Reklama
reklama

VIDEO: V brněnských tunelech řidiči nedodržují rychlost. Za mokra čtyřicítku!

Více než padesát procent řidičů nesundá při vjezdu do brněnských tunelů nohu z plynu. V místech, kde je rychlost omezena na šedesát nebo čtyřicet kilometrů za hodinu, se tak řítí jako po dálnici. Nedodržení a překročení předepsané rychlosti v tunelech je přitom velmi závažným problémem, protože rychlá jízda v tunelu může způsobit komplikovanou dopravní nehodu.

Největší problémy, co se týká rychlosti, jsou v brněnském Pisáreckém tunelu. Na příjezdu od dálnice, kde je řidič navyklý na určitou rychlost, se většině z nich těžko sundává noha z plynu. „Navíc široká a kvalitní silnice vede z kopce, což svádí k nedodržení rychlosti,“ potvrzuje i vedoucí střediska parkovacích automatů, tunelů a světelné signalizace společnosti Brněnské komunikace Jiří Matouš.   Patnáct dispečerů Brněnských komunikací má o rychlosti aut v brněnských tunelech přehled. Sledují ve třísměnném provozu čtyři tunely – Pisárecký, Hlinky, Královopolský a Husovický.  „Naši dispečeři ale nesledují překročení rychlosti dopravních vozidel. Ani jejich případné pokutování není v naší kompetenci. Naši dispečeři sledují pouze rychlost dopravního pruhu jedoucích vozidel ve čtvrthodinovém intervalu, kterou dále vyhodnocujeme pro statistické sledování a výpočty,“ uvedla mluvčí společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.        Čtyřicetikilometrová rychlost v tunelech za mokra má svoje odůvodnění. Podle Ředitelství silnic a dálnic byly ve všech tunelech v České republice přeměřeny parametry protismykových vlastností povrchu vozovky a bylo zjištěno, že se pohybují na nevyhovující hranici. „Ano, řidiči se nad tím pozastavují. Poukazují na to, že není námraza, není v tunelu překážka, ale čtyřicítka prostě má svoje důvody,“ dodala mluvčí Navrátilová s tím, že všechna opatření jsou samozřejmě dělána pro bezpečnost řidičů.   Ani policie rychle jedoucí auta přímo v tunelech zastavovat nemůže. „Sledujeme proto rychlost před vjezdem, například u Husovického tunelu, nebo při výjezdu, například z tunelu Hlinky. Jsou to pro nás jediné dvě varianty, jak na rychlost dohlížet. Auta totiž v případě dopravního přestupku musíme na bezpečném místě také zastavit, což v tunelech, nebo v jejich bezprostřední blízkosti, není jednoduché,“ vysvětlila mluvčí brněnské policie Andrea Straková. Řidiči by si však měli dávat pozor na policejní Passaty s radary, které i v tunelech, při projíždění Brnem, mohou měřit rychlost.       Dopravní nehody se v brněnských tunelech naštěstí stávají jen zřídka. „Většinou jde o plechy. Před nedávnem jsme na monitorech pozorovali i motocyklistu, který se kochal Královopolským tunelem, zapomněl svůj stroj stočit a vjel do boku tunelu. Naštěstí se nic nestalo, vstal, oprášil se, posbíral blinkry a pokračoval v jízdě,“ popsal jeden z dispečerů.   Na kamerovém systému mají ve všech tunelech kromě Husovického dispečeři ještě novinku. Nový moderní software dokáže zjistit a identifikovat nebezpečné situace, jako je pomalu jedoucí vozidlo, předmět na silnici, chodec v tunelu, zakouřený prostor nebo auto v protisměru. Na Pisáreckém tunelu je navíc ještě jedna vychytávka. „Závora dvou paprsků, která musí být protnuta v určitém časovém rozmezí. Ta může vyhodnotit nadměrné vozidlo, které se nevejde do tunelu a ještě před jeho vjezdem tunel uzavřít,“ dodal Matouš.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře