Reklama
reklama

Švédové se znovu pokusili dobýt Špilberk. Opět neúspěšně

Je tomu téměř čtyři století co se Brňané ubránili přesile švédských vojsk při rozhodující bitvě „o Brno“, která se konala 13.srpna roku 1645. Tuto pro město úspěšnou událost si každoročně připomínáme a vojáci historických spolků se znovu vydávají dobývat.

Sobota 18.srpna byla druhým dnem oslav Dne Brna. Hlavní akcí dne byla bitva pod brněnskou dominantou – hradem Špilberkem. Vše začalo krátce před třetí hodinou odpolední seskupováním stovek lidí v parku nad Husovou ulicí a pod samotným hradem, kteří očekávaly příchod vojsk od samotného centra města.  Po chvíli se objevily první regimenty, které se začaly formovat ze všech stran parku.

 

 

 

Největším zážitkem pro návštěvníky byl samotný kontakt s vojáky, kdy se lidé mohli dostat i pár metrů od dělostřelců a ucítit tak sílu výstřelů z děl. Vojáci postupně postupovali po travnatých plochách směrem k východním hradbám Špilberku, diváci přihlíželi z okolních kamenitých cest. Přítomní mohli vidět jak výstřely z děl a zbraní, tak také například šermířské souboje. Vše vypadalo co nejvíce autenticky, což přidávalo dramatičnosti samotné akci a lidé si tak odnesli pěkný a hlavně nevšední zážitek. Lidé byli spokojeni také proto, že se letos bitva nekonala „uměle“ na Zelném trhu, ale přímo pod touto historickou dominantou. Toto vojenské klání se konalo téměř hodinu a švédská vojska opět prohrála.

 

 

 

Historie

Švédové začali s přípravami útoků 13. srpna 1645. Přivezli děla, hmoždíře, stavěli baterie – vše zaměřili směrem k Petrovu. Plukovník de Souches podnikl potřebná opatření. Postavil další sruby a palisády. Švédové vyvedli v noci pěchotu ze zákopů a podkopů. Bylo zřejmé, že se připravují k rozhodujícímu úderu. Kolem páté hodiny ráno zazněly první výstřely ze švédských baterií. Střelba trvala až do čtyř hodin odpoledne. Město utrpělo řadu škod, přesto se nevzdalo. V pět hodin podnikli Švédové hlavní útok na šesti místech. Švédská pěchota se sunula k průlomu. Obránci města nechali Švédy vstoupit až do městského příkopu a potom je smetli střelbou z mušket, granáty a kamením. Útok se opakoval třikrát, vždy neúspěšně celé dvě hodiny.

 

 

 

Nejkrutější boj však zuřil u sv. Tomáše. Na obou stranách bojovaly ty nejlepší pluky. Švédy se zde nepodařilo zcela zastavit, proto se dostali až do příkopů, kde postavili žebříky, vylezli na hradby a rozrazili obránce, kteří začali couvat. V tu chvíli přišli na pomoc dragouni, a tak se podařilo donutit Švédy k ústupu. Současně probíhal boj o Špilberk, kde statečně bojoval se svými muži podplukovník Ogilvy. Po marném úsilí i zde Švédové boj zastavili. Strašná bitva skončila. Generál Torstenson k večeru žádal o příměří, aby Švédové mohli alespoň odnést mrtvé a raněné, ale de Souches odmítl, protože se blížila noc. Ráno opět Švédové žádali o příměří, ale dostali pouze dvě hodiny na odnesení mrtvých a raněných. Přesto ale nebyl konec.

 

 

 

Odpoledne Švédové vyhodili podkop pod vnitřním srubem na hradě a podnikli útok na srub, ale opět byli odraženi. Pak již nastal klid. Torstenson se navíc ještě dověděl, že Rákoczy již podepsal mírovou smlouvu s císařem. V dalších dnech pak již obránci pozorovali, jak Švédové postupně odvážejí děla, vyklízejí tábor a chystají se k odchodu. Těsně před úplným odchodem proběhla ještě výměna zajatců. Švédská armáda definitivně opustila Brno 23. srpna 1645. Při odchodu ještě švédští vojáci zapálili mlýn na soutoku Svitavy a Svratky v Komárově, nemocnici sv. Štěpána a vypálili všechny okolní osady. Zanechali tak za sebou dokonalý obraz zkázy (zdroj: wikipedie)

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře