Reklama
reklama

VIDEO: V kádích po Brně se už objevili kapři. Na prodejce si posvítili kontroloři

V pátek a v sobotu čekají prodejci kaprů největší nával lidí u kádí. Dnes už se kádě s kapry objevily na většině tradičních prodejních míst v Brně. Krajská veterinární správa provádí kontrolu tržních míst a vybavení stánků. Redaktorka Centrumnews mohla s kontrolory nahlédnout do kontrolovaných stánků.

Cena výběrového kapra se letos pohybuje okolo 81 korun za kilogram, pohořelického kapra lidé koupí okolo 95 korun. Musí si připlatit za značku.  Zákazníci si mohou vybrat, jestli si koupí kapra do 2,5 kila, který je levnější, nebo výběrového nad tuto hmotnost.

 

„Nabízíme šupináče i lyslé kapry, od dvou a půl kila až do osmi kilogramů,“ popsal nabídku jeden z prodejců kaprů z Pohořelic, který přiznal, že když ryby zabíjí, je mu smutno. „Jsem totiž rybář,“ vysvětlil muž. „Před prodejem ale děláme pro kapry co je v našich silách. Aby byli zdraví a dobří na vánočním stole,“ dodal s úsměvem. Kapry bude prodávat až do dvanácté hodiny Štědrého dne.

 

 

 

Přibližně tři desítky stánků zkontrolují do Vánoc kontroloři Krajské veterinární správy v Brně i mimo Brno. Posuzují nejen hygienu prodeje, ale i to, jakým způsobem je se rybami zachází, jakým způsobem jsou uchovávány v nádržích s vodou a jakým způsobem jsou zabíjeny. „ Jsou na to přesné předpisy dané zákonem na ochranu zvířat. Omráčit paličkou a pak jsou možné dva způsoby vykrvení. Zákon určuje také teplotu vody,  hustotu sádky nebo to, že kapři musí mít přívod vody,“ vysvětlil  Vladimír Morysek z krajské veterinární správy.

 

Podle veterinářů byly ryby ve všech stáncích v dobrém zdravotním stavu. „Našli jsme jen malé nedostatky ve vybavení prodejních stánků, například v ukládání vedlejších živočišných produktů,“ dodala kontrolorka Květa Mitysková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře