Reklama
reklama

Vandalové se zaměřili i na blob. Unikátní zastávka má rozbité okno

Město Brno symbolicky vzdalo v roce 2011 hold architektovi Janu Kaplickému. Nepostavilo sice jeho knihovnu, ale představilo přístřešek zastávky hromadné dopravy na Lesné v podobě slavného blobu. Navrhl jej mladý student. Blob je ale nyní poškozený.

Přestože zastávky hromadné dopravy nezůstanou bez šrámu ani týden, zmenšenina známého blobu v Brně vznikla právě ve formě sídlištní zastávky Loosova v Okružní ulici. Skóre z poloviny dubna je smutné: tagy, jedno z kulatých oken rozbité a pod lavičkou jsou vytahané dráty. Podle místních ale „Oko nad Brnem“ vandalům odolávalo docela dlouho.

 

Krátce po odhalení jej vandalové „jen“ posprejovali, pak bylo dlouho čistý. Přestože má zastávka speciální nátěr, po kterém barvy od sprejerů stečou jako po másle, vandal si předloni v říjnu v zastávce našel místo, které umýt nelze. Fixou pomaloval její spodní část, která slouží jako lavička. „Hlídka strážníků tenkrát našla na lavičce uvnitř zastávky graffiti. Nebylo jisté, kdy přesně vandal zastávku počmáral. Hlídka přesto prohledala okolí, ale nikoho podezřelého v okolí nenašla,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Vandalům, kteří mají podobné kresby na svědomí, přitom hrozí kvůli podezření ze spáchání trestného činu i pobyt za mřížemi.

 

Nového poškození si lidé všimli teprve nedávno. „Je vidět, že mladí lidé ze sídliště se nudí stejně jako před lety,“ krčí rameny Vladimír Vážka, který žije v nedalekém domě. Na zadní straně přístřešku, v místech, kde je rozbité okénko, jsou navíc černé šmouhy – evidentně od podrážek bot. „Asi někdo zkoušel vyšplhat, co nejvýše to šlo,“ přemítá Vážka. Z poničené zastávky nemá radost ani radnice městské části Brno-sever. „Každý projev vandalismu vnímáme velice negativně. V tomto případě je to navíc umocněno tím, že se jedná vlastně o umělecký objekt,“ říká mluvčí radnice Martin Ingr. „Jde ale o první případ, kdy přístřešek vyžaduje opravu,“ vysvětlil mluvčí.

Podobné instalace bývají terčem vandalů všude ve světě a umělci tak počítají s příležitostnými opravami. Nechávají si proto materiál či součástky do zásoby. „Přístřešek vznikl v rámci soukromého projektu, byl ale městské části darován. Opravu uhradíme z pojistky do konce dubna. Musíme ale u zahraničního výrobce objednat speciální sklo,“ dodává Ingr.

 

Hned vedle zastávky je hospoda a herna. Místní lidé jsou proto rádi, že zastávka v původní podobě vydržela tak dlouho. Za to, že „blob“ stojí v Brně, může student práv Martin Felgr z České Třebové. Ten zvítězil v soutěži firmy Pepsi o nejoriginálnější návrh autobusové zastávky. Oko nad Brnem - přístřešek ve zmenšené podobě kontroverzního návrhu Národní knihovny od architekta Jana Kaplického do Brna odsouhlasila i jeho manželka Eliška Kaplicky. Za symbolickou cenu také tehdy poskytla autorská práva na podobu zastávky.

 

Petr Bokůvka, Gabriela Peringerová

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře