Reklama
reklama

V Brně opět hořel pavilon asijské tržnice

K rozsáhlému požáru vyjíždělo v pondělí 10.9. osmnáct minut po půlnoci 15 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů do areálu asijské tržnice v Olomoucké ulici v Brně-Černovicích. Oheň, který zřejmě vypukl v mezistropním prostoru, se rozšířil na celý přízemní objekt o půdorysu 15 x 50 metrů. Zásah skončil po 13 hodině.

Celý areál tržnice byl odpojen od přívodu plynu a el. proudu. Proti plamenům, šlehajícím i do výšky několika metrů, hasiči postupně nasadili 12 vodních proudů. Vodu v cisternách doplňovali z místní hydrantové sítě a také kyvadlovou dopravou vody od čerpacího stanoviště u nadzemního hydrantu v Brně-Slatině.

 

Zásah hasiči rozdělili na tři bojové úseky. Kromě hašení hořícího pavilonu ze země, z pracovního koše automobilového žebříku i ze střechy objektu, se soustředili také na zabránění rozšíření požáru na sousední elektrorozvodnu a další prodejní pavilony. Z prostor nezasažených, ale ohrožených požárem vyklízeli uskladněné zboží. S požárem bojuje 80 hasičů se 22 zásahovými vozidly. Oheň hasiči dostali pod kontrolu v 5.58 hodin.

 

 

„Ke koordinaci jednotlivých činností a nasazení jednotek byl na místě požáru zřízen štáb velitele zásahu, v terénu pracovalo i mobilní operační středisko. Protože z hořícího objektu stoupalo velké množství kouře, tým chemiků s mobilní laboratoří HZS JmK v okolních obytných čtvrtích monitoroval stav ovzduší. Měření kvality ovzduší zatím neprokázalo výskyt škodlivin nad povolené limity. Přesto hasiči varovali, aby lidé omezili větrání a otevírání oken“ uvedl mluvčí Jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

 

Kvůli zvýšenému pohybu požárních vozidel byla Olomoucká ulice u asijské tržnice uzavřena a policisté dopravu odkláněli. Průjezd umožňovali jen vozidlům hromadné dopravy. Provoz pro ostatní vozidla byl obnoven v 6.00 hodin.

 

„Požár zasáhl celý objekt, ve kterém byly bufety, prodejní stánky i sklady, rozšíření ohně na elektrorozvodnu a sousední pavilony se hasičům podařilo zabránit. Také nové zděné prodejní haly, které vyrostly na místě loňského požáru, požárem zasaženy nebyly. Způsobená škoda podle předběžného odhadu zřejmě přesáhne pět milionů korun“ dodal Haid.

 

 

Stav v průběhu dopoledne

Na požářišti se ráno vystřídaly jednotky. Plamenné hoření objektu již pominulo, nasazení sil a prostředků se snížilo. Na místě dopoledne zasahovalo pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Dohašovali žhnoucí zbytky konstrukcí objektu, u něhož se žárem zčásti propadla střecha a hrozilo zřícení. Na místě již také  pracovali vyšetřovatelé HZS JmK, kteří společně s kriminalisty a specialisty odboru kriminalistické techniky a expertíz pořizovali podrobnou dokumentaci objektu a průběhu požáru a především zjišťují, proč požár vznikl.

 

Během dopoledne se na požářišti s pomocí termokamery podařilo zlikvidovat většinu skrytých ohnisek hoření. Zbytky vyhořelého prodejního pavilonu spolu s vyšetřovateli HZS JmK, kriminalisty a znalci z oboru elektro Policie ČR prohledal i policejní psovod se psem cvičeným na vyhledávání stop po hořlavinách. Těsně před 12. hodinou byly k likvidaci zničeného objektu nasazeny dva těžké mechanismy. Po odstranění části zborcené konstrukce hasiči dvěma vodními proudy dohasili několik zbývajících žhnoucích ohnisek, ke kterým se dosud nemohli dostat. Ve 13.05 hodin ukončili likvidaci požáru. Po závěrečném průzkumu a prohlídce požářiště objekt předali jeho majiteli.a ukončili zásah. Ke střežení požářiště po dobu demoličních prací na objektu na místě zůstala jedna požární jednotka.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře