Reklama
reklama

VIDEO: Led na přehradě i rybnících taje, dva šroubováky mohou zachránit život

Z oblevy a teplého počasí, která v uplynulých dnech zasáhly Brno a jižní Moravu, nemají radost bruslaři. Zamrzlá Brněnská přehrada, na které se minulý víkend proháněli bruslaři i lidé na běžkách, opět není bezpečná. Tání má na svědomí i to, že síla ledu není taková, aby unesla člověka na všech místech přehrady nebo na dalších brněnských rybnících.

Led na přírodní vodní ploše není nikdy úplně bezpečný. Při takových mrazech, ani v okamžiku, kdy vlivem teplého začne led tát. Odborníci proto všem, kteří se na zamrzlé vodní plochy vydávají, doporučují, myslet na to, jak si v případě proboření ledu, zachránit život.

 

Jednoduchý a levný návod dávají brněnští hasiči. Stačí k tomu kousek lana a dva šroubováky. Lano se škroubováky může mít bruslař zavěšené okolo krku a v případě proboření poslouží šroubováky jako předměty, které se mohou zarazit do letu. "A přes jeho hranu vylézt a zachránit se," dodává mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

 

Když už se lidé vypraví na rybník, měli by podle něj dodržovat základní pravidla. Obecně se dá říct, že by se měli vyhýbat podezřelým místům a spíš bruslit blíž při břehu. V takovém případě je propadnutí jistě nepříjemné, ale ne tragické.

 

Když se led proboří je nejdůležitější zachovat klid a snažit se dostat z díry tím směrem, který je nejblíže k břehu. Jestliže dojde k nehodě uprostřed rozsáhlé vodní plochy, doporučuje se vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel nebo přijel, protože tam byl led únosný.

 

"Pokud jste svědky toho, že se někdo nemůže sám dostat z propadlého ledu, pořádně rozvažte, jestli jste schopní mu pomoci. Záleží na momentálním zdravotním stavu a fyzických možnostech svědků, zda se rozhodnou pomoci, nebo událost jen telefonicky oznámí na tísňovou linku,“ dodává Mikoška.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře