Reklama
reklama

Unikátní ultrazvuk umí sloučit výsledky více vyšetření

Unikátní vyšetřovací ultrazvukový přístroj získala radiologická klinika Fakultní nemocnice Brno. Při vyšetření přístroj umožňuje překrývat aktuální trojrozměrný obraz s předchozími dvojrozměrnými záznamy z jiného vyšetření - například na magnetické rezonanci nebo na CT. Pacienty tak lze vyšetřit bez radiačního ozáření. V Evropě je takových přístrojů jen pět.

Během prvních čtrnácti dní se na vyšetřovací lůžko u tohoto přístroje dostali dva pacienti. Jednou z nich byla čtyřicetiletá pacientka. „Paní je po operaci ledviny. Při kontrole na magnetické rezonanci jsme náhodou našli v játrech další dvě ložiska. Protože je to mladá pacientka, kterou nechceme zatěžovat vyšetřením s radioaktivním zářením, rozhodli jsme aktuální ultrazvuk sloučit s výsledky z magnetické rezonance,“ popsala metodu lékařka Šárka Bohatá.

Na monitoru lékařka vidí nejen snímek z magnetické rezonance, ale i aktuální ultrazvukový obraz. Oba nálezy pak porovnává.

 

Nejdražší na celém přístroji je podle přednosty kliniky Vlastimila Válka software, který bude ostatním nemocnicím a na trhu k dispozici nejdříve za rok. „Protože je radiologická klinika v Brně školícím a výzkumným centrem pro kontrastní ultrazvukové vyšetření nejen pro Českou republiku, ale i Evropu a některé země Asie, získali jsme celou tuto softwarovou i hardwarovou záležitost, včetně 3D a 4D technologie, zdarma,“ upozornil přednosta kliniky.

 

Lékaři mohou díky přístroji s novou metodou přesněji posoudit, jaký typ nádoru před sebou mají a naplánovat zákrok, pokud je nezbytný. „Systém má navíc naváděcí software pro speciální jehlu, který změří linii jejího pohybu a zavede ji přesně do ložiska nádoru. Přímo při vyšetření pak můžeme odebrat vzorek nebo i nádor úplně zničit,“ dodal přednosta Válek.

 

Pro pacientku měli lékaři nakonec dobrou zprávu. „Srovnáním obou vyšetření jsme zjistili, že ložisko v játrech je nezhoubné. Nemusíme brát vzorky a riskovat krvácení, pacientka může odejít domů a my budeme jednou ročně ložisko sledovat,“ potěšila pacientku lékařka Šárka Bohatá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře