Reklama
reklama

Test Mikulášů: Vyhrála figurka z hořké čokolády. Měla jemnou a lahodnou chuť

Chystáte svým nejbližším sladké překvapení na Mikuláše? Ten se kvapem blíží, a pokud chcete svým dětem darovat opravdu dobrou čokoládovou figurku, dobře si prohlédněte, jak dopadly v našem redakčním testu nejrůznější značky nejrůznějších cenových kategorií. Všechny figurky jsme nakoupili v běžných supermarketech.

Ušetřit! O to se snaží všichni. A výjimkou nejsou ani výrobci cukrovinek. S vědomím, že jen málo českých spotřebitelů studuje složení výrobku, nabízí čokolády, které ale s tou pravou nemají nic společného! Výrobci často ve snaze ušetřit nahrazují kvalitní kakaové máslo rostlinnými tuky nebo kakaovým práškem a taková cukrovinka má pak k čokoládě hodně daleko.

 

Při koupi vánočních figurek je potřeba se věnovat hned několika věcem. V obchodech lze snadno přehlédnout, že místo čokoládové figurky saháme po kakaové pochoutce. Přitom je mezi nimi obrovský rozdíl. U čokolády může dojít i k tvorbě šedého povlaku, ten je pouze optickým problémem, toho, že čokoládu uchováme při nesprávné teplotě. Věnujte pozornost nejen tomu, co je napsáno na obalu, ale i jeho celkovému stavu. Preferujte výrobky nepolámané, nerozteklé v neporušeném obalu a před uplynutím data spotřeby.

Kvalitní čokoláda by měla obsahovat min 30 % kakaových součástí, aby výrobek mohl nést označení mléčná čokoláda, musí obsahovat minimálně 25 % kakaové sušiny.

 

Modrý mikuláš z hořké čokolády německé firmy Chocholand Beri v redakčním testu vyhrál. Obsahuje 60 % kakaové sušiny, má jemnou a překvapivě ne nahořklou čokoládovou chuť. Potěšila i cena – 150 gramová figurka vyšla na 32,90 korun.

 

Pokud vaše děti milují kinder vajíčka, tak je velký kinder Mikuláš určitě nadchne. Za chuťově jemnou a lahodnou čokoládu a značku si ale o něco připlatíte. V kinder čokoládě převažuje více mléčné sušiny (32%) než té kakaové (14,5%). Za figurku 110 gramů zaplatíte 59,90 korun.

 

Mléčný anděl od německého výrobce je klasikou, která nezklame. Obsah kakaové sušiny má 30%, což je těsně nad hranicí toho, aby mohla být figurka označena za mléčnou čokoládu. Přestože má jen 18% mléčné sušiny, její chuť je lahodná. 60 gramů stojí 8,90 korun.

 

Mikuláš z kategorie kakaových pochoutek neměl na sobě po rozbalení žádnou plastickou kresbu a na první pohled byl vidět i zašedlý nádech na čokoládě.  Měkká čokoláda chuťově připomíná kakaové máslo a byla opravdu sladká. Kakaovou sušinu v něm nenajdete, jen cukr, ztužený tuk a 3% kakaového prášku. Figurka je poměrně drahá, cena 11,90 korun za 26 gramů odpovídá ceně 46 korun za 100 gramů.

 

V redakčním testu prohrál mikuláš německé firmy Riegelein. Nejenže na jeho obalu nejsou žádné údaje, ale navíc v něm bylo cítit sušené mléko a nakyslá chuť. Až na balíčku s ostatními figurkami jsme našli, že obsah kakaové sušiny je 30%, mléčné sušiny 14%. Cena 22,90 korun za 100 gramů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře