Reklama
reklama

VIDEO: V kádích po Brně se už objevili kapři. Na prodejce si posvítili kontroloři

V pátek a v sobotu čekají prodejci kaprů největší nával lidí u kádí. Dnes už se kádě s kapry objevily na většině tradičních prodejních míst v Brně. Krajská veterinární správa provádí kontrolu tržních míst a vybavení stánků. Redaktorka Centrumnews mohla s kontrolory nahlédnout do kontrolovaných stánků.

Cena výběrového kapra se letos pohybuje okolo 81 korun za kilogram, pohořelického kapra lidé koupí okolo 95 korun. Musí si připlatit za značku.  Zákazníci si mohou vybrat, jestli si koupí kapra do 2,5 kila, který je levnější, nebo výběrového nad tuto hmotnost.

 

„Nabízíme šupináče i lyslé kapry, od dvou a půl kila až do osmi kilogramů,“ popsal nabídku jeden z prodejců kaprů z Pohořelic, který přiznal, že když ryby zabíjí, je mu smutno. „Jsem totiž rybář,“ vysvětlil muž. „Před prodejem ale děláme pro kapry co je v našich silách. Aby byli zdraví a dobří na vánočním stole,“ dodal s úsměvem. Kapry bude prodávat až do dvanácté hodiny Štědrého dne.

 

 

 

Přibližně tři desítky stánků zkontrolují do Vánoc kontroloři Krajské veterinární správy v Brně i mimo Brno. Posuzují nejen hygienu prodeje, ale i to, jakým způsobem je se rybami zachází, jakým způsobem jsou uchovávány v nádržích s vodou a jakým způsobem jsou zabíjeny. „ Jsou na to přesné předpisy dané zákonem na ochranu zvířat. Omráčit paličkou a pak jsou možné dva způsoby vykrvení. Zákon určuje také teplotu vody,  hustotu sádky nebo to, že kapři musí mít přívod vody,“ vysvětlil  Vladimír Morysek z krajské veterinární správy.

 

Podle veterinářů byly ryby ve všech stáncích v dobrém zdravotním stavu. „Našli jsme jen malé nedostatky ve vybavení prodejních stánků, například v ukládání vedlejších živočišných produktů,“ dodala kontrolorka Květa Mitysková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře