Reklama
reklama

Vědci zkoumající jedy dostali nové pracoviště v kampusu

Nový pavilon s bezmála padesáti laboratořemi vybavenými špičkovými přístroji začne sloužit Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) v kampusu Masarykovy univerzity. 8. října ho slavnostně otevřeli zástupci univerzity, města Brna, ministerstva školství a sekce OSN pro životní prostředí. 

Vědci z centra RECETOX, jež působí v rámci Přírodovědecké fakulty MU, sledují toxikologické dopady syntetických, ale i přírodních chemikálií, například toxinů sinic přítomných v povrchových vodách, na zdraví lidí. „Snažíme se určit faktory, které mohou ovlivnit zdraví populace, a nejen to. Vyvíjíme nástroje, jež mohou chemické látky kontaminující životní prostředí odbourávat,“ vysvětlila Jana Klánová z centra RECETOX.

 

Dlouhodobým cílem týmu je vybudovat veřejně dostupný informační systém o stavu znečištění prostředí toxickými látkami nejen v národním, ale v celosvětovém měřítku.

 

Vysoce kvalifikovaný tým mezinárodních pracovníků týmu Centra navazuje na více než čtvrt století zkušeností ze studia zmíněného oboru. Cílem  je nejen výzkum, ale i řešení – vytváříme vědecké poznatky pro rozhodovací sféru, pro činnost státní a místní správy.

 

Nová budova poskytne zázemí více než stočlennému týmu odborníků, z nichž pětinu tvoří cizinci z celé Evropské unie. Pavilon je dokonale technicky vybaven: jsou tu k dispozici např. hmotnostní spektrometry pro odhalování stopových množství různých toxických látek nebo laserová záblesková fotolýza pro studium mechanismů chemických reakcí.

 

Vybudování centra RECETOX je součástí rozsáhlejšího projektu CETOCOEN financovaného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Stavba pavilonu stála 238 mil. korun a jeho přístrojové vybavení 143 mil. korun. V budoucnu poslouží nejen vědcům z Masarykovy univerzity, ale bude nabízena také externím spolupracovníkům na národní i mezinárodní úrovni. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře