Reklama
reklama

Ve fakultních sbírkách našel student zub dravého dinosaura

Pozůstatek jurského ještěra identifikoval ve sbírkách Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity student geologie Daniel Madzia. Zub se dochoval v kusu vápence a dlouho se předpokládalo, že patří mořskému příbuznému krokodýlů. Exponát byl objeven při stěhování sbírky před třemi lety a student se jej rozhodl podrobit důkladné expertize. Postupně se podařilo prokázat, že jde o kus chrupu ještěra, který žil před přibližně 160 miliony let.

Popis moravského dinosaura, který vznikl na základě Madziovy bakalářské práce, se nyní chystá otisknout prestižní odborný časopis Acta Palaeontologica Polonica.

 

„Zub vzbudil pozornost studentů v době, když jsme se stěhovali po rekonstrukci fakulty a oni mi pomáhali s instalací sbírek do nových prostor,“uvedla Nela Doláková z Ústavu geologických věd.  Právě ona se pak stala vedoucí bakalářské práce Daniela Madzii, jenž se nález rozhodl blíž prozkoumat. „Chtěli jsme mít úplnou jistotu, a proto jsme nález a jeho určení podrobili oponentnímu řízení v odborném časopise,“ doplnila Doláková.

 

Student, který dnes působí na Geologické fakultě Varšavské univerzity v Polsku, postupně provedl srovnání nálezu s jinými existujícími pozůstatky dinosaurů, což mu pomohlo určit, o jakého dinosaura s největší pravděpodobností jde. „Jediný zub nestačí k přesnému popisu jeho vlastníka, můžeme ale na jeho základě říct, ke kterým dinosaurům měl z hlediska příbuzenských vztahů nejblíže. Díky tomu víme, že moravský teropod patřil do skupiny Tetanurae a podobal se například megalosaurovi nebo alosaurovi,“ uvedl Madzia, který se domnívá, že dinosaurus, jehož zubem se zabýval, mohl mít délku čtyři až šest metrů. Spolu s polskými kolegy Jakubem Kowalskim a Edytou Felcyn se rovněž pokusili o rekonstrukci tohoto ještěra.

 

  

 

Bližší informace existují rovněž o místu, kde se kus chrupu našel. Podle německy psaného štítku na vápenci, ve kterém je zub zachovaný, pochází úlomek horniny z lokality s názvem Švédské šance v Brně-Slatině. Tamní naleziště už je působením člověka zlikvidováno, odborníci jsou však přesvědčeni, že se podobalo tomu v jiné části Brna, na Stránské skále.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře