Reklama
reklama

Studenti z Brna vytvořili aplikaci pro mobily, ke stažení je zdarma

Studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vytvořili ojedinělou aplikaci pro chytré mobilní telefony. Umožňuje přístup do elektronických katalogů všech knihoven na univerzitě a nabízí uživatelům prvky internetových sociálních sítí.„Aplikace nazvaná SmartLib je ke stažení zdarma od 21. prosince,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Program SmartLib umožňuje vyhledávání v databázi univerzitního katalogu Aleph, který používá například právě Masarykova univerzita. Aplikace je také napojena na službu Google Books, která nabízí vzdálený přístup k celým textům knih nebo aspoň k jejich částem.

 

Hlavní autor aplikace Jonáš Ševčík ji začal vymýšlet jako součást své diplomové práce. Nakonec se k němu přidali další čtyři studenti a výsledný program vytvářeli téměř dva roky. Vytvořili také funkci, díky které je možné přijít například ke knize v knihkupectví, nasnímat si její kód ISBN a hned díky aplikaci zjistit, jestli je kniha dostupná v univerzitním katalogu.  „Nyní už autoři pracují na nové aplikaci, která bude sloužit každému, kdo se pohybuje v budovách Masarykovy univerzity. Měla by totiž umožnit snadnou navigaci po jejích učebnách, laboratořích a chodbách,“ dodala Fojtová.

 

Výsledná aplikace je momentálně dostupná pro mobilní platformy Google Android a Windows Phone. Na verzi pro Apple iOS se ještě pracuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře