Reklama
reklama

Studenti z Brna vytvořili aplikaci pro mobily, ke stažení je zdarma

Studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vytvořili ojedinělou aplikaci pro chytré mobilní telefony. Umožňuje přístup do elektronických katalogů všech knihoven na univerzitě a nabízí uživatelům prvky internetových sociálních sítí.„Aplikace nazvaná SmartLib je ke stažení zdarma od 21. prosince,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Program SmartLib umožňuje vyhledávání v databázi univerzitního katalogu Aleph, který používá například právě Masarykova univerzita. Aplikace je také napojena na službu Google Books, která nabízí vzdálený přístup k celým textům knih nebo aspoň k jejich částem.

 

Hlavní autor aplikace Jonáš Ševčík ji začal vymýšlet jako součást své diplomové práce. Nakonec se k němu přidali další čtyři studenti a výsledný program vytvářeli téměř dva roky. Vytvořili také funkci, díky které je možné přijít například ke knize v knihkupectví, nasnímat si její kód ISBN a hned díky aplikaci zjistit, jestli je kniha dostupná v univerzitním katalogu.  „Nyní už autoři pracují na nové aplikaci, která bude sloužit každému, kdo se pohybuje v budovách Masarykovy univerzity. Měla by totiž umožnit snadnou navigaci po jejích učebnách, laboratořích a chodbách,“ dodala Fojtová.

 

Výsledná aplikace je momentálně dostupná pro mobilní platformy Google Android a Windows Phone. Na verzi pro Apple iOS se ještě pracuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře