Reklama
reklama

Vědci z brněnské univerzity hledají olovo v krvi a získali cenu za inovaci

Nová metoda analýzy kovů v kapalinách, kterou lonipatentoval tým vědců z Masarykovy univerzity, získala ocenění v soutěži Česká inovace 2012. Vynález, jenž může sloužit například pro jednoduchá stanovení množství olova v lidské krvi v rozvojových zemích, získal první místo v kategorii Inovativní nápad.

„Metoda funguje pro určování kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt, v nejrůznějších kapalinách od krve po potraviny. Její výhodou je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport a archivace vytvořených vzorků,“uvedl vedoucí týmu Jan Preisler z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU. 

Podstatou vynálezu je způsob tvorby aerosolu, tedy směsi částic v plynu, který umožňuje určit obsah vybraného prvku v kapalině, doplnil Preisler, jenž působí také v Laboratoři syntézy a analýzy nanostruktur Středoevropského technologického institutu. Jen v podobě aerosolu totiž umí vzorek zanalyzovat atomový spektrometr.

 

Aerosol lze získat různými způsoby, které však často vyžadují poměrně náročnou přípravu vzorku nebo jsou nákladné. Patentovaná metoda může využívat i obyčejného kancelářského papíru a dostupného laseru podobného tomu v laserovém ukazovátku. Na běžné inkoustové tiskárně vědci na papír vytisknou drobné, několik milimetrů velké černé čtverečky, na ty pak nanesou malý vzorek zkoumané látky, například krve, a pak je ozáří laserem. V místech černých čtverečků a tedy i nanesených látek dojde k pyrolýze a tvorbě aerosolu v podobě kouře. Ten je pak analyzován ve spektrometru.

 

Přidanou hodnotou patentu je malé množství zkoumaného vzorku, s nímž se pracuje. Zatímco většina metod potřebuje mililitry roztoku, zde stačí zlomek mikrolitru. Na vědeckém ověření metody se po dobu tří let podíleli kolegové Viktor Kanický, Pavla Foltynová.

 

Do soutěže Česká inovace 2012 se přihlásilo 110 projektů z různých sfér průmyslu, obchodu, vědy nebo státní správy. Finalisty v pěti kategoriích vybírala porota z řad ředitelů firem, vědeckých a akademických pracovníků i novinářů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře