Reklama
reklama

Studenti z Letovic postavili unikátní most z vlnité lepenky. Za čtyři dny

V letovické Masarykově střední škole vytvořili žáci maketu železničního mostu u Dolních Louček. Studenti se totiž zapojili do sedmého ročníku soutěže nazvané Stavby z vlnité lepenky, které se účastní školy z Česka a letos poprvé i Slovenska.

Letovičtí studenti druhého a třetího ročníku oboru stavebnictví na modelu pracovali čtyři dny i v době vyučování. Pracovali především s vlnitou lepenkou. Pořadatel soutěže jim poskytl archy různé pevnosti, velikosti a barvy. Model mostu umístili na předem danou podstavu o velikosti jeden a půl na jeden metr. Podle zadání vytvářeli most, který se nachází v jejich městě a regionu.

 

Odborná porota vybere do třetího června mezi dvaatřiceti školami šest finalistů, kteří postoupí do mezinárodního finálového kola v Praze. V případě, že Letovičtí v Praze uspějí, čekají na ně ceny za několik desítek tisíc korun.

 

Most v Dolních Loučkách asi  6 kilometrů západně od Tišnova je jeden z největších středoevropských železobetonových železničních oblouků. Rozpětí hlavního oblouku totiž činí 110 metrů a jeho výška 40 metrů. Most byl dán do provozu v roce 1953, ale s jeho výstavbou se započalo již v roce 1939, a to na nové odklonové trati Brno-Havlíčkův Brod. Podle původního projektu byla postavena pouze první opěra. Němečtí okupanti pak nařídili projekt změnit, cílem byla co nejmenší spotřeba oceli. Zatěžkávací zkouška viaduktu byla provedena lokomotivami o celkové hmotnosti 840 tun a dopadla na výtečnou. Obraz tohoto unikátního mostu se dostal i na dvacetihaléřovou poštovní známku, a to s charakteristickým nápisem pro "budovatelská" léta: Stavba socialismu.

 

  

Takto vypadá most v současnosti. Foto: abl

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře