Reklama
reklama

V Brně se uskuteční mezinárodní festival tance a kultury orientálních zemí Tales of Sahara

Od 10. do 14. října proběhne v Brně jeden z největších mezinárodních festivalů zaměřený na tance a kulturu orientálních zemí. Konat se budou různá taneční vystoupení, soutěže, semináře, přednášky i výstava fotografií.

Tales of Sahara je mezinárodní festival zaměřený na tance a kulturu orientálních zemí. Vznikl v roce 2010 jako navazující na jednodenní taneční představení se semináři, které již několik let pořádala tanečnice a lektorka Sheyla (Tereza Klementová). Oproti původním představením zaznamenal festival určité změny.

 

Pojetí původního tanečního představení bylo změněno přidáním divadelních scének, které celé představení propojují v jednu dějovou linii. Toto tanečně-divadelní pojetí je mezi orientálními představeními v České republice unikátní a posouvá možnosti prezentace orientálních tanců zase o kousek dále, protože umožňuje přiblížit divákům kulturu zemí, ze kterých dané tance pochází.

 

 Představení i celý festival si kladou za cíl ukázat rozmanitost orientálního tance, především veřejnosti méně známé folklórní typy tance, ale také moderní pojetí s využitím různých rekvizit. Důraz je kladen na autentické podání všech tanců a s přihlédnutím k tomu jsou vybíráni i hosté festivalu. Počet seminářů byl v rámci festivalu rozšířen a program byl doplněn o openstage, přednášky, výstavu fotografií, taneční videosoutěž a fotografickou soutěž. Bazar orientálního zboží byl také rozšířen na dva dny místo původního jednoho.

 

Organizaci festivalu nadále zajišťuje Tereza Klementová, nicméně v rámci aktivit sdružení Orient Vision o.s., které se na organizaci od začátku podílelo a v letošním roce si jej vzalo pod svá křídla celý. Koná se za podpory Statutárního města Brna a městské části Brno-střed. Záštitu převzal primátor města Roman Onderka.

 

V rámci festivalu vystoupí Al Fayyum Dancers

Al Fayyum Dancers je profesionální skupina, která je součástí taneční scény už od roku 2006, kdy ji založila Sheyla. Věnuje se především egyptskému folklóru, nově moderním orientálním stylům a okrajově indickému tanci. Aktuálně skupina čítá 11 členek a příležitostně 2 mužské členy. Skupina získala mnoho ocenění na mezinárodních soutěžích, většinu z nich za folklórní tance. Poslední získaná ocenění byla v dubnu 2012 na soutěži Liptov Orient Festival, a to: 1. místo za Drum solo, 2. místo za Bhagru, 3. místo za Melaya Leff a Bambouti a bramborovou medaili za tanec s křídly Isis.

 

Galashowje hlavní tanečně-divadelní představení, které můžete v průběhu festivalu shlédnout. V českých podmínkách se jedná o unikátní představení, ve kterém se taneční vstupy a divadelní vsuvky proplétají do jedné dějové linie. Divákovi tak není prezentován jeden tanec za druhým jako na běžícím pásu, což může být vyčerpávající, ale při často vtipné scénce je mu představena i část kultury, ze které dané tance pochází. Nahlédnout tedy může například na egyptskou svatbu nebo do shaabi klubu. Letos galashow proběhne v sobotu 13. 10. 2012 od 19:00 v brněnském Divadle Bolka Polívky.

 

Openstage, neboli „otevřená scéna“, je část festivalu, při které své taneční umění mohou předvést jakékoliv tanečnice či skupiny, které o to projeví zájem. K vidění je zde tedy přibližně 50 tanečních vstupů v různých stylech orientálního tance – od folklorních přes moderní až po tribal. Naše openstage je zároveň tak trochu také orientální diskotékou, jako velmi populární Orient Nights, které v Brně začala pořádat Tereza Sheyla Klementová v roce 2009. Bloky tanečních vystoupení se střídají s diskotékovými vstupy, kdy si mohou všichni návštěvníci zatančit na nejen orientální hudbu. Akce s uskuteční 12.10. od 17 hodin v Kulturním stadionu Kounicova 22.

 

I letos je pro návštěvníky připraven víkend plný zajímavých seminářů. Program festivalu je velmi pestrý a těšit se můžete také na řadu zajímavých přednášek a posezení u čaje jako “rozjezd” tanečního maratonu, který nastane při pátečním večeru a následně bude pokračovat celý víkend! Vstupné je dobrovolné. Záleží jen na Vás, zda byla přednáška pro Vás přínosem a budete chtít podpořit přednášejícího a náš festival finančním příspěvkem, proto jej výhradně nevyžadujeme a necháváme to na Vaší svobodné vůli.

 

Součástí festivalu je i výstava fotografií. V prvním ročníku se jednalo o fotografie Benjamina Arthura zobrazující Jihovýchodní Asii a ve druhém ročníku o fotografie oficiálního fotografa festivalu Libora Foltýnka, které zachycovaly nejlepší momenty galashow 2010. Oba minulé ročníky se výstava konala po celý měsíc říjen či listopad v brněnském Klubu cestovatelů. V letošním roce budeme mít opět výstavu k Klubu cestovatelů, ale kromě toho máme novinku. Bude se konat výstava v tramvaji, kterou nám na celý měsíc říjen propůjčí Dopravní podnik města Brna!

 

Novinkou letošního ročníku je módní přehlídka, která se bude konat při pátečním Openstage programu 12. 10. 2012 v KC Stadion.

Více informací najdete zde: http://www.festivaltance.com/

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Komentáře