Reklama
reklama

V soukromé sbírce kol má Jan Šírer kostitřasy i speciály olympijských vítězů

Kostitřasy, bambusová kola, armádní válečná kola, ale i časovkářský speciál olympijského vítěze z Barcelony 1992 Chrise Boardmana nebo kolo mistra světa ve sjezdu Dave Cullinana mají příznivci cyklistiky možnost vidět v prodejně kol ve Vídeňské ulici v Brně. Majitel obchodu Jan Šírer je milovníkem historie cyklistiky a v prvním patře udělal expozici téměř stovky kol. Cena výstavy je jen těžko vyčíslitelná.

Výjimečná je výstava právě tím, co nabízí. „Je tu přes osmdesát exponátů, sestavu kol přitom průběžně doplňujeme a upravujeme. Jsme jen trochu omezeni prostorem prodejny,“ popsal vedoucí obchodu Roman Štefl s tím, že výstava, která se stává cyklistickou zajímavostí sezóny, původně vznikla jako zábava pro zaměstnance prodejny na zimní sezónu.

 

Nejstarší kolo – originál Boneshaker kostitřas – pochází z roku 1866 a přivítá návštěvníky jako jediný výstavní exponát už ve vchodu v přízemí.

Mezi nejzajímavější exponáty patří časovkářský speciál Lotus Sport 110 olympijského vítěze z Barcelony 1992 Chrise Boardmana. „Toto kolo si své místo v síni slávy zaslouží, protože je přímým účastníkem Tour de France v roce 1994 a bylo nejrychlejším strojem své doby,“ popisuje Štefl. Kolo má navíc ohromnou sběratelskou hodnotu, kterou zvyšuje chyba ve jméně Chrise Boardmana na rámu kola.

 

Kromě již zmíněného kola Iron Horse, které je ověnčené titulem mistra světa ve sjezdu a kostitřasu francouzské výroby, jehož se dochovalo pouhých pět kusů, je v Brně k vidění tricykl Bayliss Thomas & Co. z roku 1881, na kterém je unikátní zejména pohon ozubenými koly.

 

Zajímavé je i bambusové kolo z roku 1895 či kola z první a druhé světové války. „Většinu kol Jan Šírer zakoupil ve špatném stavu. Naší prací je, dát je dohromady. Například bambusová kola po opravě konzervujeme tak, že je zalijeme do vosku,“ popsal Štefl.

 

Cena sbírky je podle jejího majitele jen těžko vyčíslitelná. „Zjednodušeně se dá říct, že převážná většina exponátů je o dost dražší než klasické kolo, které stojí třeba 30 tisíc korun,“ prozradil vedoucí prodejny. 

Jan Šírer, který poprvé právě v Brně představil svoji sbírku veřejnosti, by jednou měl rád trvalou expozici. Muzeum tohoto druhu podle něj v Česku chybí. „Zatím nám pro muzeum chybí dotační program. Nicméně po dokončení by muzeum v Králově Dvoře mělo být největším na světě s několika stovkami vystavených kol, dokumentujících vývoj jízdního kola. Na své by si měli přijít vyznavači dřevní historie, ale i silniční a horské cyklistiky. Vystavena bude i spousta exponátů od oblečení, doplňků, svítilen, trofejí a reklamních předmětů,“ plánuje majitel sbírky Jan Šírer.

 

Výstava v Brně je přístupná zdarma a návštěvníci mají možnost expozici vidět zhruba do přelomu března a dubna.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře