Reklama
reklama

Studenti z Letovic postavili unikátní most z vlnité lepenky. Za čtyři dny

V letovické Masarykově střední škole vytvořili žáci maketu železničního mostu u Dolních Louček. Studenti se totiž zapojili do sedmého ročníku soutěže nazvané Stavby z vlnité lepenky, které se účastní školy z Česka a letos poprvé i Slovenska.

Letovičtí studenti druhého a třetího ročníku oboru stavebnictví na modelu pracovali čtyři dny i v době vyučování. Pracovali především s vlnitou lepenkou. Pořadatel soutěže jim poskytl archy různé pevnosti, velikosti a barvy. Model mostu umístili na předem danou podstavu o velikosti jeden a půl na jeden metr. Podle zadání vytvářeli most, který se nachází v jejich městě a regionu.

 

Odborná porota vybere do třetího června mezi dvaatřiceti školami šest finalistů, kteří postoupí do mezinárodního finálového kola v Praze. V případě, že Letovičtí v Praze uspějí, čekají na ně ceny za několik desítek tisíc korun.

 

Most v Dolních Loučkách asi  6 kilometrů západně od Tišnova je jeden z největších středoevropských železobetonových železničních oblouků. Rozpětí hlavního oblouku totiž činí 110 metrů a jeho výška 40 metrů. Most byl dán do provozu v roce 1953, ale s jeho výstavbou se započalo již v roce 1939, a to na nové odklonové trati Brno-Havlíčkův Brod. Podle původního projektu byla postavena pouze první opěra. Němečtí okupanti pak nařídili projekt změnit, cílem byla co nejmenší spotřeba oceli. Zatěžkávací zkouška viaduktu byla provedena lokomotivami o celkové hmotnosti 840 tun a dopadla na výtečnou. Obraz tohoto unikátního mostu se dostal i na dvacetihaléřovou poštovní známku, a to s charakteristickým nápisem pro "budovatelská" léta: Stavba socialismu.

 

  

Takto vypadá most v současnosti. Foto: abl

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře