Reklama
reklama

TEST: Na umytí a vyleštění oken stále stačí noviny a ocet

Už máš vyčištěná okna? Zejména na jaře je tato otázka mezi ženami na denním pořádku. Vyblýskaná okna rovná se totiž dokonalá hospodyňka. Každý žena určitě má systém, jak rychle a efektivně umýt okna, tak aby se blýskala. Na trhu je ale mnoho produktů, čističů, stěrek a hadříků. Proto jsme se v redakci novin CENTRUMnews společně s profesionální „paní na úklid“ rozhodli, pomoci našim čtenářkám ve výběru nejlepšího způsobu a přípravku, kterým umýt okna.

Některé z žen jsou vděčné za žaluzie, které skryjí podzimní nečistoty na oknech, jiné vsadí na záclony. V zimě je holá hloupost lézt po oknech s hadrem v ruce a riskovat nachlazení, v létě je hloupost mýt okna, aby se na nich v následujících dnech úchvatně lepila pylová zrníčka a prach letních
dešťů. Jestliže ovšem na mytí přece jen dojde, určitě oceníte naše tipy. Okna ale nemyjte v příliš teplém počasí, rychle schnou a nepodaří se vám vyčistit zanechané šmouhy. A také se vyhněte mrazivému počasí. Do mytí oken se pouštějte jenom v případě, že je venku alespoň pět stupňů nad nulou.

Leštění oken octem a novinami
Čištění okenních tabulí octovou vodou, která odmašťuje a dodává lesk je rada našich babiček. Poněkud to nevoní, ale efekt to určitě má. „Tuto metodu ale považuji za staromódní a zbytečně pracnou,“ říká profesionální „paní na úklid“ Kateřina Kmoníčková. Zároveň radí: „Dejte pozor, abyste nezačali novinami leštit sklo, které není pořádně omyté od prachu. Mohli byste jej totiž malými zrnky prachu poškrábat – sice jen nenápadně, ale zato nenávratně.“ Ze šuplíku rad našich babiček pochází i umývání oken teplou vodou s troškou rozmíchaného pudingového prášku.

Na okna s utěrkou
Důležitý je v tomto případě výběr hadříku. Rozhodně se vyvarujeme všech hadrů, které by mohly pouštět nitky nebo chloupky. Hospodyňky pějí ódy chvály na švédské utěrky a profi hadříky z mikrovlákna určené přímo na okna. „Mikrovláknová utěrka Krystal je určena speciálně na sklo a čistí výborně. Dobrou zkušenost mám se zámotkem z papírových kuchyňských utěrek, švédskou jemnou utěrkou nebo jelenicí,“ říká uklízečka. V redakčním testu jsme vyzkoušeli švédskou utěrku, ke které se nemusejí používat žádné čističe. Opravdu stačí jen horká voda a okna se lesknou a jsou bez šmouh. Na skla ani nemusíte moc tlačit, utěrka po nich klouže skoro sama.

Jar se na okna nehodí
Na hrubé čištění skel používá mnoho hospodyněk jar. Ten sice výborně a rychle odmašťuje, ale proto se také používá na mytí nádobí. Na okně jar
vadí a musí se odmýt. „Když použijete alkoholový přípravek na mytí oken, tak velmi rychle vyprchá a na okně nezůstane. Jar ale z okna vyprchá. Naopak. Ulpí na skle a vytvoří na něm lepkavý film, na který se následně lepí nečistoty. Takže umyto máte sice rychle, ale stejně rychle se vám jarem umyté okno zase zašpiní,“ varuje odbornice na úklid Kateřina Kmoníčková.

Číslem jedna je stěrka
Samostatnou kapitolu představují různé stěrky, které jsou ale perfektní hlavně pro venkovní čištění - pokud například u domu myjeme okna zvenku. Doma totiž vyžadují extrémní opatrnost, aby se špinavá voda nenacákala na vnitřní malbu bytu. „Stěrky jsou úžasné, ale musí být gumové a dobře přiléhající. V obchodě určitě neberte tu nejlevnější, dívejte se dobře na gumovou část, která bude klouzat po okně. Musí být dostatečně pevná, ale
zároveň pružná a hlavně rovná. Jakákoliv nerovnost vám bude dělat na okně mokrou šmouhu,“ upozorňuje Kmoníčková. Je dobré si k dolnímu rámu připravte další hadřík, aby vám špinavá voda ze stěrky nestékala na parapet nebo na koberec.

Na dočištění přípravek s alkoholem
Na umytá okna lze nastříkat přípravek pro leštění oken. Podle profesionálů jsou si všechny přípravky určené na sklo v kvalitě téměř rovny. Vybírejte ty, které tvoří po nastříkání „aktivní pěnu“, přípravek totiž nestéká po skle dolů.

 

Mycí služba
Komu se nechce balancovat na oknech a ohýbat záda, může si najmout úklidovou firmu, která nabízí jednorázové mytí oken. Ceny jsou různé, ale zhruba můžete počítat s cenou kolem 10 Kč za metr čtvereční. Třípokojový byt pak může vyjít zhruba na čtyři sta až tisíc korun. V ceně může být svěšení a pověšení záclony, úklid parapetu nebo i ošetření rámů speciální impregnací, která zaručí vyšší bělost a méně se na ně poté chytá špína.

Zatímco mnohé zákony neplatí, na jeden se můžete stoprocentně spolehnout. Jakmile umyjete okna, za den začne pršet. Ale i zde existuje podle odborníků pomoc: na trhu je několik speciálních prostředků, které odpuzují vodu. Jsou s obsahem tenzidů, které známe z leštidel do myčky. Snižují povrchové pnutí vody, takže kapky stékají z oken rychleji a nestačí na skle zaschnout.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře