Reklama
reklama

Supertalent Adam Ondra překonává skály rychle a s lehkostí

Patří mezi světovou špičku, dlouhodobě vede světový žebříček, a přesto ho zná jen úzký okruh lidí. Horolezci. Devatenáctiletý Adam Ondra z Brna už potřetí za sebou získal titul horolezce roku, má dvě celosvětové ceny od sportovních novinářů a je označován za nejlepšího sportovního lezce doby.

Sympatický mladík letos odmaturoval na brněnském gymnáziu a novinám Centrumnews poskytl rozhovor těsně před tím, než se na rok se vydal do světa. Vlastně do skal. „Zimu strávím ve Španělsku. V Katalánsku mám rozdělaný jeden projekt a navíc tam žije jeden z nejlepších lezců současnosti Chris Sharma, který tam ve skalách dělá nové cesty. No a pak se chci přesunout do Andalusie, vzít do ruky vrtačku a vytvořit svoji cestu,“ plánuje Adam.

 

Nejvíc se Adam, který díky rodičům a jejich vášni pro lezení vyrůstal ve skalách, věnuje sportovnímu, vícedélkovému lezení a boulderingu, což je druh lezení bez lana na krátkou vzdálenost. „Baví mě nejen lezecký pohyb, ale i cestování a příroda. Baví mě ten životní styl, žiju si svůj sen, což jen tak někdo říct nemůže,“ přiznává lezec s tím, že výstupy na nejvyšší hory světa ho nelákají. „V ledu a sněhu se zatím nehrabu,“ dodává s úsměvem.

Strach ze zranění prý na skalách nemívá. „Snažím se nic nelámat přes koleno, lézt jen zajištěné cesty a věřit si, že mám vše pod kontrolou.“ Pro sportovní lezení je podle Adama klíčová síla v prstech a předloktích. „Ale jinak je to velmi komplexní sport a nedostatek síly se dá nahnat technikou a ohebností,“ vysvětluje Adam, který si na lezení vydělává díky přednáškám na lezeckých festivalech po celém světě. „Mám ale také výborné sponzory a nějaké peníze vydělám na závodech.“

Přes dvacet cest Adam vytvořil ve své domácí lezecké oblasti v Moravském krasu. V Norsku se mu ale letos povedl opravdu lezecký kousek. Pět týdnů mu trvalo, než zdolal nejtěžší cestu světa s názvem Change, která se nachází v jeskyni Hanshelleren ve Flatangeru v Norsku. Její obtížnost je 9B+, což je vrchol stupnice a znamená, že na světě už není nic obtížnějšího k vylezení.

 

Za rok se chce Adam vrátit do školy a studovat ekonomii. Plánuje se také opřít do závodů a soustředit se na Světový pohár a mistrovství světa. Bude už také vědět, jestli dostane šanci splnit si jeden svůj velký sen. „Bude se rozhodovat o účast sportovních lezců na olympiádě 2020. To by pro mě byla velká motivace, i když mi už bude sedmadvacet let,“ dodává Adam.
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře