Reklama
reklama

Tunely Dobrovského se po šesti letech otevřely

Moravská metropole Brno se po letech dočkala zprovoznění dopravních staveb na silnici I/42, které jsou pro řidiče klíčové. Jde o tři stavby Velkého městského okruhu (VMO). Dokončení protahoval také šestiletý spor s ekologickými a občanskými sdruženími o dostavbě tunelu Dobrovského.

Trasa silnice I/42 je významnou součástí „Základního komunikačního systému“ města Brna, zároveň je součástí silniční sítě České republiky a dílčí část i mezinárodní silniční sítě E461.  Z hlediska celoměstské dopravní struktury Velký městský okruh (VMO) jako celek zajišťuje vnější, tranzitní i cílové mimoměstské a vnitroměstské dopravní vztahy a tím výrazně odlehčí vnitroměstským komunikacím.
Celý komplex staveb je součástí tzv. severozápadního a severního segmentu velkého městského okruhu od Pražské radiály (příjezd od D1) přes VMO mimoúrovňovou křižovatku Hlinky, VMO Žabovřeská, VMO Dobrovského, vlastní stavbu mimoúrovňové křižovatky Dobrovského–Svitavská radiála a navazující stavbu VMO Lesnická.
Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozňuje celkem tři stavby celého komplexu Velkého městského okruhu na silnici I/42. Jde o stavby I/42 Brno VMO Dobrovského B, dále I/42 Brno VMO mimoúrovňové křížení Dobrovského – Svitavská radiála a I/42 Brno Žabovřesky - mosty.

 

I/42 Brno, VMO Dobrovského – Svitavská radiála
Náplní silniční stavby I/42 Brno, VMO MÚK Dobrovského – Svitavská radiála jsou křižovatkové větve a mostní objekty s navazujícími zdmi. Zbývající rozsah stavby tvoří vodohospodářské objekty, inženýrské sítě, vegetační úpravy, atd. Stavba tedy zahrnuje mimoúrovňovou křižovatku v královopolském předportálí tunelu Dobrovského. Spojuje tunely Dobrovského s již vybudovaným úsekem VMO Svitavská radiála–Lesnická–Kohoutova a uzavírá tak VMO na severu města.
Jejím dokončením vznikla všesměrová, útvarová křižovatka, která umožní napojení okruhu na centrum a Svitavskou radiálu. Křižovatka se skládá z několika větví různých kategorií.
I/42 Brno, VMO, Dobrovského B
Stavba se dotýká rozsáhlého území v městských částech Žabovřesky a Královo Pole. Rozhodující část tvoří dva paralelní dvoupruhové ražené tunely značené jako Královopolský tunel I a II. Tunel I je trasován v ose Žabovřeské a Dobrovského ulice a tunel II paralelně asi šedesát metrů jižněji v ose Pešinovy ulice. Portál tunelů je na žabovřeském předpolí umístěn mezi most přes VMO na Korejské a mimoúrovňové křižovatky na Hradecké ulici. Královopolský portál je umístěn mezi Poděbradovou a Košínovou ulicí. Stavba zahrnuje mimoúrovňové křižovatky VMO Žabovřeská–Hradecká a Hradecká–Královopolská v Žabovřeskách a část větví Dobrovského–Svitavská radiála přímo souvisejících s předpolím tunelů v Králově Poli.

 

 

Celková délka komunikací I. Třídy je více než šest kilometrů, a to včetně dvou tunelů o délkách téměř 1300 metrů a devíti mostech v celkové délce 876 metrů. Součástí díla je také 450 stavebních objektů, velká pozornost byla věnována výstavbě protihlukových opatření. Zhotoviteli stavby jsou OHL ŽS, Metrostav, Subterra a Skanska. Stavba přišla na více než 8 miliard Korun.

 

Součástí dalších staveb Velkého městského okruhu bude Rozšíření stávající komunikaci ulice Žabovřeské (mezi Hlinkami a tunely) ze dvou jízdních pruhů na čtyři. Jedná se o místo se vznikem až kilometrových kolon. Rozšíření silnice umožní výstavba tunelu pro tramvaj, raženým ve skále pod Wilsonovým lesem. Stavba započne již v příštím roce.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře