Reklama
reklama

VIDEO: Lodě se spalovacími motory chce radnice zakázat na Brněnské přehradě

Na ministerstvo dopravy poslali brněnští radní dopis s žádostí , která obsahuje zákaz provoz lodí se spalovacími motory na Brněnské přehradě. Obávají se ekologické katastrofy. Naftové lodě by totiž chtěla na přehradě provozovat společnost Lodní doprava, která má flotilu i na Vranovské přehradě na Znojemsku.

V přehradě jsou nainstalované aretační věže, což je systém proti přemnožení řas. „Ten by při případném úniku ropy do vody nebezpečnou látku rozmíchal po celé ploše. Čištění by potom bylo velmi náročné,“ vysvětlil náměstek primátora Oliver Pospíšil. Přepravní lodě Dopravního podniku města Brna, které po přehradě pravidelně rozvážejí pasažéry, jsou poháněné elektrickými motory.

 

Město proto požádalo o zákaz provozu lodí se spalovacími motory ministra dopravy. „Žádáme, aby vyhláška ministerstva dopravy byla korigována takovým způsobem, že  nebude možné až na výjimky provozovat na Brněnské přehradě lodě se spalovacími motory. Historicky tam takové lodě také nejezdily,“ uvedl Pospíšil.

 

Aerační věže slouží k provzdušňování dna a promíchávají vodní sloupec. Dopravují tak okysličenou vodu, která je pod hladinou, do bezkyslíkatých oblastí nad dnem. Brněnská přehrada je i díky těmto věžím rok od roku čistější a bez sinic. Novou vyhlášku musí vydat ministerstvo dopravy, datum její platnosti zatím nelze odhadnout.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře