Reklama
reklama

VIDEO: Prezidenti Klaus a Gašparovič si ve vile Tugendhat vyměnili řády

Prezidenti Česka a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič se sešli v brněnské vile Tugendhat, kde si navzájem vyměnili nejvyšší vyznamenání obou států. Klaus vyznamenal Gašparoviče Řádem bílého lva, sám si z Brna odveze Řád bílého dvojkříže I. třídy.

Prezident Václav Klaus, který dorazil krátce před druhou hodinou odpoledne, se po svém příjezdu setkal s brněnským primátorem Romanem Onderkou a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Slovenský prezident přijel přesně ve 14 hodin.
Klaus udělil Gašparovičovi vyznamenání "za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky". Slovenský prezident jej zase ocenil za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů obou zemí.
"Velmi si vážím udělení nejvyššího slovenského vyznamenání. Země, kterou mám rád. Pane prezidente, děkuji vám za udělení tohoto vyznamenání," poděkoval Klaus Gašparovičovi.
"Řád bílého lva je vyjádření vzájemného porozumění, vzájemné úcty a ohodnocením spolupráce ve prospěch obou našich národů. Cítím to jako poctu za zhodnocení dvacetileté práce a ocenění i těch začátků, které vzbuzovaly obavu v Evropě i ve světě," vrátil Klausovi kompliment Gašparovič. Dodal, že není důvod, aby nebyli vyznamenáni ti, kdo se zasloužili o dobré vztahy mezi oběma zeměmi.
Že se oba státníci schází právě ve vile Tugendhat, nepostrádá symboliku: právě tam se totiž před dvaceti lety dělilo Československo. 26. srpna 1992 právě Václav Klaus, tehdy premiér ČR, se svým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem podepsali dohodu o rozdělení federace, o rok později se zde jednalo o rozdělení národního majetku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře