Reklama
reklama

Vědci na VUT v Brně testují fotovoltaické panely

Fotovoltaickou laboratoř mají nyní nově k dispozici vědci a studenti Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Díky špičkovému vybavení jde o ojedinělé pracoviště – laboratoře s testery podobných parametrů jsou v tuzemsku zatím jen dvě.

Brněnští odborníci budou zařízení využívat nejen k vědecké práci v rámci Centrumu výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie, ale tester bude sloužit i ke komerčnímu využití. Návratnost investice ve výši zhruba 4,5 milionu korun se tak odhaduje asi na pět let.

 

Naistalovaný tester měří vlastnosti fotovoltaických panelů flashovou metodou, kdy během záblesku trvající 10 milisekund proměří elektrické vlastnosti, z nichž se spočítají požadované parametry, jako je okamžitý dodávaný maximální výkon a s tím související účinnost přeměny světelné energie na elektrickou. „Podle odhadu je nyní v České republice nainstalováno nejméně 7 milionů fotovoltaických panelů. Jejich chybovost je srovnatelná s chybovostí elektronických součástek a je závislá na výrobci, dodavateli a montáži. Lze však odhadovat, že s přibývajícím časem, který uplyne od jejich instalace, bude vadných panelů spíše přibývat,“ odhaduje zástupce vedoucího Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně Jiří Vaněk.

 

Prověření, zda je nebo není fotovoltaický panel dostatečně funkční, případně co by mohlo být příčinou jeho nedostatečného výkonu, trvá v laboratoři asi šest hodin.  „Při začlenění do automatizované linky by zařízení stejné jako naše mohlo měřit až dva panely za minutu. My potřebujeme více času, protože jsme akreditované pracoviště a před měřením je potřeba panely temperovat na definovanou teplotu, manipulace s panely je ruční a také všechny nastavení se dělají pro typ panelu poprvé,“ upřesnil Vaněk.  Testování probíhá při standardních podmínkách definovaných normou, která určuje teplotu, intenzitu a stejnost osvětlení v prostoru i čase a světelné spektrum odpovídající barevnosti slunečního světla v poledne v zeměpisných souřadnicích Evropy nebo severní Ameriky. Podle splnění těchto podmínek jsou testery rozčleněny do tříd kvality. Přístroj nainstalovaný na VUT v Brně má tak v současnosti vůbec nejlepší možné parametry, jaké lze vykázat.

 

Po získání potřebné akreditace pro zahraničí brněnští vědci počítají také s tím, že jejich fotovoltaickou laboratoř bude využívat hodně zákazníků z Německa, kde je srovnatelných zařízení nedostatek. „Pro srovnání, v Německu je nainstalováno zhruba osmkrát více panelů než v České republice,“ podotkl Vaněk.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře