Reklama
reklama

Vědci na VUT v Brně testují fotovoltaické panely

Fotovoltaickou laboratoř mají nyní nově k dispozici vědci a studenti Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Díky špičkovému vybavení jde o ojedinělé pracoviště – laboratoře s testery podobných parametrů jsou v tuzemsku zatím jen dvě.

Brněnští odborníci budou zařízení využívat nejen k vědecké práci v rámci Centrumu výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie, ale tester bude sloužit i ke komerčnímu využití. Návratnost investice ve výši zhruba 4,5 milionu korun se tak odhaduje asi na pět let.

 

Naistalovaný tester měří vlastnosti fotovoltaických panelů flashovou metodou, kdy během záblesku trvající 10 milisekund proměří elektrické vlastnosti, z nichž se spočítají požadované parametry, jako je okamžitý dodávaný maximální výkon a s tím související účinnost přeměny světelné energie na elektrickou. „Podle odhadu je nyní v České republice nainstalováno nejméně 7 milionů fotovoltaických panelů. Jejich chybovost je srovnatelná s chybovostí elektronických součástek a je závislá na výrobci, dodavateli a montáži. Lze však odhadovat, že s přibývajícím časem, který uplyne od jejich instalace, bude vadných panelů spíše přibývat,“ odhaduje zástupce vedoucího Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně Jiří Vaněk.

 

Prověření, zda je nebo není fotovoltaický panel dostatečně funkční, případně co by mohlo být příčinou jeho nedostatečného výkonu, trvá v laboratoři asi šest hodin.  „Při začlenění do automatizované linky by zařízení stejné jako naše mohlo měřit až dva panely za minutu. My potřebujeme více času, protože jsme akreditované pracoviště a před měřením je potřeba panely temperovat na definovanou teplotu, manipulace s panely je ruční a také všechny nastavení se dělají pro typ panelu poprvé,“ upřesnil Vaněk.  Testování probíhá při standardních podmínkách definovaných normou, která určuje teplotu, intenzitu a stejnost osvětlení v prostoru i čase a světelné spektrum odpovídající barevnosti slunečního světla v poledne v zeměpisných souřadnicích Evropy nebo severní Ameriky. Podle splnění těchto podmínek jsou testery rozčleněny do tříd kvality. Přístroj nainstalovaný na VUT v Brně má tak v současnosti vůbec nejlepší možné parametry, jaké lze vykázat.

 

Po získání potřebné akreditace pro zahraničí brněnští vědci počítají také s tím, že jejich fotovoltaickou laboratoř bude využívat hodně zákazníků z Německa, kde je srovnatelných zařízení nedostatek. „Pro srovnání, v Německu je nainstalováno zhruba osmkrát více panelů než v České republice,“ podotkl Vaněk.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře