Reklama
reklama

VIDEO: Hasiči zachraňovali kolegu z ledové vody Brněnské přehrady

Hasiči nacvičovali na Brněnské přehradě záchranu člověka, pod kterým se prolomil led. Hasiči ze specializované stanice, která sídlí hned u přehrady, školili své kolegy ze stanic ve městě. Cílem bylo naučit je, jak si v takovém případě poradit s obvyklým vybavením, které je k dispozici na obyčejných hasičských autech.

Během výcviku na zamrzlé ploše brněnské přehrady cvičili hasiči různé způsoby záchrany lidí probořených ledem do mrazivé vody. "Při výcviku využíváme jak improvizovaných pomůcek, které nejsou přímo určeny k záchraně na vodě, ale mohou posloužit k prvotnímu rychlému zásahu, tak také speciálních věcných prostředků určených k tomuto typu záchrany," popsal velitel zásahu.

 

Hasiči nacvičovali záchranu na dálku, kdy je zachraňovaný člověk ještě schopen spolupracovat a může se zachytit například hozeného lana a nechat se vytáhnout.Velmi studená voda však rychle ubírá lidem síly a po příjezdu hasičů již člověk nemusí být schopen aktivně se do sebezáchrany zapojit.

"V tom případě musíme vstoupit na led a provést co nejrychleji samotnou záchranu. Jde o nejvíce riskantní možnost, protože jsou při ní ohroženi také samotní hasiči," dodal velitel.

 

  

 

Všechny zmíněné varianty cvičili hasiči s figuranty přímo ve vod. Figuranty v neoprenových oblecích dostávali do bezpečí pomocí nafukovací lávky, nastavovacích žebříků, bodců do ledu i házecích lan.

 

Ostrý výjezd k záchraně lidí zpod ledu brněnští hasiči už dlouho nepamatují. Loni se ve čtyřech případech lidé, kteří se probořili do ledových vod přehrady, dostali na břeh bez pomoci hasičů.  Cvičení se konalo v blízkosti Sokolského koupaliště, kde je každý rok v ledu několik nebezpečných děr. 

 

  

 

V těchto místech totiž bahna na dně přehrady stoupají plyny, které vytváří v ledu bubliny. Pod ledem se vytvoří prostor bez vody, který při zatížení praskne. Pokud tam pak člověk spadne, má zhruba minutu na to, než mu ze zimního oblečení uteče vzduch, nateče mu do něj voda, která ho stáhne pod vodu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře