Reklama
reklama

Ve Znojmě a okolí nyní lidé pijí zapáchající vodu - je z ní cítit chlór

Zahnat žízeň pitnou vodou z kohoutku je ve Znojmě problém. Vody je sice dostatek, ale zapáchá. Lidé si mnohdy stěžují na to, že je až příliš cítit chlorem. Voda páchnoucí chlorem není sice zdravotně závadná, ale rozhodně se nedá pít. „Bydlím na Smetanově ulici. Když jsem si napustila vodu do sklenky, ten zápach byl otřesný,“ postěžovala si Miluše Franková.

Chlorace vody je proces, který účinně dezinfikuje vodu a brání tak šíření infekčních nemocí. Jsou na to stanoveny přísné normy. Vodovodní řád ve Znojmě včetně úpravny vody je ale ve špatném stavu a více chloru v pitné vodě souvisí právě i se stářím jednotlivých zařízení. Technologie jsou ve městě už více než čtyřicet let staré. Podobnou zkušenost jako Miluše Franková má i Marcela Brančová. Bydlí u Suchohrdel ve Znojmě. „Četla jsem, že to sice není zdraví škodlivé, ale když si napustíte pitnou vodu, která smrdí jako voda v lázních, je to nepříjemné,“ popsala Brančová.

Stížnosti na kvalitu vody ale naštěstí skončí. Začala totiž jedna z nejrozsáhlejších oprav úpravny vody na Pražské ulici. Do vodovodní sítě ročně  dodává téměř tři miliony kubických metrů pitné vody. Rekonstrukce vyjde na více než půl miliardy korun a je zároveň i jednou ze strategických
investic, které si vyžádaly přísné evropské normy na kvalitu vody. Opravovat se budou rovněž i páteřní řády a důležité vodojemy v regionu. Jedná se o vodojemy Návrší, náměstí Republiky, Suchohrdly, Konice, Kasárna Plenkovice nebo Kravsko. Investorem akce je Zájmové sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. „To, že je voda cítit chlorem samozřejmě souvisí se stavem některých zařízení. Cílem oprav je právě zajištění lepší kvality pitné vody pro skupinový vodovod Znojmo, který zásobuje padesát tisíc lidí ve dvaceti obcích Znojemska,“ uvedl tajemník svazku Luděk Müller.

Ve znojemské vodě se občas objeví i nálezy chloroformu nad platným hygienickým limitem. Ve vodě se dokonce našlo železo, což způsobuje  nekvalitní staré potrubí. Půlmiliardová investice tak byla už rozhodně zapotřebí. Lidé musí zároveň počítat s občasnými odstávkami vody. „Opravovat se bude za plného provozu. Půjde ale pouze o krátké odstávky v řádu pár hodin, takže se lidé nemusí obávat, že by byli bez vody  třeba jeden den,“ uvedla za město tisková mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Rekonstrukce zároveň pomůže snížit ztráty při dodávce vody, což uživatelé jistě uvítají. Opravy potrvají rok a půl a se závěrečnou kolaudací se počítá za dva roky. Půlmiliardový tendr na modernizaci znojemské úpravny vody však zpočátku nemusel vůbec dopadnout dobře. Mluvilo se o zmanipulovaném výběrovém řízení a podivném losování na zhotovitele akce. Námitky měla jedna ze společností, které se nelíbil systém výběrového řízení. Vše nakonec řešil úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten vše přezkoumal a v závěru loňského roku dospěl k závěru, že zadavatel postupoval v souladu se zákonem a spekulativní námitky kritiků zamítl.

 

Darina Rubešová

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře