Reklama
reklama

Student Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka získal prestižní Cenu Jana Opletala

Zdeněk Ručka je doktorand z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Cenu Jana Opletala mu udělila Studentská komora Rady vysokých škol za zásluhy o rozvoj akademické samosprávy a studentské účasti v ní, za hájení studentských práv a zapojení studujících do veřejného dění.

Zdeněk Ručka během svého studia bojoval za práva studentů v akademických senátech i řadě studentských spolků. Veřejnost zaujal před dvěma lety, kdy upozornil na plagiátorskou kauzu tehdejšího děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Martina Svobody. Ten pod vlivem důkazů rezignoval na svoji funkci.

 

Letos v září patřil Zdeněk Ručka k předním postavám studentských protestů proti omezování samosprávy vysokých škol. „Vnímám to tak, že komora ocenila i všechny studentky a studenty, kteří se podíleli na protestních akcích. Dnešní doba po nás velké oběti nežádá. Ale snad o to více si žádá, abychom se každý obětovali aspoň trochu,“ prohlásil student ve svém děkovném projev s tím, že jeho generace, která jako první vychodila základní, střední i vysoké školy ve svobodné zemi, si tu svobodu nenechá vzít.

 

Ručka působil několik let v rámci projektu Studentských poradců, kteří na Masarykově univerzitě poskytují studijně-právní poradenství a vystupují aktivně na obranu studentů, kteří byli poškozeni vyučujícím. Stál u zrodu nezávislého studentského informačního portálu Lemur.mu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře