Reklama
reklama

Univerzity: sdílení na kolejích už hlídáme mnohem lépe

Zátah na provozovatele serveru Megaupload, na kterém byly ke stažení filmy či hudba chráněné autorskými právy, vyděsil i mnohé české provozovatele a v klidu nezůstali ani někteří studenti na kolejích. Jak ale tvrdí jejich předchůdci, před deseti lety se sdílelo mnohem více. Vedení univerzit se ale shodují: máme to pod kontrolou.

Brno – Na kolejích jedné brněnské univerzity ještě před několika lety fungoval systém, kde každý student vyčlenil část svého harddisku, zpřístupnil jej všem ostatním a pak v něm sdílel data. Často i filmy, hudbu, software. Tehdy se ještě na kolejích zátahy nedělaly. „Všichni to věděli, ale nikdo to neřešil. Nepamatuji se, že by se o tom někdy veřejně mluvilo,“ říká bývalý student Martin. Teď už se o tom mluví mnohem více. „Snažíme se například o výchovu uživatelů prostřednictvím seminářů o rizicích a úskalích zásahu do autorských práv,“ říká například Jan Vykopal z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Mnohé školy přehodnocovaly a zpřísňovaly pravidla svých počítačových sítí po zátahu, který podnikla policie před necelými dvěma roky na strahovských kolejích v Praze. „Také je to tím, jak jde dopředu technika. Soubor, který se ještě před několika lety dal stahovat jen na kolejích, si teď každý najde na internetu v kavárně a stáhne během pár minut,“ dodává Martin.

Kladivem na hříšníky by mohly být právě kontroly sdílených disků. To ale školy prakticky nedělají, jak vyplývá z ankety mezi brněnskými univerzitami. Podle mluvčího Janáčkovy akademie múzických umění Luboše Marečka se ale provádí běžné sledování provozu. „V případě výrazného překročení obvyklého počtu přístupů se provede kontrola a student může být odpojen od sítě,“ vysvětluje mluvčí. Výrazně zvýšený počet přístupů bývá typický právě pro servery nabízející autorským právem chráněný obsah. Kancléřka Mendelovy univerzity Taťjana Šabartová zase tvrdí, že kontrolní mechanismy studenty od používání sítě pro neoprávněné účely odrazují.

Podle Pavla Zeleného, který působí jako správce sítě různých firem, se ale v poslední době množí jiné formy nelegálního chování. „Na každých kolejích se najde aspoň jedna hackerská partička. Studenti se také věnují nelegálnímu hazardu nebo vytvářejí viry. Takové věci se ale odhalují mnohem hůře než nasdílený software,“ tvrdí Zelený.

Podle Jana Vykopala z Masarykovy univerzity se k hříšníkům přistupuje různě. „Jednorázový prohřešek jinak bezproblémového uživatele se řeší domluvou. Opakovaný zásah do autorských práv končí zákazem přístupu do sítě nebo disciplinárním trestem,“ uvádí příklady Vykopal. Mnozí studenti jsou ale i na tyto možnosti připraveni. „Tam, kde se sdílejí data, si dávají třeba jen soubor formátu .txt s nic neříkajícím seznamem,“ popisuje Zelený.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře