Reklama
reklama

VIDEO: Hasiči zachraňovali kolegu z ledové vody Brněnské přehrady

Hasiči nacvičovali na Brněnské přehradě záchranu člověka, pod kterým se prolomil led. Hasiči ze specializované stanice, která sídlí hned u přehrady, školili své kolegy ze stanic ve městě. Cílem bylo naučit je, jak si v takovém případě poradit s obvyklým vybavením, které je k dispozici na obyčejných hasičských autech.

Během výcviku na zamrzlé ploše brněnské přehrady cvičili hasiči různé způsoby záchrany lidí probořených ledem do mrazivé vody. "Při výcviku využíváme jak improvizovaných pomůcek, které nejsou přímo určeny k záchraně na vodě, ale mohou posloužit k prvotnímu rychlému zásahu, tak také speciálních věcných prostředků určených k tomuto typu záchrany," popsal velitel zásahu.

 

Hasiči nacvičovali záchranu na dálku, kdy je zachraňovaný člověk ještě schopen spolupracovat a může se zachytit například hozeného lana a nechat se vytáhnout.Velmi studená voda však rychle ubírá lidem síly a po příjezdu hasičů již člověk nemusí být schopen aktivně se do sebezáchrany zapojit.

"V tom případě musíme vstoupit na led a provést co nejrychleji samotnou záchranu. Jde o nejvíce riskantní možnost, protože jsou při ní ohroženi také samotní hasiči," dodal velitel.

 

  

 

Všechny zmíněné varianty cvičili hasiči s figuranty přímo ve vod. Figuranty v neoprenových oblecích dostávali do bezpečí pomocí nafukovací lávky, nastavovacích žebříků, bodců do ledu i házecích lan.

 

Ostrý výjezd k záchraně lidí zpod ledu brněnští hasiči už dlouho nepamatují. Loni se ve čtyřech případech lidé, kteří se probořili do ledových vod přehrady, dostali na břeh bez pomoci hasičů.  Cvičení se konalo v blízkosti Sokolského koupaliště, kde je každý rok v ledu několik nebezpečných děr. 

 

  

 

V těchto místech totiž bahna na dně přehrady stoupají plyny, které vytváří v ledu bubliny. Pod ledem se vytvoří prostor bez vody, který při zatížení praskne. Pokud tam pak člověk spadne, má zhruba minutu na to, než mu ze zimního oblečení uteče vzduch, nateče mu do něj voda, která ho stáhne pod vodu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře