Reklama
reklama

U chráněného území jsou černé skládky

Do míst, kde rostou vzácné rostliny a kde žijí vzácné druhy členovců, vozí nákladní auta potají hromady cihel, střešních tašek i odpadků. Problém podle ochránců trvá už delší dobu, počet hromad suti se letos viditelně zvýšil.

Brno – Okolí hádeckého lomu v brněnských Maloměřicích je přírodní památka, Hádecká planinka je dokonce národní přírodní rezervací. Ani to však nebrání řidičům nákladních aut vozit k silnici vedoucí kolem lomu suť z demolic. Jedna taková hromada vznikla během květnových svátků nejspíše po setmění.

 

„Snažíme se to v rámci možností hlídat a uklízet, ale nedá se to vždy,“ říká Václav Izák z Pozemkového spolku Hády, který se snaží o lokalitu starat.  Silnice je přehrazena velkou těžkou závorou. Hromady suti se tak objevují v místech, kam se nákladní auto ještě dostane a kde se ještě může otočit. Podle Izáka je možné otevření závory v konkrétních případech zařídit, trvale je ale zavřená.

 

Důvod, proč se objevují hromady střešních tašek u silnic, je podle manažera brněnské stavební firmy Martina Bažanta jednoduchý: výkupní ceny. „Správně se má stavební odpad vozit do sběrného střediska. Slyšel jsem i o firmách, které jej vozí přímo na skládku do Žabčic. Jenže za složení se platí, takže malým firmám, které počítají každou korunu, se vyplatí vysypat odpad do příkopu,“ přemítá Bažant a dodává, že za tímto chováním lze vidět i přesvědčení stavitelů, že jde „jen o čistou cihlu“, která neškodí. 

 

Silnice kolem lomu je oblíbenou cyklistickou zkratkou mezi Líšní a Maloměřicemi. „Nelíbí se mi to. Podobné skládky jsou jako lavina. Někdo s tím začne a brzy se přidají další,“ říká studentka Michaela Hegerová, která tuto cyklotrasu sama využívá. Lidé, kteří na podobné černé skládky narazí, se mohou obrátit na odbor životního prostředí příslušné městské části (v případě Hádů jsou to Maloměřice – pozn.red.) nebo i na městskou policii.

„Hlídka černou skládku zadokumentuje, v některých případech je možné dohledat i původce, například podle papírového odpadu,“ potvrzuje mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

 

Kromě skládek ale musí ochranáři řešit i další dlouhodobý problém: návštěvníky jezírek v Růženině lomu. S rostoucími teplotami přibývá jak plavců, tak i pejskařů. „Pokud jde o přístup a chování lidí u jezírek, situace je stále stejná,“ dodává Václav Izák s tím, že ani v tomto případě není možné vzácnou lokalitu uhlídat. Růženin lom se dokonce objevuje i na mapách Google jako „lokalita vhodná ke koupání“. Také v jeho okolí se povalují plastové lahve nebo obaly od různých forem občerstvení, které si lidé dopřejí na místě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře