Reklama
reklama

Tuhá zima na Antarktidě zaskočila brněnské vědce i zvířata

Uplynulá mimořádně tuhá antarktická zima stále komplikuje práci vědcům, kteří v závěru loňského roku odjeli na stanici Johanna Gregora Mendela, kterou provozuje Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Kvůli zamrzlému moři nemohou průzkumníci do vzdálenějších oblastí a potíže mají například i se získáváním vzorků ryb pro parazitologický výzkum.

Mimo dosah expedice tak zatím zůstává blízký ostrov Vega s paleontologickými nalezišti i poloostrov Trinity Peninsula, kde je automatická meteorologická stanice. Vědci se nedostanou ani k jezeru Hidden Lake, kde měli odebrat usazeniny pro rekonstrukci změn klimatu, nebo do Torrent Walley pro odběr vzorků na chemickou analýzu. 

 

Tuhou zimu na jižní polokouli zdokumentovaly i přístroje. Nejnižší teplotu naměřily na konci tamní zimy, v září, a to minus 30,6 stupně Celsia. Také uvnitř stanic, která je dobře izolovaná, klesla teplota až na minus 16 stupňů.

 

Počasí a hlavně zamrzlé moře zaskočilo i přirozené obyvatele oblasti. „Blízko stanice jsme našli několik čerstvě uhynulých tuleňů leopardích a krabožravých, kterým se nepodařilo najít cestu k otevřené vodě. Lépe na tom nejsou ani ptáci, například chaluhy antarktické se teprve nyní, s dvouměsíčním zpožděním, pokoušejí zahnízdit,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

 

  

 

Zhruba dvě hodiny chůze od stanice ale odborníci nalezli mělčinu, která už roztála a přitahuje hodně živočichů. Především tuleně weddellovy a tučňáky kroužkové, oslí a uzdičkové, které zkoumají členové výpravy zaměření za zoologii, parazitologii a mikrobiologii. Vědci už také získali několik ryb, vzorky trusu obratlovců, mořské mlže a další živočichy.

 

Rekordní dvacetičlenná expedice složená z vědců z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně pokračuje i v dalších výzkumech a opravách stanice. Ve výpravě jsou i dva Slováci a jeden Rus. Pobyt na stanici jim zpestřily už dvoje narozeniny, kdy jídelníček obohatily i upečené dorty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře