Reklama
reklama

VIDEO: V Brně si musí přes 31 tisíc řidičů vyměnit řidičský průkaz

Posledních deset měsíců mají řidiči na výměnu starých řidičských průkazů. Jen v Brně tuto povinnost odkládá několik tisíc řidičů. Úředníci radí, aby lidé výměnu nenechávali na poslední chvíli. Nový průkaz by totiž nemuseli dostat včas.

Zatím si o povinnou výměnu průkazu chodí požádat okolo 30 řidičů denně. Aby celá obměna dokladů proběhla hladce do konce roku, muselo by jich každý den přijít sedmkrát tolik. „Z evidence řidičů je jasné, že do konce roku si ještě musí vyměnit průkaz 31 500 řidičů,“ upozornil tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký.

 

V současné době se zákonná výměna týká řidičů, kteří mají průkaz vydaný od 1. ledna 2001 do 30. 4. roku 2004. „Po 31. prosinci 2013 by již na silnicích neměl objevit řidič, který nemá tu malou, plastovou, evropskou kartičku,“ popsal průkaz tajemník.

 

Než se řidiči dostanou k přepážce trvá v dnešních dnech pár minut, na odboru dopravně správních činností v Kounicově ulici je klid. Od října se podle úředníků mohou tvořit dlouhé fronty i na několik hodin. Delší bude i lhůta na vyřízení nového řidičského průkazu. „Upozorňujeme na to proto, že chceme rozložit výměny tak, aby před koncem roku nenastal zmatek,“ dodal Loutocký.

 

V prosinci skončí poslední vlna výměn starých průkazů, od příštího roku budou muset mít všichni řidiči jednotný řidičský průkaz s logem Evropské unie. Řidiči s průkazem vydaným od května 2004 si ho budou muset nechat vyměnit každých deset let. S výjimkou musí od letošního ledna počítat držitelé skupin C a D, jejich průkazy budou platit jen 5 let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře