Reklama
reklama

Univerzity: sdílení na kolejích už hlídáme mnohem lépe

Zátah na provozovatele serveru Megaupload, na kterém byly ke stažení filmy či hudba chráněné autorskými právy, vyděsil i mnohé české provozovatele a v klidu nezůstali ani někteří studenti na kolejích. Jak ale tvrdí jejich předchůdci, před deseti lety se sdílelo mnohem více. Vedení univerzit se ale shodují: máme to pod kontrolou.

Brno – Na kolejích jedné brněnské univerzity ještě před několika lety fungoval systém, kde každý student vyčlenil část svého harddisku, zpřístupnil jej všem ostatním a pak v něm sdílel data. Často i filmy, hudbu, software. Tehdy se ještě na kolejích zátahy nedělaly. „Všichni to věděli, ale nikdo to neřešil. Nepamatuji se, že by se o tom někdy veřejně mluvilo,“ říká bývalý student Martin. Teď už se o tom mluví mnohem více. „Snažíme se například o výchovu uživatelů prostřednictvím seminářů o rizicích a úskalích zásahu do autorských práv,“ říká například Jan Vykopal z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Mnohé školy přehodnocovaly a zpřísňovaly pravidla svých počítačových sítí po zátahu, který podnikla policie před necelými dvěma roky na strahovských kolejích v Praze. „Také je to tím, jak jde dopředu technika. Soubor, který se ještě před několika lety dal stahovat jen na kolejích, si teď každý najde na internetu v kavárně a stáhne během pár minut,“ dodává Martin.

Kladivem na hříšníky by mohly být právě kontroly sdílených disků. To ale školy prakticky nedělají, jak vyplývá z ankety mezi brněnskými univerzitami. Podle mluvčího Janáčkovy akademie múzických umění Luboše Marečka se ale provádí běžné sledování provozu. „V případě výrazného překročení obvyklého počtu přístupů se provede kontrola a student může být odpojen od sítě,“ vysvětluje mluvčí. Výrazně zvýšený počet přístupů bývá typický právě pro servery nabízející autorským právem chráněný obsah. Kancléřka Mendelovy univerzity Taťjana Šabartová zase tvrdí, že kontrolní mechanismy studenty od používání sítě pro neoprávněné účely odrazují.

Podle Pavla Zeleného, který působí jako správce sítě různých firem, se ale v poslední době množí jiné formy nelegálního chování. „Na každých kolejích se najde aspoň jedna hackerská partička. Studenti se také věnují nelegálnímu hazardu nebo vytvářejí viry. Takové věci se ale odhalují mnohem hůře než nasdílený software,“ tvrdí Zelený.

Podle Jana Vykopala z Masarykovy univerzity se k hříšníkům přistupuje různě. „Jednorázový prohřešek jinak bezproblémového uživatele se řeší domluvou. Opakovaný zásah do autorských práv končí zákazem přístupu do sítě nebo disciplinárním trestem,“ uvádí příklady Vykopal. Mnozí studenti jsou ale i na tyto možnosti připraveni. „Tam, kde se sdílejí data, si dávají třeba jen soubor formátu .txt s nic neříkajícím seznamem,“ popisuje Zelený.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velice svérázně si představoval podnikání třiapadesátiletý muž ve svém obchodě.
20.11.2017 - 15:36
Vánoční trhy začnou v pátek
Jako každý rok, brněnské Vánoce odstartuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody. To se letos bude konat v pátek 24. listopadu v 17 hodin.
20.11.2017 - 08:00
V noci na neděli spěchali strážníci do Židenic, aby prověřili oznámení o údajném napadení na zastávce hromadné dopravy.
19.11.2017 - 19:13
Konstrukční i programovací schopnosti středoškoláků prověří oblíbená soutěž Merkur perFEKT Challenge. Mladí studenti téměř ze všech koutů republiky se utkají v úterý 21. listopadu 2017 v montování...
19.11.2017 - 15:00
Rozhodli jste se investovat finanční prostředky a pořídit si byt či dům a následně jej dále pronajímat? Nebo již s pronájmem nemovitosti zkušenosti máte? Pak jistě víte, že právě v případě pronájmu...
19.11.2017 - 08:33
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Komentáře