Reklama
reklama

VIDEO: V Railjetu se cestuje v kůži, k dispozici je Wi-Fi i dětské kino

České dráhy ve středu poprvé předvedly na kolejích v České republice jednotky vlaku Siemens Viaggio Comfort, které od prosince příštího roku nasadí na trasu mezi Prahou a Štýrským Hradcem. Objednáno mají sedm souprav. Zvláštní jízda Railjetu odstartovala v 8:28 hodin ve Vídni Meidlingu. V Brně se setkali ředitelé českých a rakouských drah a výrobce firmy Siemens a předali si model vlaku.

Od prosince 2014 spojí města Graz, Vídeň a Praha vlaky Railjet. Jako malou ochutnávku prezentovali oba dopravci tuto komfortní soupravu v České republice. Předváděcí jednotka jela z Vídně do Prahy a dál do Ostravy s oficiálními hosty a s veřejností.

 

„Railjet přináší do České republiky úplně novou kvalitu cestování. Nabídne atraktivní služby, což určitě přiláká na železnici další zákazníky. Bude to silný konkurent pro cestování auty nebo autobusy na přetížených dálnicích a silnicích. Lepší služby poskytneme díky Railjetům manažerům i běžným cestujícím, rodičům s dětmi nebo cyklistům,“ říká předseda představenstva Českých drah Petr Žaluda. 

 

„Rychlé spojení z Grazu přes Vídeň do Prahy od prosince 2014 je další důležitý krok v našem programu zvyšování kvality. Prostřednictvím partnerství s Českými drahami dál rozšiřujeme nabídku pro naše zákazníky,“ dodal v Brně u soupravy předseda představenstva ÖBB-Holding AG Christian Kern.

 

Výroba vlaků Českých drah je v plném proudu. „V současnosti už máme vyroben spodek dvou vozů. První vozová skříň bude hotová v květnu a poté zahájíme lakování v modrém designu Českých drah. Na českých kolejích se první Railjet ČD objeví v polovině příštího roku, a pak s přibližně měsíčními intervaly přibydou další," potvrdil ředitel divizí firmy Siemens Roman Kokšal. 

 

Railjety se budou skládat ze sedmi vozů a nabídnou 442 míst k sezení: pět vozů 2. třídy s 384 místy, restaurační vůz a řídicí vůz s business class se 6 místy a s 1. třídou o 42 místech. ČD railjet nabídne stejný komfort a veškerý servis, který zákazníkům nabízí i rakouský Railjet. Všechny soupravy Railjet jsou vybaveny restaurací a k dispozici je také Wi-Fi. Každý vůz je vybaven přehledným informačním systémem. Moderní monitory informují o aktuální rychlosti, průběhu cesty a momentální poloze vlaku a následující zastávce. Elektronický rezervační systém umožňuje snadné nalezení místa k sezení. ČD railjet nabídne také přepravu jízdních kol a úplnou novinkou na českých tratích bude dětské kino.

 

Nasazením Railjetu na Severní dráhu – z Vídně do Prahy – se zvýší cestovní komfort pro naše cestující. Také cestovní čas mezi Vídní a Prahou se zkrátí přibližně o 30 minut na cca 4 hodiny a 10 minut; mezi Grazem a Prahou bude činit zkrácení cestovní času více než 50 minut - nový cestovní čas bude asi 6 hodin a 50 minut. 

 

Ve vlacích bude na rozdíl od pendolin platit běžný tarif bez povinné místenky. České dráhy by rády využily i opci na nákup dalších osmi jednotek, které by chtěly nasadit do Bratislavy a Budapešti. "Naším snem je, aby railjety jezdily mezi Prahou a Brnem každou hodinu. Je to vlak, který může přitáhnout hodně lidí," vysvětlil člen představenstva ČD Miroslav Šebeňa. Za sedm jednotek zaplatí dráhy necelých 100 milionů eur. Jejich financování je částečně zajištěno i z dluhopisů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře