Reklama
reklama

VIDEO: Hasiči zachraňovali kolegu z ledové vody Brněnské přehrady

Hasiči nacvičovali na Brněnské přehradě záchranu člověka, pod kterým se prolomil led. Hasiči ze specializované stanice, která sídlí hned u přehrady, školili své kolegy ze stanic ve městě. Cílem bylo naučit je, jak si v takovém případě poradit s obvyklým vybavením, které je k dispozici na obyčejných hasičských autech.

Během výcviku na zamrzlé ploše brněnské přehrady cvičili hasiči různé způsoby záchrany lidí probořených ledem do mrazivé vody. "Při výcviku využíváme jak improvizovaných pomůcek, které nejsou přímo určeny k záchraně na vodě, ale mohou posloužit k prvotnímu rychlému zásahu, tak také speciálních věcných prostředků určených k tomuto typu záchrany," popsal velitel zásahu.

 

Hasiči nacvičovali záchranu na dálku, kdy je zachraňovaný člověk ještě schopen spolupracovat a může se zachytit například hozeného lana a nechat se vytáhnout.Velmi studená voda však rychle ubírá lidem síly a po příjezdu hasičů již člověk nemusí být schopen aktivně se do sebezáchrany zapojit.

"V tom případě musíme vstoupit na led a provést co nejrychleji samotnou záchranu. Jde o nejvíce riskantní možnost, protože jsou při ní ohroženi také samotní hasiči," dodal velitel.

 

  

 

Všechny zmíněné varianty cvičili hasiči s figuranty přímo ve vod. Figuranty v neoprenových oblecích dostávali do bezpečí pomocí nafukovací lávky, nastavovacích žebříků, bodců do ledu i házecích lan.

 

Ostrý výjezd k záchraně lidí zpod ledu brněnští hasiči už dlouho nepamatují. Loni se ve čtyřech případech lidé, kteří se probořili do ledových vod přehrady, dostali na břeh bez pomoci hasičů.  Cvičení se konalo v blízkosti Sokolského koupaliště, kde je každý rok v ledu několik nebezpečných děr. 

 

  

 

V těchto místech totiž bahna na dně přehrady stoupají plyny, které vytváří v ledu bubliny. Pod ledem se vytvoří prostor bez vody, který při zatížení praskne. Pokud tam pak člověk spadne, má zhruba minutu na to, než mu ze zimního oblečení uteče vzduch, nateče mu do něj voda, která ho stáhne pod vodu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře