Reklama
reklama

VIDEO: V brněnském planetáriu promítali naposledy, přístroj půjde do muzea

Poslední představení Měsíc u krejčího a Zrození v chladu a ohni viděli v sobotu diváci v sále planetária na Kraví hoře. To nyní na sedm měsíců zavře a projde rekonstrukcí. Ze sálu zmizí starý promítací přístroj a nahradí ho nová digitální promítačka. Ta bude umět zobrazit nejen model vesmíru, ale i vizualizace dalších předmětů a věcí. Kromě jiného také lidských orgánů.

„V souhvězdí Velkého psa bychom měli vidět nejjasnější hvězdu na obloze Sirius, ale nevidíme. Náš starý přístroj planetária nám ji už neukazuje,“ vysvětloval potřebu rekonstrukce i během představení divákům jeden z organizátorů.

 

Osud starého přístroje zatím není úplně jasný.  „Je to krásný mechanický exponát. V sále, který je na hvězdárně vyhrazený její historii, ale pro něj není místo. Váží tunu a je tři metry vysoký. Buď ho zapůjčíme do muzea, nebo vymyslíme, kde ho vystavit u nás,“ řekl ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

 

 

Pod kopulí se na podzim objeví nová digitální promítačka, víc nakloněná projekční plocha, stupňovité hlediště, nové, větší sedačky a osvětlení.  Po rekonstrukci si budou diváci v sále planetária připadat jako v kabině vesmírné lodi.

 

Za modernější promítání si lidé připlatí. „Lístky však zdražíme nanejvýš o deset korun," slíbil ředitel. Přestože bude planetárium uzavřené, hvězdárna se úplně neuzavře. Pracovníci chystají program v přednáškovém sále, v malém planetáriu a také pozorování noční oblohy.

 

Digitalizace a úprava sálu bude stát padesát milionů korun, které zaplatí ministerstvo školství. Na podzim bude mít Brno nejmodernější planetárium v zemi, dostane se i do stovky technicky nejpokročilejších planetárií na světě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Komentáře