Reklama
reklama

Úředníci stavebního odboru se už postavili před soud. Kvůli černé stavbě

Úředníci stavebního odboru radnice Brno – sever Miroslav Kreisl a Hana Rézlová jsou obžalováni z maření úkolu úřední osoby a o jejich vině už rozhodoval na prvním jednání soud. V Soběšické ulici v Brně totiž nechali stavebníka načerno postavit dům. Případ je v Česku unikátní, úředníci stavebního úřadu stanuli před soudem vůbec poprvé.

Patrová dřevostavba vyrostla v brněnské Soběšické ulici na zahradě majitele a stavebníka během několika týdnů a bez souhlasu sousedů. Těm nezbylo nic jiného, než na dělníky, kterým rostl dům pod rukama, jen bezmocně hledět z oken. Stavební úřad sice nejdřív povolení ke stavbě vydal, pak ji ale zakázal a nařídil řízení o odstranění stavby. Stavba ale i přes zákaz rostla. Úřad totiž vyhověl přání stavebníka stavbu zakonzervovat. V praxi to ale znamenalo, že dělníci v rekordním tempu dům dostali pod střechu a dokončili.

 

Laxnost vůči majiteli, který si na svém pozemku bez potřebných povolení postavil rodinný dům, dovedla úředníky až před soud. Podle žalobce svou nedbalostí nezabránili vzniku černé stavby.

 

Bývalý vedoucí úřadu Miroslav Kreisl i referentka Hana Rézlová se cítí zcela nevinní. "Obžalobu jsem nepochopila, jako trestný čin si představuji něco jiného," uvedla při svém výslechu Rézlová. Dodala, že za 14 let, kdy pracuje na stavebním úřadě Brno-sever, nikdy nedošlo k odstranění stavby. "Když je stavba v souladu s územním plánem, stavba se dodatečně povolí," popsala běžnou praxi.

 

Na otázku soudce, proč majiteli nikdy neuložila pokutu za to, že i přes zákaz dál staví, odpověděla, že na to zapomněla. "Byla jsem pod velkým psychickým tlakem, a proto jsem o pokutě nerozhodla," tvrdila.
To, že se cítí nevinný, před soudem zdůraznil také bývalý nadřízený Rézlové Miroslav Kreisl. "To, že máme jiný právní názor než nadřízený orgán, podle mě nezakládá spáchání trestného činu," řekl. Byl však odvolán z funkce vedoucího stavebního úřadu, přišel o odměny a osobní ohodnocení, což v jeho případě dělalo 200 tisíc korun.
Soud bude pokračovat dalším jednáním.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře