Reklama
reklama

VIDEO: V kádích po Brně se už objevili kapři. Na prodejce si posvítili kontroloři

V pátek a v sobotu čekají prodejci kaprů největší nával lidí u kádí. Dnes už se kádě s kapry objevily na většině tradičních prodejních míst v Brně. Krajská veterinární správa provádí kontrolu tržních míst a vybavení stánků. Redaktorka Centrumnews mohla s kontrolory nahlédnout do kontrolovaných stánků.

Cena výběrového kapra se letos pohybuje okolo 81 korun za kilogram, pohořelického kapra lidé koupí okolo 95 korun. Musí si připlatit za značku.  Zákazníci si mohou vybrat, jestli si koupí kapra do 2,5 kila, který je levnější, nebo výběrového nad tuto hmotnost.

 

„Nabízíme šupináče i lyslé kapry, od dvou a půl kila až do osmi kilogramů,“ popsal nabídku jeden z prodejců kaprů z Pohořelic, který přiznal, že když ryby zabíjí, je mu smutno. „Jsem totiž rybář,“ vysvětlil muž. „Před prodejem ale děláme pro kapry co je v našich silách. Aby byli zdraví a dobří na vánočním stole,“ dodal s úsměvem. Kapry bude prodávat až do dvanácté hodiny Štědrého dne.

 

 

 

Přibližně tři desítky stánků zkontrolují do Vánoc kontroloři Krajské veterinární správy v Brně i mimo Brno. Posuzují nejen hygienu prodeje, ale i to, jakým způsobem je se rybami zachází, jakým způsobem jsou uchovávány v nádržích s vodou a jakým způsobem jsou zabíjeny. „ Jsou na to přesné předpisy dané zákonem na ochranu zvířat. Omráčit paličkou a pak jsou možné dva způsoby vykrvení. Zákon určuje také teplotu vody,  hustotu sádky nebo to, že kapři musí mít přívod vody,“ vysvětlil  Vladimír Morysek z krajské veterinární správy.

 

Podle veterinářů byly ryby ve všech stáncích v dobrém zdravotním stavu. „Našli jsme jen malé nedostatky ve vybavení prodejních stánků, například v ukládání vedlejších živočišných produktů,“ dodala kontrolorka Květa Mitysková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře