Reklama
reklama

V soukromé sbírce kol má Jan Šírer kostitřasy i speciály olympijských vítězů

Kostitřasy, bambusová kola, armádní válečná kola, ale i časovkářský speciál olympijského vítěze z Barcelony 1992 Chrise Boardmana nebo kolo mistra světa ve sjezdu Dave Cullinana mají příznivci cyklistiky možnost vidět v prodejně kol ve Vídeňské ulici v Brně. Majitel obchodu Jan Šírer je milovníkem historie cyklistiky a v prvním patře udělal expozici téměř stovky kol. Cena výstavy je jen těžko vyčíslitelná.

Výjimečná je výstava právě tím, co nabízí. „Je tu přes osmdesát exponátů, sestavu kol přitom průběžně doplňujeme a upravujeme. Jsme jen trochu omezeni prostorem prodejny,“ popsal vedoucí obchodu Roman Štefl s tím, že výstava, která se stává cyklistickou zajímavostí sezóny, původně vznikla jako zábava pro zaměstnance prodejny na zimní sezónu.

 

Nejstarší kolo – originál Boneshaker kostitřas – pochází z roku 1866 a přivítá návštěvníky jako jediný výstavní exponát už ve vchodu v přízemí.

Mezi nejzajímavější exponáty patří časovkářský speciál Lotus Sport 110 olympijského vítěze z Barcelony 1992 Chrise Boardmana. „Toto kolo si své místo v síni slávy zaslouží, protože je přímým účastníkem Tour de France v roce 1994 a bylo nejrychlejším strojem své doby,“ popisuje Štefl. Kolo má navíc ohromnou sběratelskou hodnotu, kterou zvyšuje chyba ve jméně Chrise Boardmana na rámu kola.

 

Kromě již zmíněného kola Iron Horse, které je ověnčené titulem mistra světa ve sjezdu a kostitřasu francouzské výroby, jehož se dochovalo pouhých pět kusů, je v Brně k vidění tricykl Bayliss Thomas & Co. z roku 1881, na kterém je unikátní zejména pohon ozubenými koly.

 

Zajímavé je i bambusové kolo z roku 1895 či kola z první a druhé světové války. „Většinu kol Jan Šírer zakoupil ve špatném stavu. Naší prací je, dát je dohromady. Například bambusová kola po opravě konzervujeme tak, že je zalijeme do vosku,“ popsal Štefl.

 

Cena sbírky je podle jejího majitele jen těžko vyčíslitelná. „Zjednodušeně se dá říct, že převážná většina exponátů je o dost dražší než klasické kolo, které stojí třeba 30 tisíc korun,“ prozradil vedoucí prodejny. 

Jan Šírer, který poprvé právě v Brně představil svoji sbírku veřejnosti, by jednou měl rád trvalou expozici. Muzeum tohoto druhu podle něj v Česku chybí. „Zatím nám pro muzeum chybí dotační program. Nicméně po dokončení by muzeum v Králově Dvoře mělo být největším na světě s několika stovkami vystavených kol, dokumentujících vývoj jízdního kola. Na své by si měli přijít vyznavači dřevní historie, ale i silniční a horské cyklistiky. Vystavena bude i spousta exponátů od oblečení, doplňků, svítilen, trofejí a reklamních předmětů,“ plánuje majitel sbírky Jan Šírer.

 

Výstava v Brně je přístupná zdarma a návštěvníci mají možnost expozici vidět zhruba do přelomu března a dubna.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře