Reklama
reklama

Tuhá zima na Antarktidě zaskočila brněnské vědce i zvířata

Uplynulá mimořádně tuhá antarktická zima stále komplikuje práci vědcům, kteří v závěru loňského roku odjeli na stanici Johanna Gregora Mendela, kterou provozuje Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Kvůli zamrzlému moři nemohou průzkumníci do vzdálenějších oblastí a potíže mají například i se získáváním vzorků ryb pro parazitologický výzkum.

Mimo dosah expedice tak zatím zůstává blízký ostrov Vega s paleontologickými nalezišti i poloostrov Trinity Peninsula, kde je automatická meteorologická stanice. Vědci se nedostanou ani k jezeru Hidden Lake, kde měli odebrat usazeniny pro rekonstrukci změn klimatu, nebo do Torrent Walley pro odběr vzorků na chemickou analýzu. 

 

Tuhou zimu na jižní polokouli zdokumentovaly i přístroje. Nejnižší teplotu naměřily na konci tamní zimy, v září, a to minus 30,6 stupně Celsia. Také uvnitř stanic, která je dobře izolovaná, klesla teplota až na minus 16 stupňů.

 

Počasí a hlavně zamrzlé moře zaskočilo i přirozené obyvatele oblasti. „Blízko stanice jsme našli několik čerstvě uhynulých tuleňů leopardích a krabožravých, kterým se nepodařilo najít cestu k otevřené vodě. Lépe na tom nejsou ani ptáci, například chaluhy antarktické se teprve nyní, s dvouměsíčním zpožděním, pokoušejí zahnízdit,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

 

  

 

Zhruba dvě hodiny chůze od stanice ale odborníci nalezli mělčinu, která už roztála a přitahuje hodně živočichů. Především tuleně weddellovy a tučňáky kroužkové, oslí a uzdičkové, které zkoumají členové výpravy zaměření za zoologii, parazitologii a mikrobiologii. Vědci už také získali několik ryb, vzorky trusu obratlovců, mořské mlže a další živočichy.

 

Rekordní dvacetičlenná expedice složená z vědců z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně pokračuje i v dalších výzkumech a opravách stanice. Ve výpravě jsou i dva Slováci a jeden Rus. Pobyt na stanici jim zpestřily už dvoje narozeniny, kdy jídelníček obohatily i upečené dorty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře