Reklama
reklama

Unikátní ultrazvuk umí sloučit výsledky více vyšetření

Unikátní vyšetřovací ultrazvukový přístroj získala radiologická klinika Fakultní nemocnice Brno. Při vyšetření přístroj umožňuje překrývat aktuální trojrozměrný obraz s předchozími dvojrozměrnými záznamy z jiného vyšetření - například na magnetické rezonanci nebo na CT. Pacienty tak lze vyšetřit bez radiačního ozáření. V Evropě je takových přístrojů jen pět.

Během prvních čtrnácti dní se na vyšetřovací lůžko u tohoto přístroje dostali dva pacienti. Jednou z nich byla čtyřicetiletá pacientka. „Paní je po operaci ledviny. Při kontrole na magnetické rezonanci jsme náhodou našli v játrech další dvě ložiska. Protože je to mladá pacientka, kterou nechceme zatěžovat vyšetřením s radioaktivním zářením, rozhodli jsme aktuální ultrazvuk sloučit s výsledky z magnetické rezonance,“ popsala metodu lékařka Šárka Bohatá.

Na monitoru lékařka vidí nejen snímek z magnetické rezonance, ale i aktuální ultrazvukový obraz. Oba nálezy pak porovnává.

 

Nejdražší na celém přístroji je podle přednosty kliniky Vlastimila Válka software, který bude ostatním nemocnicím a na trhu k dispozici nejdříve za rok. „Protože je radiologická klinika v Brně školícím a výzkumným centrem pro kontrastní ultrazvukové vyšetření nejen pro Českou republiku, ale i Evropu a některé země Asie, získali jsme celou tuto softwarovou i hardwarovou záležitost, včetně 3D a 4D technologie, zdarma,“ upozornil přednosta kliniky.

 

Lékaři mohou díky přístroji s novou metodou přesněji posoudit, jaký typ nádoru před sebou mají a naplánovat zákrok, pokud je nezbytný. „Systém má navíc naváděcí software pro speciální jehlu, který změří linii jejího pohybu a zavede ji přesně do ložiska nádoru. Přímo při vyšetření pak můžeme odebrat vzorek nebo i nádor úplně zničit,“ dodal přednosta Válek.

 

Pro pacientku měli lékaři nakonec dobrou zprávu. „Srovnáním obou vyšetření jsme zjistili, že ložisko v játrech je nezhoubné. Nemusíme brát vzorky a riskovat krvácení, pacientka může odejít domů a my budeme jednou ročně ložisko sledovat,“ potěšila pacientku lékařka Šárka Bohatá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře