Reklama
reklama

Učitel angličtiny dostal za počmárání radnice podmínku

Krajský soud v Brně poslal v odvolacím řízení na osm měsíců do vězení třiašedesátiletého Brita Alberta Thomase Vickeryho. Ten loni na podzim nesmazatelným fixem počmáral zeď brněnské Nové radnice. Nástup do věznice má učitel angličtiny odložen na dvouletou zkušební dobu. 

Brno - Vickery chtěl podpořit brněnská divadla, kterým magistrát hrozil škrty v rozpočtech. Nesmazatelným fixem napsal loni v říjnu na fasádu Nové radnice vzkazy "Save the ballet! Save the opera! Get Angry!", vyzývající vedení města k zachování operního souboru a baletu.

 

O snížení finanční podpory pro brněnská divadla se Vickery dozvěděl od své žačky. Zúčastnil se i protestního pochodu devatenáctého října. „Připadalo mi to spíše jako oslava než protestní pochod. Hrála tam hudba, lidé se veselili a nikdo neprojevoval rozhořčení. Rozhodl jsem se projevit svůj názor jinak,“ řekl Brit při prvním projednávání jeho činu u městského soudu v Brně.

Odvolací senát krajského trestního soudu vedený Vlastimírem Čechem v úterý nesouhlasil s verdiktem městského soudu, který v listopadu upustil od Angličanova potrestání. Obviněnému učiteli přitížil fakt, že dosud neuhradil magistrátu sedm tisíc korun, za které úřad nechal čmáranice odstranit. Odvolací soud zohlednil i skutečnost, že pedagog, který dříve vyučoval například na brněnském Biskupském gymnáziu, měl drobné problémy s českým zákonem i dříve.

 

V cele se pak po zadržení popral s policisty, kteří jej údajně drželi pod zámkem delší dobu, než dovoluje zákon a údajně mu navíc naplivali na kašmírové oblečení. Zvedl pravici, naznačil nacistický pozdrav a policisty obvinil z fašistického zacházení. Za to čelí dalšímu samostatnému trestnímu stíhání.
Krajský odvolací soud vyhodnotil chování Vickeryho, který se před 13 lety přistěhoval na jih Moravy vyučovat angličtinu, jako nezdrženlivé a odporující českým zákonům. Na návrh státní zástupkyně proto změnil rozsudek městského soudu a místo beztrestnosti odsoudil Vickeryho za poškozování cizí věci k podmínečnému osmiměsíčnímu vězení.

 

Verdikt krajského soudu se učitel angličtiny pravděpodobně teprve dozví. Na jednání se totiž nedostavil. Pokud s trestem nebude souhlasit, zbývá mu poslední možnost. Podat si dovolání k Nejvyššímu soudu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře