Reklama
reklama

U chráněného území jsou černé skládky

Do míst, kde rostou vzácné rostliny a kde žijí vzácné druhy členovců, vozí nákladní auta potají hromady cihel, střešních tašek i odpadků. Problém podle ochránců trvá už delší dobu, počet hromad suti se letos viditelně zvýšil.

Brno – Okolí hádeckého lomu v brněnských Maloměřicích je přírodní památka, Hádecká planinka je dokonce národní přírodní rezervací. Ani to však nebrání řidičům nákladních aut vozit k silnici vedoucí kolem lomu suť z demolic. Jedna taková hromada vznikla během květnových svátků nejspíše po setmění.

 

„Snažíme se to v rámci možností hlídat a uklízet, ale nedá se to vždy,“ říká Václav Izák z Pozemkového spolku Hády, který se snaží o lokalitu starat.  Silnice je přehrazena velkou těžkou závorou. Hromady suti se tak objevují v místech, kam se nákladní auto ještě dostane a kde se ještě může otočit. Podle Izáka je možné otevření závory v konkrétních případech zařídit, trvale je ale zavřená.

 

Důvod, proč se objevují hromady střešních tašek u silnic, je podle manažera brněnské stavební firmy Martina Bažanta jednoduchý: výkupní ceny. „Správně se má stavební odpad vozit do sběrného střediska. Slyšel jsem i o firmách, které jej vozí přímo na skládku do Žabčic. Jenže za složení se platí, takže malým firmám, které počítají každou korunu, se vyplatí vysypat odpad do příkopu,“ přemítá Bažant a dodává, že za tímto chováním lze vidět i přesvědčení stavitelů, že jde „jen o čistou cihlu“, která neškodí. 

 

Silnice kolem lomu je oblíbenou cyklistickou zkratkou mezi Líšní a Maloměřicemi. „Nelíbí se mi to. Podobné skládky jsou jako lavina. Někdo s tím začne a brzy se přidají další,“ říká studentka Michaela Hegerová, která tuto cyklotrasu sama využívá. Lidé, kteří na podobné černé skládky narazí, se mohou obrátit na odbor životního prostředí příslušné městské části (v případě Hádů jsou to Maloměřice – pozn.red.) nebo i na městskou policii.

„Hlídka černou skládku zadokumentuje, v některých případech je možné dohledat i původce, například podle papírového odpadu,“ potvrzuje mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

 

Kromě skládek ale musí ochranáři řešit i další dlouhodobý problém: návštěvníky jezírek v Růženině lomu. S rostoucími teplotami přibývá jak plavců, tak i pejskařů. „Pokud jde o přístup a chování lidí u jezírek, situace je stále stejná,“ dodává Václav Izák s tím, že ani v tomto případě není možné vzácnou lokalitu uhlídat. Růženin lom se dokonce objevuje i na mapách Google jako „lokalita vhodná ke koupání“. Také v jeho okolí se povalují plastové lahve nebo obaly od různých forem občerstvení, které si lidé dopřejí na místě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře