Reklama
reklama

Ve Znojmě a okolí nyní lidé pijí zapáchající vodu - je z ní cítit chlór

Zahnat žízeň pitnou vodou z kohoutku je ve Znojmě problém. Vody je sice dostatek, ale zapáchá. Lidé si mnohdy stěžují na to, že je až příliš cítit chlorem. Voda páchnoucí chlorem není sice zdravotně závadná, ale rozhodně se nedá pít. „Bydlím na Smetanově ulici. Když jsem si napustila vodu do sklenky, ten zápach byl otřesný,“ postěžovala si Miluše Franková.

Chlorace vody je proces, který účinně dezinfikuje vodu a brání tak šíření infekčních nemocí. Jsou na to stanoveny přísné normy. Vodovodní řád ve Znojmě včetně úpravny vody je ale ve špatném stavu a více chloru v pitné vodě souvisí právě i se stářím jednotlivých zařízení. Technologie jsou ve městě už více než čtyřicet let staré. Podobnou zkušenost jako Miluše Franková má i Marcela Brančová. Bydlí u Suchohrdel ve Znojmě. „Četla jsem, že to sice není zdraví škodlivé, ale když si napustíte pitnou vodu, která smrdí jako voda v lázních, je to nepříjemné,“ popsala Brančová.

Stížnosti na kvalitu vody ale naštěstí skončí. Začala totiž jedna z nejrozsáhlejších oprav úpravny vody na Pražské ulici. Do vodovodní sítě ročně  dodává téměř tři miliony kubických metrů pitné vody. Rekonstrukce vyjde na více než půl miliardy korun a je zároveň i jednou ze strategických
investic, které si vyžádaly přísné evropské normy na kvalitu vody. Opravovat se budou rovněž i páteřní řády a důležité vodojemy v regionu. Jedná se o vodojemy Návrší, náměstí Republiky, Suchohrdly, Konice, Kasárna Plenkovice nebo Kravsko. Investorem akce je Zájmové sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. „To, že je voda cítit chlorem samozřejmě souvisí se stavem některých zařízení. Cílem oprav je právě zajištění lepší kvality pitné vody pro skupinový vodovod Znojmo, který zásobuje padesát tisíc lidí ve dvaceti obcích Znojemska,“ uvedl tajemník svazku Luděk Müller.

Ve znojemské vodě se občas objeví i nálezy chloroformu nad platným hygienickým limitem. Ve vodě se dokonce našlo železo, což způsobuje  nekvalitní staré potrubí. Půlmiliardová investice tak byla už rozhodně zapotřebí. Lidé musí zároveň počítat s občasnými odstávkami vody. „Opravovat se bude za plného provozu. Půjde ale pouze o krátké odstávky v řádu pár hodin, takže se lidé nemusí obávat, že by byli bez vody  třeba jeden den,“ uvedla za město tisková mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Rekonstrukce zároveň pomůže snížit ztráty při dodávce vody, což uživatelé jistě uvítají. Opravy potrvají rok a půl a se závěrečnou kolaudací se počítá za dva roky. Půlmiliardový tendr na modernizaci znojemské úpravny vody však zpočátku nemusel vůbec dopadnout dobře. Mluvilo se o zmanipulovaném výběrovém řízení a podivném losování na zhotovitele akce. Námitky měla jedna ze společností, které se nelíbil systém výběrového řízení. Vše nakonec řešil úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten vše přezkoumal a v závěru loňského roku dospěl k závěru, že zadavatel postupoval v souladu se zákonem a spekulativní námitky kritiků zamítl.

 

Darina Rubešová

Autor: 
redakce
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře