Reklama
reklama

VIDEO: Led na přehradě i rybnících taje, dva šroubováky mohou zachránit život

Z oblevy a teplého počasí, která v uplynulých dnech zasáhly Brno a jižní Moravu, nemají radost bruslaři. Zamrzlá Brněnská přehrada, na které se minulý víkend proháněli bruslaři i lidé na běžkách, opět není bezpečná. Tání má na svědomí i to, že síla ledu není taková, aby unesla člověka na všech místech přehrady nebo na dalších brněnských rybnících.

Led na přírodní vodní ploše není nikdy úplně bezpečný. Při takových mrazech, ani v okamžiku, kdy vlivem teplého začne led tát. Odborníci proto všem, kteří se na zamrzlé vodní plochy vydávají, doporučují, myslet na to, jak si v případě proboření ledu, zachránit život.

 

Jednoduchý a levný návod dávají brněnští hasiči. Stačí k tomu kousek lana a dva šroubováky. Lano se škroubováky může mít bruslař zavěšené okolo krku a v případě proboření poslouží šroubováky jako předměty, které se mohou zarazit do letu. "A přes jeho hranu vylézt a zachránit se," dodává mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

 

Když už se lidé vypraví na rybník, měli by podle něj dodržovat základní pravidla. Obecně se dá říct, že by se měli vyhýbat podezřelým místům a spíš bruslit blíž při břehu. V takovém případě je propadnutí jistě nepříjemné, ale ne tragické.

 

Když se led proboří je nejdůležitější zachovat klid a snažit se dostat z díry tím směrem, který je nejblíže k břehu. Jestliže dojde k nehodě uprostřed rozsáhlé vodní plochy, doporučuje se vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel nebo přijel, protože tam byl led únosný.

 

"Pokud jste svědky toho, že se někdo nemůže sám dostat z propadlého ledu, pořádně rozvažte, jestli jste schopní mu pomoci. Záleží na momentálním zdravotním stavu a fyzických možnostech svědků, zda se rozhodnou pomoci, nebo událost jen telefonicky oznámí na tísňovou linku,“ dodává Mikoška.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře