Reklama
reklama

V Brně vystoupí folkrocková skupina Folk Team

Legendární brněnská folkrocková skupina Folk Team vystoupí ve středu 12. září od 19.30 ve dvorním traktu   Radnické 4 v Brně, kde představí písně z právě vydaného alba   Nebudu  .

Skupina Folk Team vznikla na přelomu let 1973 a 1974. Prošla jí řada muzikantů, dlouholetými oporami sestavy jsou houslista Pavel Kopřiva a zpívající kytaristé Roman Venclovský a Ivan Huvar.

 

Inspirována veličinami  Crosby, Stills, Nash & Young či Bob Dylan začala skupina reprezentovat intelektuální větev českého folku s nezaměnitelným hudebním rukopisem a expresivním vokálem Romana Venclovského. Věnuje se původní tvorbě - vedle vlastních textů  v jejím repertoáru najdeme také poezii, například básně Josefa Kainara a Jiřího Ortena.

 

Žánrově byla skupina vřazována k folkrocku či softrocku, některé rané skladby jsou laděny bigbítově nebo rock and rolově. Členové Folk Teamu však nikdy nepřemýšleli o svém stylovém zařazení a hráli spíše to, co sami cítili. K elektrifikaci nástrojů přikročili z čistě praktického hlediska, než z touhy po experimentu a zvukový obraz skupiny zůstal i nadále především akustický.

 

Po úspěších začalo na Folk Team chodit i portovní publikum a také se skupině podařilo vydat desku. Kvůli zásahům z Pantonu byla sice plná kompromisů, ale přesto se na ní objevily kvalitní písně. LP se jmenovala prostě Folk Team a vyšla v létě 1989 po 15 letech existence skupiny. Po revoluci pak byla vydána alba: Všechna ta smutná hudba, Otevřete, jsou tady lidé…, 20 za dvacet let a Rarhity. Většinu skladeb složila dvojice Venclovský – Huvar a jak Ivan Huvar dodává: „Devadesát procent písní vzniká tak, že napíšu texty, ze kterých si Venclovský vybere to, co jej osloví, a to potom zhudební.“ Metaforické, zadumané a někdy i posmutnělé texty Ivana  Huvara se tak organicky spojují s Venclovského hudbou a aranžemi celé skupiny.

 

V roce 2000 Folk Team natočil nové řadové album s názvem „Velký prachy“. Po hudební stránce je barevnější, s využitím bicích, smyčcového kvarteta a dechové sekce. Huvarovy texty vyznívají možná poněkud aktuálněji a sarkastičtěji než tomu bylo na předchozích albech.

Na koncertě zazní písně z aktuálního alba s názvem Nebudu, na které čekali fanoušci dlouhých dvanáct let. Toto nové studiové album vychází u vydavatelství Indies Happy Trails.  Podobně jako předchozí CD Velký prachy obsahuje i novinka jízlivé i lyrické texty Ivana Huvara. O hudbu se Huvar téměř rovným dílem dělí s Romanem Venclovským.

Album Nebudu vznikalo v květnu 2012 a skupina je natáčela ve složení: Ivan Huvar (kytara, mandolína, zpěv), Roman Venclovský (kytara, zpěv), Pavel Kopřiva (housle), Roman Jež (klávesy), Dalibor Dunovský (baskytara), Pavel Bříza (bicí) a Vratislav Lukáš (violoncello).

 

Vstupné na koncert skupiny Folk Team činí 130,- Kč, vstupenky lze zakoupit v předprodeji Turistického informačního centra města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře