Reklama
reklama

VIDEO: Lodě se spalovacími motory chce radnice zakázat na Brněnské přehradě

Na ministerstvo dopravy poslali brněnští radní dopis s žádostí , která obsahuje zákaz provoz lodí se spalovacími motory na Brněnské přehradě. Obávají se ekologické katastrofy. Naftové lodě by totiž chtěla na přehradě provozovat společnost Lodní doprava, která má flotilu i na Vranovské přehradě na Znojemsku.

V přehradě jsou nainstalované aretační věže, což je systém proti přemnožení řas. „Ten by při případném úniku ropy do vody nebezpečnou látku rozmíchal po celé ploše. Čištění by potom bylo velmi náročné,“ vysvětlil náměstek primátora Oliver Pospíšil. Přepravní lodě Dopravního podniku města Brna, které po přehradě pravidelně rozvážejí pasažéry, jsou poháněné elektrickými motory.

 

Město proto požádalo o zákaz provozu lodí se spalovacími motory ministra dopravy. „Žádáme, aby vyhláška ministerstva dopravy byla korigována takovým způsobem, že  nebude možné až na výjimky provozovat na Brněnské přehradě lodě se spalovacími motory. Historicky tam takové lodě také nejezdily,“ uvedl Pospíšil.

 

Aerační věže slouží k provzdušňování dna a promíchávají vodní sloupec. Dopravují tak okysličenou vodu, která je pod hladinou, do bezkyslíkatých oblastí nad dnem. Brněnská přehrada je i díky těmto věžím rok od roku čistější a bez sinic. Novou vyhlášku musí vydat ministerstvo dopravy, datum její platnosti zatím nelze odhadnout.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře