Reklama
reklama

Vědci zkoumající jedy dostali nové pracoviště v kampusu

Nový pavilon s bezmála padesáti laboratořemi vybavenými špičkovými přístroji začne sloužit Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) v kampusu Masarykovy univerzity. 8. října ho slavnostně otevřeli zástupci univerzity, města Brna, ministerstva školství a sekce OSN pro životní prostředí. 

Vědci z centra RECETOX, jež působí v rámci Přírodovědecké fakulty MU, sledují toxikologické dopady syntetických, ale i přírodních chemikálií, například toxinů sinic přítomných v povrchových vodách, na zdraví lidí. „Snažíme se určit faktory, které mohou ovlivnit zdraví populace, a nejen to. Vyvíjíme nástroje, jež mohou chemické látky kontaminující životní prostředí odbourávat,“ vysvětlila Jana Klánová z centra RECETOX.

 

Dlouhodobým cílem týmu je vybudovat veřejně dostupný informační systém o stavu znečištění prostředí toxickými látkami nejen v národním, ale v celosvětovém měřítku.

 

Vysoce kvalifikovaný tým mezinárodních pracovníků týmu Centra navazuje na více než čtvrt století zkušeností ze studia zmíněného oboru. Cílem  je nejen výzkum, ale i řešení – vytváříme vědecké poznatky pro rozhodovací sféru, pro činnost státní a místní správy.

 

Nová budova poskytne zázemí více než stočlennému týmu odborníků, z nichž pětinu tvoří cizinci z celé Evropské unie. Pavilon je dokonale technicky vybaven: jsou tu k dispozici např. hmotnostní spektrometry pro odhalování stopových množství různých toxických látek nebo laserová záblesková fotolýza pro studium mechanismů chemických reakcí.

 

Vybudování centra RECETOX je součástí rozsáhlejšího projektu CETOCOEN financovaného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Stavba pavilonu stála 238 mil. korun a jeho přístrojové vybavení 143 mil. korun. V budoucnu poslouží nejen vědcům z Masarykovy univerzity, ale bude nabízena také externím spolupracovníkům na národní i mezinárodní úrovni. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře