Reklama
reklama

Tunely Dobrovského se po šesti letech otevřely

Moravská metropole Brno se po letech dočkala zprovoznění dopravních staveb na silnici I/42, které jsou pro řidiče klíčové. Jde o tři stavby Velkého městského okruhu (VMO). Dokončení protahoval také šestiletý spor s ekologickými a občanskými sdruženími o dostavbě tunelu Dobrovského.

Trasa silnice I/42 je významnou součástí „Základního komunikačního systému“ města Brna, zároveň je součástí silniční sítě České republiky a dílčí část i mezinárodní silniční sítě E461.  Z hlediska celoměstské dopravní struktury Velký městský okruh (VMO) jako celek zajišťuje vnější, tranzitní i cílové mimoměstské a vnitroměstské dopravní vztahy a tím výrazně odlehčí vnitroměstským komunikacím.
Celý komplex staveb je součástí tzv. severozápadního a severního segmentu velkého městského okruhu od Pražské radiály (příjezd od D1) přes VMO mimoúrovňovou křižovatku Hlinky, VMO Žabovřeská, VMO Dobrovského, vlastní stavbu mimoúrovňové křižovatky Dobrovského–Svitavská radiála a navazující stavbu VMO Lesnická.
Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozňuje celkem tři stavby celého komplexu Velkého městského okruhu na silnici I/42. Jde o stavby I/42 Brno VMO Dobrovského B, dále I/42 Brno VMO mimoúrovňové křížení Dobrovského – Svitavská radiála a I/42 Brno Žabovřesky - mosty.

 

I/42 Brno, VMO Dobrovského – Svitavská radiála
Náplní silniční stavby I/42 Brno, VMO MÚK Dobrovského – Svitavská radiála jsou křižovatkové větve a mostní objekty s navazujícími zdmi. Zbývající rozsah stavby tvoří vodohospodářské objekty, inženýrské sítě, vegetační úpravy, atd. Stavba tedy zahrnuje mimoúrovňovou křižovatku v královopolském předportálí tunelu Dobrovského. Spojuje tunely Dobrovského s již vybudovaným úsekem VMO Svitavská radiála–Lesnická–Kohoutova a uzavírá tak VMO na severu města.
Jejím dokončením vznikla všesměrová, útvarová křižovatka, která umožní napojení okruhu na centrum a Svitavskou radiálu. Křižovatka se skládá z několika větví různých kategorií.
I/42 Brno, VMO, Dobrovského B
Stavba se dotýká rozsáhlého území v městských částech Žabovřesky a Královo Pole. Rozhodující část tvoří dva paralelní dvoupruhové ražené tunely značené jako Královopolský tunel I a II. Tunel I je trasován v ose Žabovřeské a Dobrovského ulice a tunel II paralelně asi šedesát metrů jižněji v ose Pešinovy ulice. Portál tunelů je na žabovřeském předpolí umístěn mezi most přes VMO na Korejské a mimoúrovňové křižovatky na Hradecké ulici. Královopolský portál je umístěn mezi Poděbradovou a Košínovou ulicí. Stavba zahrnuje mimoúrovňové křižovatky VMO Žabovřeská–Hradecká a Hradecká–Královopolská v Žabovřeskách a část větví Dobrovského–Svitavská radiála přímo souvisejících s předpolím tunelů v Králově Poli.

 

 

Celková délka komunikací I. Třídy je více než šest kilometrů, a to včetně dvou tunelů o délkách téměř 1300 metrů a devíti mostech v celkové délce 876 metrů. Součástí díla je také 450 stavebních objektů, velká pozornost byla věnována výstavbě protihlukových opatření. Zhotoviteli stavby jsou OHL ŽS, Metrostav, Subterra a Skanska. Stavba přišla na více než 8 miliard Korun.

 

Součástí dalších staveb Velkého městského okruhu bude Rozšíření stávající komunikaci ulice Žabovřeské (mezi Hlinkami a tunely) ze dvou jízdních pruhů na čtyři. Jedná se o místo se vznikem až kilometrových kolon. Rozšíření silnice umožní výstavba tunelu pro tramvaj, raženým ve skále pod Wilsonovým lesem. Stavba započne již v příštím roce.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře