Reklama
reklama

Už za několik týdnů se do Brna vrátí desítky tisíc vysokoškoláků

Už za několik týdnů se do Brna vrátí desítky tisíc vysokoškoláků, kteří budou velmi intenzivně využívat jeho služby. A budou je požadovat a využívat stejně intenzivně jako před několika lety, kdy ještě nezuřila finanční krize a kdy město netušilo, že mu bude kvůli změnám v rozpočtovém určení daní chybět dvě stě milionů korun.

Bohužel, přítomnost některých studentů, která se projevuje v nočních ulicích a rozjezdech, anebo mizejícími dopravními značkami, stojí vysokoškolské město nemalé peníze. Stejně tak primátoři velkých měst už dlouho upozorňují na to, že města poskytují infrastrukturu a služby obyvatelům blízkých obcí, s čím jsou náklady ještě vyšší.

 

Když už neplatí žádné výjimky pro statutární města, mohla by výjimku z pravidel rozpočtového určení daní mít některá města univerzitní. Produkují totiž absolventy, kteří si ještě během studia najdou práci v oboru, vydělávají, platí daně a dávají práci dalším lidem například ve svém rodném městě.

 

V zemi, kde nějaká chytrá hlava vymyslela růžové daňové přiznání (které mělo podle slibů politiků být už dávno nahrazeno jednostránkovým), by neměl být problém vymyslet koeficient, podle kterého by město Brno dostávalo bonus z daňových výnosů za univerzity.

 

Nabídka možností studia je u velkého města naopak na škodu, pokud zřizovatel nemá dostatek peněz na provoz všech škol při malém počtu studentů. Zavírat (v řeči úředníků „optimalizovat“) se tak bude například jedna střední škola na Kounicově ulici, která jako jedna z mála vypadá zvenku opravdu jako škola a která podle vyjádření mnoha angažovaných studentů velmi dobře funguje jako škola i vevnitř.

 

To, že jsou rodiče a učitelé frustrovaní z komunikace s vedením Jihomoravského kraje, je pochopitelné. Těžko se přijímá změna něčeho, co uspokojivě funguje, když ti, kdo tu změnu připravují, nejsou schopni stoprocentně zaručit, že to nebude změna k horšímu. Změna, kterou považujeme za zbytečnou, je vždy k horšímu. Ve školství tyto problémy většinou odnášejí studenti předposledních až posledních ročníků, jak je vidět na příkladech právnických fakult v Plzni nebo Olomouci. Teď totéž pociťují i studenti brněnských škol.

 

Odborníci už dlouho varují, že školy produkují příliš mnoho gymnazistů, jejichž uplatnění je bez dalšího studia velmi obtížné (a v době krize téměř nulové). Má-li se tento trend zvrátit, musejí zřizovatelé odborných škol co nejdříve přijít s modelem, který by umožňoval jejich normální existenci i při menším počtu studentů. Neorganický slepenec kdysi samostatných veřejných škol je ještě horší než soukromá vysoká škola s jedním docentem.

Takové slepence velmi brzy vzniknou i na jižní Moravě. Nabízí se myšlenka, že to bude potenciální studenty spíše odrazovat a že si v budoucnu žáci devátých tříd budou vybírat střední školu i podle pravděpodobnosti jejího zrušení. A mnozí váhaví a nerozhodnutí manuálně a technicky zdatní možná zase skončí na nějakém tom gymnáziu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S nástupem dětí do škol a školek se pojí zvýšená nemocnost. Nárůst nemocnosti mezi dětmi bývá patrný pravidelně již od poloviny září a jde především o respirační onemocnění a infekční nemoci...
22.09.2017 - 13:46
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Komentáře