Reklama
reklama

Test Mikulášů: Vyhrála figurka z hořké čokolády. Měla jemnou a lahodnou chuť

Chystáte svým nejbližším sladké překvapení na Mikuláše? Ten se kvapem blíží, a pokud chcete svým dětem darovat opravdu dobrou čokoládovou figurku, dobře si prohlédněte, jak dopadly v našem redakčním testu nejrůznější značky nejrůznějších cenových kategorií. Všechny figurky jsme nakoupili v běžných supermarketech.

Ušetřit! O to se snaží všichni. A výjimkou nejsou ani výrobci cukrovinek. S vědomím, že jen málo českých spotřebitelů studuje složení výrobku, nabízí čokolády, které ale s tou pravou nemají nic společného! Výrobci často ve snaze ušetřit nahrazují kvalitní kakaové máslo rostlinnými tuky nebo kakaovým práškem a taková cukrovinka má pak k čokoládě hodně daleko.

 

Při koupi vánočních figurek je potřeba se věnovat hned několika věcem. V obchodech lze snadno přehlédnout, že místo čokoládové figurky saháme po kakaové pochoutce. Přitom je mezi nimi obrovský rozdíl. U čokolády může dojít i k tvorbě šedého povlaku, ten je pouze optickým problémem, toho, že čokoládu uchováme při nesprávné teplotě. Věnujte pozornost nejen tomu, co je napsáno na obalu, ale i jeho celkovému stavu. Preferujte výrobky nepolámané, nerozteklé v neporušeném obalu a před uplynutím data spotřeby.

Kvalitní čokoláda by měla obsahovat min 30 % kakaových součástí, aby výrobek mohl nést označení mléčná čokoláda, musí obsahovat minimálně 25 % kakaové sušiny.

 

Modrý mikuláš z hořké čokolády německé firmy Chocholand Beri v redakčním testu vyhrál. Obsahuje 60 % kakaové sušiny, má jemnou a překvapivě ne nahořklou čokoládovou chuť. Potěšila i cena – 150 gramová figurka vyšla na 32,90 korun.

 

Pokud vaše děti milují kinder vajíčka, tak je velký kinder Mikuláš určitě nadchne. Za chuťově jemnou a lahodnou čokoládu a značku si ale o něco připlatíte. V kinder čokoládě převažuje více mléčné sušiny (32%) než té kakaové (14,5%). Za figurku 110 gramů zaplatíte 59,90 korun.

 

Mléčný anděl od německého výrobce je klasikou, která nezklame. Obsah kakaové sušiny má 30%, což je těsně nad hranicí toho, aby mohla být figurka označena za mléčnou čokoládu. Přestože má jen 18% mléčné sušiny, její chuť je lahodná. 60 gramů stojí 8,90 korun.

 

Mikuláš z kategorie kakaových pochoutek neměl na sobě po rozbalení žádnou plastickou kresbu a na první pohled byl vidět i zašedlý nádech na čokoládě.  Měkká čokoláda chuťově připomíná kakaové máslo a byla opravdu sladká. Kakaovou sušinu v něm nenajdete, jen cukr, ztužený tuk a 3% kakaového prášku. Figurka je poměrně drahá, cena 11,90 korun za 26 gramů odpovídá ceně 46 korun za 100 gramů.

 

V redakčním testu prohrál mikuláš německé firmy Riegelein. Nejenže na jeho obalu nejsou žádné údaje, ale navíc v něm bylo cítit sušené mléko a nakyslá chuť. Až na balíčku s ostatními figurkami jsme našli, že obsah kakaové sušiny je 30%, mléčné sušiny 14%. Cena 22,90 korun za 100 gramů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Komentáře