Reklama
reklama

Už za několik týdnů se do Brna vrátí desítky tisíc vysokoškoláků

Už za několik týdnů se do Brna vrátí desítky tisíc vysokoškoláků, kteří budou velmi intenzivně využívat jeho služby. A budou je požadovat a využívat stejně intenzivně jako před několika lety, kdy ještě nezuřila finanční krize a kdy město netušilo, že mu bude kvůli změnám v rozpočtovém určení daní chybět dvě stě milionů korun.

Bohužel, přítomnost některých studentů, která se projevuje v nočních ulicích a rozjezdech, anebo mizejícími dopravními značkami, stojí vysokoškolské město nemalé peníze. Stejně tak primátoři velkých měst už dlouho upozorňují na to, že města poskytují infrastrukturu a služby obyvatelům blízkých obcí, s čím jsou náklady ještě vyšší.

 

Když už neplatí žádné výjimky pro statutární města, mohla by výjimku z pravidel rozpočtového určení daní mít některá města univerzitní. Produkují totiž absolventy, kteří si ještě během studia najdou práci v oboru, vydělávají, platí daně a dávají práci dalším lidem například ve svém rodném městě.

 

V zemi, kde nějaká chytrá hlava vymyslela růžové daňové přiznání (které mělo podle slibů politiků být už dávno nahrazeno jednostránkovým), by neměl být problém vymyslet koeficient, podle kterého by město Brno dostávalo bonus z daňových výnosů za univerzity.

 

Nabídka možností studia je u velkého města naopak na škodu, pokud zřizovatel nemá dostatek peněz na provoz všech škol při malém počtu studentů. Zavírat (v řeči úředníků „optimalizovat“) se tak bude například jedna střední škola na Kounicově ulici, která jako jedna z mála vypadá zvenku opravdu jako škola a která podle vyjádření mnoha angažovaných studentů velmi dobře funguje jako škola i vevnitř.

 

To, že jsou rodiče a učitelé frustrovaní z komunikace s vedením Jihomoravského kraje, je pochopitelné. Těžko se přijímá změna něčeho, co uspokojivě funguje, když ti, kdo tu změnu připravují, nejsou schopni stoprocentně zaručit, že to nebude změna k horšímu. Změna, kterou považujeme za zbytečnou, je vždy k horšímu. Ve školství tyto problémy většinou odnášejí studenti předposledních až posledních ročníků, jak je vidět na příkladech právnických fakult v Plzni nebo Olomouci. Teď totéž pociťují i studenti brněnských škol.

 

Odborníci už dlouho varují, že školy produkují příliš mnoho gymnazistů, jejichž uplatnění je bez dalšího studia velmi obtížné (a v době krize téměř nulové). Má-li se tento trend zvrátit, musejí zřizovatelé odborných škol co nejdříve přijít s modelem, který by umožňoval jejich normální existenci i při menším počtu studentů. Neorganický slepenec kdysi samostatných veřejných škol je ještě horší než soukromá vysoká škola s jedním docentem.

Takové slepence velmi brzy vzniknou i na jižní Moravě. Nabízí se myšlenka, že to bude potenciální studenty spíše odrazovat a že si v budoucnu žáci devátých tříd budou vybírat střední školu i podle pravděpodobnosti jejího zrušení. A mnozí váhaví a nerozhodnutí manuálně a technicky zdatní možná zase skončí na nějakém tom gymnáziu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Komentáře