Reklama
reklama

V Zoologické zahradě proběhl výzkum zaměřený na toxoplazmózu

V českých zoo, mimo jiné i v brněnské zoologické zahradě, proběhl nesmírně zajímavý projekt zaměřený na výzkum nebezpečného parazitárního onemocnění – toxoplazmózy. Cílem je zmapovat rozšíření této nemoci na malých kočkovitých šelmách chovaných v evropských zoologických zahradách.

Prioritu při výzkumu mají druhy evidované v rámci Evropského záchovného programu ( EEP ) a Evropské plemenné knihy ( ESB ). Zároveň budou vyhodnoceny všechny rizikové faktory možnosti nákazy v souvislosti s krmením a chovatelskou péčí. „Právě kočkovité šelmy hrají významnou roli jako konečný ( specifický ) hostitel toxoplazmózy. V kočkách se Toxoplasma gondii, která patří mezi vnitřní cizopasníky ( endoparazity ) a je řazena do skupiny kokcídií rozmnožuje pohlavním i nepohlavním způsobem. Kočky vylučují nezralé oocysty do prostředí s trusem. Ty pak na vzduchu sporulují ( dozrávají ) a mohou způsobit infekci. Oocysty jsou vylučovány jen po určitou dobu, většinou jen jeden až tři týdny. Pak si hostitel vytvoří dostatek protilátek a vylučování se přeruší. Toxoplazmóza může způsobit největší nebezpečí těhotným ženám a březím zvířatům. Napadá plod, dochází k potratům nebo se mláďata zvířat rodí předčasně a poškozená“ uvedla Jana Hadová z brněnské Zoologické zahrady.

 

Ve vnějším prostředí jsou toxoplazmy velmi odolné. Jsou nejvíce citlivé na vyschnutí a vysoké teploty. K nákaze většinou dochází infikovanou potravou , masem nebo vejci nemocných zvířat. Velké procento hospodářských zvířat i lidí má v krvi protilátky proti této nemoci. Infekce probíhá hlavně skrytě a k akutní formě nedochází.

 

Centrem prováděného výzkumu je Fridrich – Loffler – Institut z německého Wusterhausenu a berlínská veterinární univerzita. Tak jako do ostatních evropských zoo , tak i do Zoo Brno přijely v polovině května 2012 dvě studentky právě z Berlína. V brněnské zoo provedly odběr krve u našeho chovného páru jihoamerických koček jaguarund ( Puma yagouaroundi ). Až potud by na celé akci až tak nic zajímavého nebo nevšedního nebylo. Až na to , že odběry krve od vytypovaných druhů malých koček neprobíhají obvyklým způsobem , ale pomocí dravých ploštic ( Dipetalogaster maximus ).

 

„Výzkum již probíhá od roku 2011 , kdy byla testována zvířata v dánských a francouzských zoo. Letos bude probíhat po dobu 7 týdnů v dalších 60 evropských zoo. V České republice projdou tímto originálním testováním malé kočky v sedmi zoologických zahradách. Konečné výsledky krevních rozborů budou známy asi za tři měsíce. Přínos této nenásilné metody spočívá hlavně v podstatném snížení stresových faktorů kterým jsou jednotlivá zvířata při odchytu a následném odběru krve klasickým způsobem enormně vystavena. Že vše proběhlo zcela hladce i v případě jaguarund se mohli přesvědčit i chovatelé v brněnské zoologické zahradě“ dodala Hadová.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře