Reklama
reklama

Úředníci stavebního odboru se už postavili před soud. Kvůli černé stavbě

Úředníci stavebního odboru radnice Brno – sever Miroslav Kreisl a Hana Rézlová jsou obžalováni z maření úkolu úřední osoby a o jejich vině už rozhodoval na prvním jednání soud. V Soběšické ulici v Brně totiž nechali stavebníka načerno postavit dům. Případ je v Česku unikátní, úředníci stavebního úřadu stanuli před soudem vůbec poprvé.

Patrová dřevostavba vyrostla v brněnské Soběšické ulici na zahradě majitele a stavebníka během několika týdnů a bez souhlasu sousedů. Těm nezbylo nic jiného, než na dělníky, kterým rostl dům pod rukama, jen bezmocně hledět z oken. Stavební úřad sice nejdřív povolení ke stavbě vydal, pak ji ale zakázal a nařídil řízení o odstranění stavby. Stavba ale i přes zákaz rostla. Úřad totiž vyhověl přání stavebníka stavbu zakonzervovat. V praxi to ale znamenalo, že dělníci v rekordním tempu dům dostali pod střechu a dokončili.

 

Laxnost vůči majiteli, který si na svém pozemku bez potřebných povolení postavil rodinný dům, dovedla úředníky až před soud. Podle žalobce svou nedbalostí nezabránili vzniku černé stavby.

 

Bývalý vedoucí úřadu Miroslav Kreisl i referentka Hana Rézlová se cítí zcela nevinní. "Obžalobu jsem nepochopila, jako trestný čin si představuji něco jiného," uvedla při svém výslechu Rézlová. Dodala, že za 14 let, kdy pracuje na stavebním úřadě Brno-sever, nikdy nedošlo k odstranění stavby. "Když je stavba v souladu s územním plánem, stavba se dodatečně povolí," popsala běžnou praxi.

 

Na otázku soudce, proč majiteli nikdy neuložila pokutu za to, že i přes zákaz dál staví, odpověděla, že na to zapomněla. "Byla jsem pod velkým psychickým tlakem, a proto jsem o pokutě nerozhodla," tvrdila.
To, že se cítí nevinný, před soudem zdůraznil také bývalý nadřízený Rézlové Miroslav Kreisl. "To, že máme jiný právní názor než nadřízený orgán, podle mě nezakládá spáchání trestného činu," řekl. Byl však odvolán z funkce vedoucího stavebního úřadu, přišel o odměny a osobní ohodnocení, což v jeho případě dělalo 200 tisíc korun.
Soud bude pokračovat dalším jednáním.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře