Reklama
reklama

Vánoční osvětlení prozáří centrum Brna teplým bílým světlem

Brněnské ulice rozzáří teplé bílé světlo vánočních světel poprvé večer v pátek 30. listopadu. Technici nyní kontrolují stav osvětlení a doplňují rozbité části. Ve stejný den se na náměstí Svobody rozsvítí i vánoční strom. Vánoční osvětlení zůstane v centru Brna až do 10. ledna.

Světelná výzdoba i letos propojí historický střed města – náměstí Svobody, Dominikánské náměstí, Starou radnici a Zelný trh s ulicemi Joštova, Hlavní nádraží, Květinářská, Starobrněnská, Šilingrovo náměstí, Dominikánská, Jánská a Orlí. O nové prvky bylo už loni doplněno osvětlení v ulicích Kobližná, Česká  a před kostelem svatého Tomáše.

 

Strom dorazil na náměstí Svobody v úterý po osmé hodině večer. Šestnáctimetrový smrk z lesa u Bílovic nad Svitavou se letos dočká nových ozdob. Bude ozdoben světelnými LED řetězy, světelnými blesky, zlatými světelnými koulemi, menšími zlatými a červenými koulemi a ratanovými hvězdami. Na špici stromu bude svítit 180 centimetrů vysoká světelná špice. „Světelná vánoční dekorace je koncipována v tradičních staročeských tvarech a barvách. Samotné rozsvícení stromu bude mít svoji vlastní choreografii,“ upozornil ředitel Technických sítí Brno Jaromíra Machálka.

 

Tramvaje rozdělí náměstí na dvě části. Na náměstí bude umístěno 58 dřevěných prodejních stánků se sedlovou střechou, 4 velké stánky s občerstvením, pódium, velká led-diodová obrazovka, vánoční strom se sbírkou Červeného kříže, vánoční zvonička a opět největší Betlém, jaký kdy v Brně na počet jednotlivých figur byl. „Betlém řezbáře Jiřího Halouzky se stane dominantou náměstí. Oproti loňsku se ještě rozroste, pan řezbář slibuje ještě velké překvapení,“  uvedla ředitelka Turistického a informačního centra Petra Kačírková.

 

Na náměstí nebude chybět ani Zoo koutek, Ježíškova pošta a Vánoční expres pro nejmenší děti. Sortiment stánků se zaměří na stylové vánoční občerstvení, typické řemeslnické produkty a dárkové předměty. I z orloje budou vypadávat originální pískované kuličky.

 

Brněnské Vánoce 2012 se ale nebudou odehrávat jen na náměstí Svobody. Radnická ulice bude zaplněna vánočními stánky s dárkovým zbožím a občerstvením. V Mincmistrovském sklepě pod Novou radnicí se uskuteční Mikulášská nadílka a novinkou je i procházka po adventním Brně s průvodcem spojená s návštěvou podzemí a divadelního představení. Radnice městské části Brno-střed pak pořádá Vánoční trhy v Ladovském duchu na Zelném trhu.

 

„Je důležité, že zahraniční cestovní kanceláře již zahrnuly předvánoční návštěvu Brna do svých nabídek. To znamená, že Brno má v předvánočním čase lidem co nabídnout. Jsem velmi rád, že Brněnské Vánoce získaly důstojnou podobu, kterou si naprostá většina Brňanů chválí a užívá. Náměstí Svobody se tak stává místem, kde se lidé setkávají a užívají atmosféry, třeba nad pohárkem horkého punče,“ upozornil primátor Brna Roman Onderka.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře