Reklama
reklama

V Zoologické zahradě proběhl výzkum zaměřený na toxoplazmózu

V českých zoo, mimo jiné i v brněnské zoologické zahradě, proběhl nesmírně zajímavý projekt zaměřený na výzkum nebezpečného parazitárního onemocnění – toxoplazmózy. Cílem je zmapovat rozšíření této nemoci na malých kočkovitých šelmách chovaných v evropských zoologických zahradách.

Prioritu při výzkumu mají druhy evidované v rámci Evropského záchovného programu ( EEP ) a Evropské plemenné knihy ( ESB ). Zároveň budou vyhodnoceny všechny rizikové faktory možnosti nákazy v souvislosti s krmením a chovatelskou péčí. „Právě kočkovité šelmy hrají významnou roli jako konečný ( specifický ) hostitel toxoplazmózy. V kočkách se Toxoplasma gondii, která patří mezi vnitřní cizopasníky ( endoparazity ) a je řazena do skupiny kokcídií rozmnožuje pohlavním i nepohlavním způsobem. Kočky vylučují nezralé oocysty do prostředí s trusem. Ty pak na vzduchu sporulují ( dozrávají ) a mohou způsobit infekci. Oocysty jsou vylučovány jen po určitou dobu, většinou jen jeden až tři týdny. Pak si hostitel vytvoří dostatek protilátek a vylučování se přeruší. Toxoplazmóza může způsobit největší nebezpečí těhotným ženám a březím zvířatům. Napadá plod, dochází k potratům nebo se mláďata zvířat rodí předčasně a poškozená“ uvedla Jana Hadová z brněnské Zoologické zahrady.

 

Ve vnějším prostředí jsou toxoplazmy velmi odolné. Jsou nejvíce citlivé na vyschnutí a vysoké teploty. K nákaze většinou dochází infikovanou potravou , masem nebo vejci nemocných zvířat. Velké procento hospodářských zvířat i lidí má v krvi protilátky proti této nemoci. Infekce probíhá hlavně skrytě a k akutní formě nedochází.

 

Centrem prováděného výzkumu je Fridrich – Loffler – Institut z německého Wusterhausenu a berlínská veterinární univerzita. Tak jako do ostatních evropských zoo , tak i do Zoo Brno přijely v polovině května 2012 dvě studentky právě z Berlína. V brněnské zoo provedly odběr krve u našeho chovného páru jihoamerických koček jaguarund ( Puma yagouaroundi ). Až potud by na celé akci až tak nic zajímavého nebo nevšedního nebylo. Až na to , že odběry krve od vytypovaných druhů malých koček neprobíhají obvyklým způsobem , ale pomocí dravých ploštic ( Dipetalogaster maximus ).

 

„Výzkum již probíhá od roku 2011 , kdy byla testována zvířata v dánských a francouzských zoo. Letos bude probíhat po dobu 7 týdnů v dalších 60 evropských zoo. V České republice projdou tímto originálním testováním malé kočky v sedmi zoologických zahradách. Konečné výsledky krevních rozborů budou známy asi za tři měsíce. Přínos této nenásilné metody spočívá hlavně v podstatném snížení stresových faktorů kterým jsou jednotlivá zvířata při odchytu a následném odběru krve klasickým způsobem enormně vystavena. Že vše proběhlo zcela hladce i v případě jaguarund se mohli přesvědčit i chovatelé v brněnské zoologické zahradě“ dodala Hadová.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře