Reklama
reklama

Studenti a učitelé se už v kampusu Masarykovy univerzity nemusí bát pít vodu

Potíže s kvalitou vody v Univerzitním kampusu Bohunice se podařilo vyřešit v pavilonech A5 a A13, kde bylo instalováno nové vodovodní potrubí. Aktuální rozbory vody prokázaly, že voda po výměně trubek odpovídá hygienickým normám. Správa kampusu tak mohla nechat odstranit barely s balenou vodou a bezpečnostní tabulky, které upozorňovaly na to, že voda nebyla vhodná k pití. Instalace nového potrubí bude postupně pokračovat i v dalších pavilonech, kde byly potíže s kvalitou vody zaznamenány.

Na výměně potrubí se univerzita dohodla s dodavateli stavby poté, co musela reklamovat část původních vodovodních rozvodů. Docházelo v nich ke znehodnocení vody tak, že nebyla vhodná k pití. Původní vodovodní potrubí, ze kterého se do vody uvolňoval zinek a v němž docházelo ke zhoršení kvality vody, stavaři nahradili novými kvalitnějšími trubkami. 

 

„Stavební firmy zvládly instalaci nového potrubí pro studenou i teplou vodu bez zásadního omezení provozu pavilonů,“ řekl kvestor Masarykovy univerzity Ladislav Janíček. Díky tomu bude možné v práci na výměně potrubí v dalších pavilonech pokračovat postupně za běžného provozu. Závada byla identifikována v celkem 17 pavilonech, práce by tak měly skončit do roku 2014. 

 

Předpokládané náklady v celkové výši 34 milionů korun zaplatí z přibližně 60 procent dodavatelé stavby, zbytek s ohledem na navýšení standardu uhradí univerzita. V době, kdy se kampus projektoval a budoval, se pro určitou část rozvodů standardně používalo potrubí z pozinkovaných ocelových trubek. Nově bude tato část potrubí z nerezu.

 

Detailní rozbory vody provedla univerzita v létě 2010 poté, co si uživatelé stěžovali na senzorické závady, a to na nevyhovující pach a chuť. Bylo zjištěno, že voda sice nemohla způsobit ohrožení zdraví studentů a zaměstnanců, nicméně podle platných hygienických norem nebyla vhodná k pití. Kohoutky byly proto opatřeny bezpečnostními tabulkami: „Voda nevhodná k pití“. Univerzita dále pro dotčené pavilony zajistila zásobování balenou vodou a zahájila řízení s dodavateli stavby vedoucí k nápravě nevyhovujícího stavu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře