Reklama
reklama

VIDEO: V brněnském planetáriu promítali naposledy, přístroj půjde do muzea

Poslední představení Měsíc u krejčího a Zrození v chladu a ohni viděli v sobotu diváci v sále planetária na Kraví hoře. To nyní na sedm měsíců zavře a projde rekonstrukcí. Ze sálu zmizí starý promítací přístroj a nahradí ho nová digitální promítačka. Ta bude umět zobrazit nejen model vesmíru, ale i vizualizace dalších předmětů a věcí. Kromě jiného také lidských orgánů.

„V souhvězdí Velkého psa bychom měli vidět nejjasnější hvězdu na obloze Sirius, ale nevidíme. Náš starý přístroj planetária nám ji už neukazuje,“ vysvětloval potřebu rekonstrukce i během představení divákům jeden z organizátorů.

 

Osud starého přístroje zatím není úplně jasný.  „Je to krásný mechanický exponát. V sále, který je na hvězdárně vyhrazený její historii, ale pro něj není místo. Váží tunu a je tři metry vysoký. Buď ho zapůjčíme do muzea, nebo vymyslíme, kde ho vystavit u nás,“ řekl ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

 

 

Pod kopulí se na podzim objeví nová digitální promítačka, víc nakloněná projekční plocha, stupňovité hlediště, nové, větší sedačky a osvětlení.  Po rekonstrukci si budou diváci v sále planetária připadat jako v kabině vesmírné lodi.

 

Za modernější promítání si lidé připlatí. „Lístky však zdražíme nanejvýš o deset korun," slíbil ředitel. Přestože bude planetárium uzavřené, hvězdárna se úplně neuzavře. Pracovníci chystají program v přednáškovém sále, v malém planetáriu a také pozorování noční oblohy.

 

Digitalizace a úprava sálu bude stát padesát milionů korun, které zaplatí ministerstvo školství. Na podzim bude mít Brno nejmodernější planetárium v zemi, dostane se i do stovky technicky nejpokročilejších planetárií na světě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře