Reklama
reklama

VIDEO: Brněnské školky nepřijaly více než polovinu dětí, smůlu mají nejmladší

Po prvním kole zápisu do brněnských mateřských škol nedostalo místo 2372 dětí, hlásilo se jich skoro 4600. Předškolní a pětileté děti jsou podle náměstkyně primátora Jany Bohuňovské umístěné všechny, problém mají zejména ty mladší. Čísla ještě nejsou konečná a není do nich započítána největší městská část Brno-střed, která se nezapojila do elektronického zápisu.

„V úterý skončilo první kolo přijímacího řízení a teď bude další část. Musí se vyhodnotit počty umístěných dětí, budeme vědět, kolik dětí dostane například odklad," řekla Bohuňovská. Počet přijatých se tak podle ní v budoucnu ještě změní. Šestileté a pětileté děti jsou po prvním kole umístěné všechny, ze čtyřletých místo nedostalo šest dětí a z tříletých bylo přijato 46,2 procenta. Mezi přihlášenými jsou i dvouleté děti. „Ty jsou ale prakticky bez šance najít umístění,“ dodala Bohuňovská.

 

Jedna z nejhorších situací je v městské části Bystrc, kde bylo 150 volných míst na 500 přihlášek. Jediným řešením by bylo vybudování nové školky, na kterou ale nyní městská část nemá peníze.  Také v nejmenší brněnské městské části Ořešín se o místa ve školce bojuje. A to i přesto, že tam před dvěma lety vyrostla nová kontejnerová školka s jedním oddělením pro 25 dětí. „Byla tu jen tři volná místa a moje dcera se do školky nedostala. Jsou zde však děti z jiných městských částí, kde se kapacity ve školkách uvolnily, takže čekám na jejich přestup a doufám, že dceru do školky umístím. Nastupuji totiž do zaměstnání,“ uvedla jedna z matek nepřijatého dítěte.

 

Náměstkyně Bohuňovská vidí řešení s nedostatkem míst ve školkách v přesouvání dětí do nevyužitých tříd základních škol. Magistrát nechá ještě letos vybudovat 300 nových míst, na všechny přihlášené to zřejmě stačit nebude. Definitivní čísla o počtu přijatých dětí budou známá zřejmě až na konci června či v září.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře