Reklama
reklama

Učitel angličtiny dostal za počmárání radnice podmínku

Krajský soud v Brně poslal v odvolacím řízení na osm měsíců do vězení třiašedesátiletého Brita Alberta Thomase Vickeryho. Ten loni na podzim nesmazatelným fixem počmáral zeď brněnské Nové radnice. Nástup do věznice má učitel angličtiny odložen na dvouletou zkušební dobu. 

Brno - Vickery chtěl podpořit brněnská divadla, kterým magistrát hrozil škrty v rozpočtech. Nesmazatelným fixem napsal loni v říjnu na fasádu Nové radnice vzkazy "Save the ballet! Save the opera! Get Angry!", vyzývající vedení města k zachování operního souboru a baletu.

 

O snížení finanční podpory pro brněnská divadla se Vickery dozvěděl od své žačky. Zúčastnil se i protestního pochodu devatenáctého října. „Připadalo mi to spíše jako oslava než protestní pochod. Hrála tam hudba, lidé se veselili a nikdo neprojevoval rozhořčení. Rozhodl jsem se projevit svůj názor jinak,“ řekl Brit při prvním projednávání jeho činu u městského soudu v Brně.

Odvolací senát krajského trestního soudu vedený Vlastimírem Čechem v úterý nesouhlasil s verdiktem městského soudu, který v listopadu upustil od Angličanova potrestání. Obviněnému učiteli přitížil fakt, že dosud neuhradil magistrátu sedm tisíc korun, za které úřad nechal čmáranice odstranit. Odvolací soud zohlednil i skutečnost, že pedagog, který dříve vyučoval například na brněnském Biskupském gymnáziu, měl drobné problémy s českým zákonem i dříve.

 

V cele se pak po zadržení popral s policisty, kteří jej údajně drželi pod zámkem delší dobu, než dovoluje zákon a údajně mu navíc naplivali na kašmírové oblečení. Zvedl pravici, naznačil nacistický pozdrav a policisty obvinil z fašistického zacházení. Za to čelí dalšímu samostatnému trestnímu stíhání.
Krajský odvolací soud vyhodnotil chování Vickeryho, který se před 13 lety přistěhoval na jih Moravy vyučovat angličtinu, jako nezdrženlivé a odporující českým zákonům. Na návrh státní zástupkyně proto změnil rozsudek městského soudu a místo beztrestnosti odsoudil Vickeryho za poškozování cizí věci k podmínečnému osmiměsíčnímu vězení.

 

Verdikt krajského soudu se učitel angličtiny pravděpodobně teprve dozví. Na jednání se totiž nedostavil. Pokud s trestem nebude souhlasit, zbývá mu poslední možnost. Podat si dovolání k Nejvyššímu soudu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře