Reklama
reklama

Unikátní ultrazvuk umí sloučit výsledky více vyšetření

Unikátní vyšetřovací ultrazvukový přístroj získala radiologická klinika Fakultní nemocnice Brno. Při vyšetření přístroj umožňuje překrývat aktuální trojrozměrný obraz s předchozími dvojrozměrnými záznamy z jiného vyšetření - například na magnetické rezonanci nebo na CT. Pacienty tak lze vyšetřit bez radiačního ozáření. V Evropě je takových přístrojů jen pět.

Během prvních čtrnácti dní se na vyšetřovací lůžko u tohoto přístroje dostali dva pacienti. Jednou z nich byla čtyřicetiletá pacientka. „Paní je po operaci ledviny. Při kontrole na magnetické rezonanci jsme náhodou našli v játrech další dvě ložiska. Protože je to mladá pacientka, kterou nechceme zatěžovat vyšetřením s radioaktivním zářením, rozhodli jsme aktuální ultrazvuk sloučit s výsledky z magnetické rezonance,“ popsala metodu lékařka Šárka Bohatá.

Na monitoru lékařka vidí nejen snímek z magnetické rezonance, ale i aktuální ultrazvukový obraz. Oba nálezy pak porovnává.

 

Nejdražší na celém přístroji je podle přednosty kliniky Vlastimila Válka software, který bude ostatním nemocnicím a na trhu k dispozici nejdříve za rok. „Protože je radiologická klinika v Brně školícím a výzkumným centrem pro kontrastní ultrazvukové vyšetření nejen pro Českou republiku, ale i Evropu a některé země Asie, získali jsme celou tuto softwarovou i hardwarovou záležitost, včetně 3D a 4D technologie, zdarma,“ upozornil přednosta kliniky.

 

Lékaři mohou díky přístroji s novou metodou přesněji posoudit, jaký typ nádoru před sebou mají a naplánovat zákrok, pokud je nezbytný. „Systém má navíc naváděcí software pro speciální jehlu, který změří linii jejího pohybu a zavede ji přesně do ložiska nádoru. Přímo při vyšetření pak můžeme odebrat vzorek nebo i nádor úplně zničit,“ dodal přednosta Válek.

 

Pro pacientku měli lékaři nakonec dobrou zprávu. „Srovnáním obou vyšetření jsme zjistili, že ložisko v játrech je nezhoubné. Nemusíme brát vzorky a riskovat krvácení, pacientka může odejít domů a my budeme jednou ročně ložisko sledovat,“ potěšila pacientku lékařka Šárka Bohatá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře