Reklama
reklama

Studenti z Letovic postavili unikátní most z vlnité lepenky. Za čtyři dny

V letovické Masarykově střední škole vytvořili žáci maketu železničního mostu u Dolních Louček. Studenti se totiž zapojili do sedmého ročníku soutěže nazvané Stavby z vlnité lepenky, které se účastní školy z Česka a letos poprvé i Slovenska.

Letovičtí studenti druhého a třetího ročníku oboru stavebnictví na modelu pracovali čtyři dny i v době vyučování. Pracovali především s vlnitou lepenkou. Pořadatel soutěže jim poskytl archy různé pevnosti, velikosti a barvy. Model mostu umístili na předem danou podstavu o velikosti jeden a půl na jeden metr. Podle zadání vytvářeli most, který se nachází v jejich městě a regionu.

 

Odborná porota vybere do třetího června mezi dvaatřiceti školami šest finalistů, kteří postoupí do mezinárodního finálového kola v Praze. V případě, že Letovičtí v Praze uspějí, čekají na ně ceny za několik desítek tisíc korun.

 

Most v Dolních Loučkách asi  6 kilometrů západně od Tišnova je jeden z největších středoevropských železobetonových železničních oblouků. Rozpětí hlavního oblouku totiž činí 110 metrů a jeho výška 40 metrů. Most byl dán do provozu v roce 1953, ale s jeho výstavbou se započalo již v roce 1939, a to na nové odklonové trati Brno-Havlíčkův Brod. Podle původního projektu byla postavena pouze první opěra. Němečtí okupanti pak nařídili projekt změnit, cílem byla co nejmenší spotřeba oceli. Zatěžkávací zkouška viaduktu byla provedena lokomotivami o celkové hmotnosti 840 tun a dopadla na výtečnou. Obraz tohoto unikátního mostu se dostal i na dvacetihaléřovou poštovní známku, a to s charakteristickým nápisem pro "budovatelská" léta: Stavba socialismu.

 

  

Takto vypadá most v současnosti. Foto: abl

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře