Reklama
reklama

Student Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka získal prestižní Cenu Jana Opletala

Zdeněk Ručka je doktorand z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Cenu Jana Opletala mu udělila Studentská komora Rady vysokých škol za zásluhy o rozvoj akademické samosprávy a studentské účasti v ní, za hájení studentských práv a zapojení studujících do veřejného dění.

Zdeněk Ručka během svého studia bojoval za práva studentů v akademických senátech i řadě studentských spolků. Veřejnost zaujal před dvěma lety, kdy upozornil na plagiátorskou kauzu tehdejšího děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Martina Svobody. Ten pod vlivem důkazů rezignoval na svoji funkci.

 

Letos v září patřil Zdeněk Ručka k předním postavám studentských protestů proti omezování samosprávy vysokých škol. „Vnímám to tak, že komora ocenila i všechny studentky a studenty, kteří se podíleli na protestních akcích. Dnešní doba po nás velké oběti nežádá. Ale snad o to více si žádá, abychom se každý obětovali aspoň trochu,“ prohlásil student ve svém děkovném projev s tím, že jeho generace, která jako první vychodila základní, střední i vysoké školy ve svobodné zemi, si tu svobodu nenechá vzít.

 

Ručka působil několik let v rámci projektu Studentských poradců, kteří na Masarykově univerzitě poskytují studijně-právní poradenství a vystupují aktivně na obranu studentů, kteří byli poškozeni vyučujícím. Stál u zrodu nezávislého studentského informačního portálu Lemur.mu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře