Reklama
reklama

V Brně mohou pivní fajnšmekři zajít do pivoték, nabízejí až stovky piv!

V Česku v posledních letech rychle přibývá speciálních obchodů pro milovníky pěnivého moku. Takzvané pivotéky, kterých je podle serveru pivnirecenze.cz již kolem pěti desítek, nabízejí na jednom místě až několik set druhů piva z domácích i zahraničních pivovarů. Přesto, že spotřeba tradičního nápoje v posledních letech v Česku klesá, zájem o pivní speciály, které vaří především malé pivovary, roste.

To, že zájem zákazníků o rozmanitá piva a pivní kulturu roste, potvrzuje stále více lidí. Specializovaný pivní obchod však není jen prodejna, ale také místo, kde je možno posedět a ochutnat produkci malých a středních pivovarů.

 

Kolem desítky pivoték vzniklo podobně v posledních letech také v Brně. Mnohé z nich mají v nabídce i stovky druhů piv z produkce tuzemských a zahraničních pivovarů. Podle majitele pivotéky U Modrého lva Jiřího Wiesnera, dobré pivo láká ženy i muže. První pivotéku Wiesner vybavil před třemi lety kousek od centra města. Nyní provozuje tři obchody. "Když jsme začali, na trhu nebyla žádná zajímavá piva. Chtěli jsme lidem něco zajímavého přivézt," řekl Wiesner. Firma začala do Brna vozit produkci malých českých pivovarů. Začala s nabídkou 150 druhů piv, dnes jich nabízí kolem čtyř set.

 

Piva z „nadnárodních chemiček“, tedy ta, která jsou k dostání v každém obchodě, v pivotéce nenajdete. „Naši zákazníci často chtějí zkusit něco nového, netradičního. Pepřové, medové, s čokoládou nebo naloženou čili papričkou uvnitř. Máme i piva zahraniční,“ popisuje nabídku Jana Marešová a ukazuje na pivo z Jamajky, které se vedle zářivě červené plechovky oblíbeného piva Homera Simpsona dočista ztrácí. V nabídce má tato brněnská pivotéka i pivo zauzené kouřem z bukového dříví.

 

Obchodní řetězce sice v posledních letech rozšiřují nabídku piv, pivotékám se ale přesto díky prodeji méně známých značek piv a doplňkovým službám daří udržet si zákazníky. Navíc zejména pro malé pivovary mohou být pivotéky zajímavou variantou, jak se dostat k zákazníkům i mimo region.

 

Představit pivní podnikání jsme se rozhodli v rozhovoru s provozovatelem pivoték na Hodonínsku Michalem Staňkem.

 

Co bylo prvotním impulzem, který způsobil, že jste začal uvažovat o  provozování pivotéky?

Pořídit si pivotéku nebylo naším původním záměrem. Dlouhá léta jsem se specializoval na prodej medovin, přibyla vína, k těm patřící sýry a spousta jiných pochutin. Při pátrání po dalších specialitách jsme narazili na konopné pivo. Po prvním ochutnání bylo jasné, že v našem sortimentu bude mít privilegované místo. Nečekali jsme ovšem, že jeho odbyt bude tak velký. Na jeho základě jsme získali podporu od pivovaru, který nám hodně pomohl nejen v našich pivních začátcích.

 

Popište pivní sortiment, který nabízíte včetně plánů do budoucna.

Nabídka pivovarů je na českém trhu rozmanitá. Co nás ovšem trápí a snažíme se řešit, je otázka, jak se k daným pivům dostat. Velkoobchody zpravidla nabízí jen výčepní piva, z ležáků pak 11° a 12°. V pořádku… Pokud ovšem narazíte na speciály, mnohdy nejsou skladem nebo je dodají s kočičí dobou spotřeby. Takže vlastně i tento fakt se nemalou měrou podílí na skladbě našeho sortimentu. 

 

Jaká je spolupráce s pivovary a distributory piva?

S pivovary samotnými špatnou zkušenost nemáme.

 

Je složité sehnat piva z jiných zemí?

Prozatím se orientujeme především na tuzemské pivovary, ne však výhradně. Co se pak týká piv z jiných zemí, je několik možností: různé velkoobchody a dovozci, nebo možnost zajet si sám. Sám pak znamená nějaká ta lejstra kolem dovozu a spotřební daně, ale proč ne. Jsou piva, a bude jich více, která dovážíme přímo ze zahraničních pivovarů.

 

 Jaké jsou ohlasy zákazníků, jak komentují ceny, sortiment?

Zákazníci reagují vesměs pozitivně. Je to především asi údiv, co že to v tak malém krámku najdou. A co je nejdůležitější, vrací se zpět a s přáteli. Je fakt, že se objeví i naprosto ne(u)spokojený zákazník, dožadující se svého Radeg…., ale co naplat. Nemůžeme, ale především nechceme tu mít všechno.

 

Co zákazníci nejvíce požadují a čemu nejméně rozumějí?

Zákazníci požadují převážně „klasiku“, světlé  ležáky. Sami sice nejsme odborníci, máme však radost z těch, kteří si nechají poradit, rádi zkouší nové věci. O to radši jsme, když se pro ně pak i vracejí. Například tady máme skupinky lidí, kteří k nám již pravidelně jezdí pro piva nakouřená, kvasnicová, pšeničná a jiná.

 

Jaké pivní druhy osobně preferujete a jsou i pivní druhy, které jste doposud neochutnal a lákají vás?

Sám rád ochutnám každé pivo, ale ne ke každému se pak rád vracím. Všeobecně preferuju spíše světlé pivo, ovšem je i několik tmavých, která vyhledávám, pochutnám si i na pšeničném. Je spousta druhů, které jsem ještě neochutnal a mnohé ani neznám. Ale o to líp, stále je co objevovat a poznávat.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře