Reklama
reklama

V ulicích Brna přibývá blokovaných aut

Nedostatek parkovacích míst se v Brně řeší různě.  V ulicích sousedících s pěší zónou, kde se nevybírají poplatky za parkování, se často objevují auta, která mají za oknem číslo se zdvořilou omluvou a číslem telefonu. Sami řidiči potvrzují, že tichá dohoda funguje.

Brno – Kdyby chtěli řidiči tří aut stojících vedle sebe v Jaselské ulici vyjet přibližně ve stejnou chvíli, měl by řidič tmavého auta velikosti limuzíny tři nepřijaté hovory. Stojí totiž „ve směru jízdy“ těsně u zadních nárazníků regulérně zaparkovaných aut. Projíždějícím autům nepřekáží.

 

„Mám tady sídlo firmy a většinou takto stojím maximálně půl hodiny, když musím něco rychle vyřídit a zase odjet. Usuzuji, že tito řidiči přijeli brzy ráno a budou odjíždět odpoledne,“ vysvětluje podnikatel, proč volí tento způsob parkování. Jak dodává, od doby, kdy s ním začal, musel auto přeparkovat jen dvakrát.

 

Podle mluvčí brněnských strážníků Denisy Kapitančikové by řidič správně neměl zastavit a stát tak, aby ostatním řidičům bránil ve vyjetí z řady zaparkovaných aut. „Je otázkou, jestli umístění čísla telefonu za okno je dostatečným splněním povinnosti podle zákona. Dle mého názoru ne, protože nejsou v žádném zákoně upraveny povinnosti volat na toto číslo nebo přímý vztah k tomuto číslu, ale zvykové chování je svým způsobem prvkem tvorby práva, takže pokud není žalobce, není ani soudce,“ vysvětluje mluvčí.

 

Podle profesionálního řidiče Richarda Vejvody si hlavně takto zaparkovaní řidiči musejí ohlídat, aby nestáli blízko u sebe a velká auta mohla alespoň prokličkovat. „Výjimečně se stane, že to někdo neodhadne,“ popisuje zkušenosti Vejvoda. Mnohem častěji se stává, že se řidiči buď neobtěžují ani s číslem na palubní desce, nebo na to zapomenou. „V Jaselské ulici se troubí často a dlouze,“ říká oslovený podnikatel.

 

Právě v takových případech se tak musí „uvězněný“ řidič obrátit na policisty, přestože ti často kvůli nedostatku parkovacích míst v širším centru tyto výstřelky tolerují, pokud zůstanou průjezdné tři metry v každém směru. „Jednou jsem kvůli takto zaparkovanému autu volala strážníky, protože jsem se po vyjetí z parkovacího místa nemohla vytočit. Vyřešilo se to domluvou,“ říká Brňanka Martina Lorencová.   

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře