Reklama
reklama

V ulicích Brna přibývá blokovaných aut

Nedostatek parkovacích míst se v Brně řeší různě.  V ulicích sousedících s pěší zónou, kde se nevybírají poplatky za parkování, se často objevují auta, která mají za oknem číslo se zdvořilou omluvou a číslem telefonu. Sami řidiči potvrzují, že tichá dohoda funguje.

Brno – Kdyby chtěli řidiči tří aut stojících vedle sebe v Jaselské ulici vyjet přibližně ve stejnou chvíli, měl by řidič tmavého auta velikosti limuzíny tři nepřijaté hovory. Stojí totiž „ve směru jízdy“ těsně u zadních nárazníků regulérně zaparkovaných aut. Projíždějícím autům nepřekáží.

 

„Mám tady sídlo firmy a většinou takto stojím maximálně půl hodiny, když musím něco rychle vyřídit a zase odjet. Usuzuji, že tito řidiči přijeli brzy ráno a budou odjíždět odpoledne,“ vysvětluje podnikatel, proč volí tento způsob parkování. Jak dodává, od doby, kdy s ním začal, musel auto přeparkovat jen dvakrát.

 

Podle mluvčí brněnských strážníků Denisy Kapitančikové by řidič správně neměl zastavit a stát tak, aby ostatním řidičům bránil ve vyjetí z řady zaparkovaných aut. „Je otázkou, jestli umístění čísla telefonu za okno je dostatečným splněním povinnosti podle zákona. Dle mého názoru ne, protože nejsou v žádném zákoně upraveny povinnosti volat na toto číslo nebo přímý vztah k tomuto číslu, ale zvykové chování je svým způsobem prvkem tvorby práva, takže pokud není žalobce, není ani soudce,“ vysvětluje mluvčí.

 

Podle profesionálního řidiče Richarda Vejvody si hlavně takto zaparkovaní řidiči musejí ohlídat, aby nestáli blízko u sebe a velká auta mohla alespoň prokličkovat. „Výjimečně se stane, že to někdo neodhadne,“ popisuje zkušenosti Vejvoda. Mnohem častěji se stává, že se řidiči buď neobtěžují ani s číslem na palubní desce, nebo na to zapomenou. „V Jaselské ulici se troubí často a dlouze,“ říká oslovený podnikatel.

 

Právě v takových případech se tak musí „uvězněný“ řidič obrátit na policisty, přestože ti často kvůli nedostatku parkovacích míst v širším centru tyto výstřelky tolerují, pokud zůstanou průjezdné tři metry v každém směru. „Jednou jsem kvůli takto zaparkovanému autu volala strážníky, protože jsem se po vyjetí z parkovacího místa nemohla vytočit. Vyřešilo se to domluvou,“ říká Brňanka Martina Lorencová.   

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře