Reklama
reklama

VIDEO: Moravské uzené provonělo hrad Veveří, maso vyndávají z udírny ještě dnes

Nejlepší uzenáři z celé Moravy se sjeli do Brna na hrad Veveří. Slavnosti Moravského uzeného mají lidem připomenout, jak chutná tato vyhlášená krajová specialita. Návštěvníci také v neděli rozhodnou, které uzené je to nejlepší. Přímo na nádvoří pobavil návštěvníky pestrý masopustní průvod masek.

Mistři uzenáři přivezli na nádvoří hradu Veveří i tradiční moravské klobásky, paštiky, uzený bok i další výrobky. Návštěvníci mohou ochutnat ovarovou polévku, jitrnice, jelita, tlačenku, ale i další moravské speciality, jako ovar s jablečným křenem, uzené se švestkovou omáčkou nebo prejt se zelím. Přímo na místě k tomu pekař připravuje čerstvý chléb.

 

K období masopustu patří ale i sladké speciality jako koblížky nebo boží milosti. A v únoru nesmí chybět ani něco pro zahřátí. Nalévá se moravská

slivovice, svařené moravské víno nebo pomerančový punč.

 

 

Kromě vodění masopustního medvěda a dalších rozpustilostí se na hradě představili i mistři řezníci, uzenáři a kuchaři, kteří vedou odborné přednášky o přípravě uzeného a postupu jeho výroby, klobáskách nebo masopustní gastronomii. Předvádí se bude i správné porcování masa. Svůj prostor mají i řemeslníci, na jarmarku má stánek hrnčíř, kovář nebo třeba bylinkář.

 
V ceně běžné vstupenky za sto korun mají návštěvníci vstup do hradního areálu včetně  hradeb, ochutnávku soutěžního uzeného a zabíjačkovou polévku. Na tyto dobroty se ovšem stojí dlouhá fronta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře