Reklama
reklama

V Brně vystoupí folkrocková skupina Folk Team

Legendární brněnská folkrocková skupina Folk Team vystoupí ve středu 12. září od 19.30 ve dvorním traktu   Radnické 4 v Brně, kde představí písně z právě vydaného alba   Nebudu  .

Skupina Folk Team vznikla na přelomu let 1973 a 1974. Prošla jí řada muzikantů, dlouholetými oporami sestavy jsou houslista Pavel Kopřiva a zpívající kytaristé Roman Venclovský a Ivan Huvar.

 

Inspirována veličinami  Crosby, Stills, Nash & Young či Bob Dylan začala skupina reprezentovat intelektuální větev českého folku s nezaměnitelným hudebním rukopisem a expresivním vokálem Romana Venclovského. Věnuje se původní tvorbě - vedle vlastních textů  v jejím repertoáru najdeme také poezii, například básně Josefa Kainara a Jiřího Ortena.

 

Žánrově byla skupina vřazována k folkrocku či softrocku, některé rané skladby jsou laděny bigbítově nebo rock and rolově. Členové Folk Teamu však nikdy nepřemýšleli o svém stylovém zařazení a hráli spíše to, co sami cítili. K elektrifikaci nástrojů přikročili z čistě praktického hlediska, než z touhy po experimentu a zvukový obraz skupiny zůstal i nadále především akustický.

 

Po úspěších začalo na Folk Team chodit i portovní publikum a také se skupině podařilo vydat desku. Kvůli zásahům z Pantonu byla sice plná kompromisů, ale přesto se na ní objevily kvalitní písně. LP se jmenovala prostě Folk Team a vyšla v létě 1989 po 15 letech existence skupiny. Po revoluci pak byla vydána alba: Všechna ta smutná hudba, Otevřete, jsou tady lidé…, 20 za dvacet let a Rarhity. Většinu skladeb složila dvojice Venclovský – Huvar a jak Ivan Huvar dodává: „Devadesát procent písní vzniká tak, že napíšu texty, ze kterých si Venclovský vybere to, co jej osloví, a to potom zhudební.“ Metaforické, zadumané a někdy i posmutnělé texty Ivana  Huvara se tak organicky spojují s Venclovského hudbou a aranžemi celé skupiny.

 

V roce 2000 Folk Team natočil nové řadové album s názvem „Velký prachy“. Po hudební stránce je barevnější, s využitím bicích, smyčcového kvarteta a dechové sekce. Huvarovy texty vyznívají možná poněkud aktuálněji a sarkastičtěji než tomu bylo na předchozích albech.

Na koncertě zazní písně z aktuálního alba s názvem Nebudu, na které čekali fanoušci dlouhých dvanáct let. Toto nové studiové album vychází u vydavatelství Indies Happy Trails.  Podobně jako předchozí CD Velký prachy obsahuje i novinka jízlivé i lyrické texty Ivana Huvara. O hudbu se Huvar téměř rovným dílem dělí s Romanem Venclovským.

Album Nebudu vznikalo v květnu 2012 a skupina je natáčela ve složení: Ivan Huvar (kytara, mandolína, zpěv), Roman Venclovský (kytara, zpěv), Pavel Kopřiva (housle), Roman Jež (klávesy), Dalibor Dunovský (baskytara), Pavel Bříza (bicí) a Vratislav Lukáš (violoncello).

 

Vstupné na koncert skupiny Folk Team činí 130,- Kč, vstupenky lze zakoupit v předprodeji Turistického informačního centra města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře