Reklama
reklama

Symbolem moderního kampusu je přeškrtnutý kohoutek

Začátkem semestru jsou v plném proudu stavební práce hned na několika fakultách Masarykovy univerzity. Současně se ale škola stále potýká s problémem v dávno hotových a zabydlených budovách bohunického areálu.

Brno – Navysokém obsahu látek, kvůli kterým se voda z kohoutku nedá pít, se ani po mnoha měsících nic nezměnilo. Po kampusu Masarykovy univerzity jsou proto rozmístěna pítka s barely, které školu stojí desetitisíce. Problémy mají i laboratoře.

 

„Kontrolní odběry vody v kampusu prokázaly, že kvalita vody přes všechna  dodavateli navržená opatření stále neodpovídá hygienickým normám,“ potvrzuje mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Na komplikace se s blížícím se semestrem musejí připravit studenti i laboranti, kteří byli zvyklí vodu z kohoutku používat. „Pokud jde o pitný režim, žádné zásadní problémy mi to naštěstí nezpůsobuje, protože ve škole piji balenou vodu a sladké nápoje,“ uvedl dvacetiletý student Marek ve vstupu do kampusu na přelomu srpna a září. Na mnoha místech visí výstražné tabulky a studenti mají dovezenou pitnou vodu zdarma. Platí ji škola, která jedná se zhotovitelem o výměně vadného potrubí.

 

„V současné době se připravuje projektová dokumentace, která by měla být hotova do konce srpna (uzávěrka článku byla 28. srpna, pozn.red).  V případě, že se podaří jednání s dodavateli dokončit a uzavřít potřebné smlouvy, mohla by byt výměna potrubí realizována během podzimu s minimálním omezením provozu kampusu,“ nastínila možné řešení mluvčí Fojtová.

 

Podle spolumajitele instalatérské firmy Radima Růžičky by byla výměna pro jakéhokoliv zhotovitele extrémním řešením. „Musí tam být kilometry trubek, které jsou rozvedeny tak složitě, že si ten harmonogram výměny nedokážu představit. Ani to, kolik by na to bylo potřeba lidí, které zhotovitel teď snadno nenasmlouvá,“ kroutí hlavou Růžička.

 

S výměnou by škola nemusela mít žádné zásadní vícenáklady. „Trváme na tom, že náklady spojené s výměnou potrubí a dodávkou balené vody by měli hradit dodavatelé. Masarykova univerzita je připravena nést pouze náklady spojené s některými případnými nadstandardními řešeními, která vyplývají se změny legislativy,“ uzavírá mluvčí Tereza Fojtová. Společnost OHL ŽS, jako jeden z hlavních dodavatelů stavby, se do uzávěrky nevyjádřila.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře