Reklama
reklama

Už za několik týdnů se do Brna vrátí desítky tisíc vysokoškoláků

Už za několik týdnů se do Brna vrátí desítky tisíc vysokoškoláků, kteří budou velmi intenzivně využívat jeho služby. A budou je požadovat a využívat stejně intenzivně jako před několika lety, kdy ještě nezuřila finanční krize a kdy město netušilo, že mu bude kvůli změnám v rozpočtovém určení daní chybět dvě stě milionů korun.

Bohužel, přítomnost některých studentů, která se projevuje v nočních ulicích a rozjezdech, anebo mizejícími dopravními značkami, stojí vysokoškolské město nemalé peníze. Stejně tak primátoři velkých měst už dlouho upozorňují na to, že města poskytují infrastrukturu a služby obyvatelům blízkých obcí, s čím jsou náklady ještě vyšší.

 

Když už neplatí žádné výjimky pro statutární města, mohla by výjimku z pravidel rozpočtového určení daní mít některá města univerzitní. Produkují totiž absolventy, kteří si ještě během studia najdou práci v oboru, vydělávají, platí daně a dávají práci dalším lidem například ve svém rodném městě.

 

V zemi, kde nějaká chytrá hlava vymyslela růžové daňové přiznání (které mělo podle slibů politiků být už dávno nahrazeno jednostránkovým), by neměl být problém vymyslet koeficient, podle kterého by město Brno dostávalo bonus z daňových výnosů za univerzity.

 

Nabídka možností studia je u velkého města naopak na škodu, pokud zřizovatel nemá dostatek peněz na provoz všech škol při malém počtu studentů. Zavírat (v řeči úředníků „optimalizovat“) se tak bude například jedna střední škola na Kounicově ulici, která jako jedna z mála vypadá zvenku opravdu jako škola a která podle vyjádření mnoha angažovaných studentů velmi dobře funguje jako škola i vevnitř.

 

To, že jsou rodiče a učitelé frustrovaní z komunikace s vedením Jihomoravského kraje, je pochopitelné. Těžko se přijímá změna něčeho, co uspokojivě funguje, když ti, kdo tu změnu připravují, nejsou schopni stoprocentně zaručit, že to nebude změna k horšímu. Změna, kterou považujeme za zbytečnou, je vždy k horšímu. Ve školství tyto problémy většinou odnášejí studenti předposledních až posledních ročníků, jak je vidět na příkladech právnických fakult v Plzni nebo Olomouci. Teď totéž pociťují i studenti brněnských škol.

 

Odborníci už dlouho varují, že školy produkují příliš mnoho gymnazistů, jejichž uplatnění je bez dalšího studia velmi obtížné (a v době krize téměř nulové). Má-li se tento trend zvrátit, musejí zřizovatelé odborných škol co nejdříve přijít s modelem, který by umožňoval jejich normální existenci i při menším počtu studentů. Neorganický slepenec kdysi samostatných veřejných škol je ještě horší než soukromá vysoká škola s jedním docentem.

Takové slepence velmi brzy vzniknou i na jižní Moravě. Nabízí se myšlenka, že to bude potenciální studenty spíše odrazovat a že si v budoucnu žáci devátých tříd budou vybírat střední školu i podle pravděpodobnosti jejího zrušení. A mnozí váhaví a nerozhodnutí manuálně a technicky zdatní možná zase skončí na nějakém tom gymnáziu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře