici je Wi-Fi i dětské kino

České dráhy ve středu poprvé předvedly na kolejích v České republice jednotky vlaku Siemens Viaggio Comfort, které od prosince příštího roku nasadí na trasu mezi Prahou a Štýrským Hradcem. Objednáno mají sedm souprav. Zvláštní jízda Railjetu odstartovala v 8:28 hodin ve Vídni Meidlingu. V Brně se setkali ředitelé českých a rakouských drah a výrobce firmy Siemens a předali si model vlaku.

Od prosince 2014 spojí města Graz, Vídeň a Praha vlaky Railjet. Jako malou ochutnávku prezentovali oba dopravci tuto komfortní soupravu v České republice. Předváděcí jednotka jela z Vídně do Prahy a dál do Ostravy s oficiálními hosty a s veřejností.

 

„Railjet přináší do České republiky úplně novou kvalitu cestování. Nabídne atraktivní služby, což určitě přiláká na železnici další zákazníky. Bude to silný konkurent pro cestování auty nebo autobusy na přetížených dálnicích a silnicích. Lepší služby poskytneme díky Railjetům manažerům i běžným cestujícím, rodičům s dětmi nebo cyklistům,“ říká předseda představenstva Českých drah Petr Žaluda. 

 

„Rychlé spojení z Grazu přes Vídeň do Prahy od prosince 2014 je další důležitý krok v našem programu zvyšování kvality. Prostřednictvím partnerství s Českými drahami dál rozšiřujeme nabídku pro naše zákazníky,“ dodal v Brně u soupravy předseda představenstva ÖBB-Holding AG Christian Kern.

 

Výroba vlaků Českých drah je v plném proudu. „V současnosti už máme vyroben spodek dvou vozů. První vozová skříň bude hotová v květnu a poté zahájíme lakování v modrém designu Českých drah. Na českých kolejích se první Railjet ČD objeví v polovině příštího roku, a pak s přibližně měsíčními intervaly přibydou další," potvrdil ředitel divizí firmy Siemens Roman Kokšal. 

 

Railjety se budou skládat ze sedmi vozů a nabídnou 442 míst k sezení: pět vozů 2. třídy s 384 místy, restaurační vůz a řídicí vůz s business class se 6 místy a s 1. třídou o 42 místech. ČD railjet nabídne stejný komfort a veškerý servis, který zákazníkům nabízí i rakouský Railjet. Všechny soupravy Railjet jsou vybaveny restaurací a k dispozici je také Wi-Fi. Každý vůz je vybaven přehledným informačním systémem. Moderní monitory informují o aktuální rychlosti, průběhu cesty a momentální poloze vlaku a následující zastávce. Elektronický rezervační systém umožňuje snadné nalezení místa k sezení. ČD railjet nabídne také přepravu jízdních kol a úplnou novinkou na českých tratích bude dětské kino.

 

Nasazením Railjetu na Severní dráhu – z Vídně do Prahy – se zvýší cestovní komfort pro naše cestující. Také cestovní čas mezi Vídní a Prahou se zkrátí přibližně o 30 minut na cca 4 hodiny a 10 minut; mezi Grazem a Prahou bude činit zkrácení cestovní času více než 50 minut - nový cestovní čas bude asi 6 hodin a 50 minut. 

 

Ve vlacích bude na rozdíl od pendolin platit běžný tarif bez povinné místenky. České dráhy by rády využily i opci na nákup dalších osmi jednotek, které by chtěly nasadit do Bratislavy a Budapešti. "Naším snem je, aby railjety jezdily mezi Prahou a Brnem každou hodinu. Je to vlak, který může přitáhnout hodně lidí," vysvětlil člen představenstva ČD Miroslav Šebeňa. Za sedm jednotek zaplatí dráhy necelých 100 milionů eur. Jejich financování je částečně zajištěno i z dluhopisů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře