Reklama
reklama

Student Agency nemusí platit 5 milionů, pokutu za levné jízdenky soud zrušil

Student Agency nemusí platit pětimilionovou pokutu, kterou společnosti uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za konkurenční boj na poli cen jízdného na trase Praha – Brno. Krajský soud verdikt zrušil a případ se znovu vrací antimonopolnímu úřadu. Společnost Student Agency rozhodnutí soudu vítá.

Úřadu dopravci Student Agency udělil pokutu za zneužití dominantního postavení na autobusové lince z Brna do hlavního města. Podle úřadu firma od začátku prosince 2007 do začátku března 2008 snížila ceny, aby vyloučila z trhu konkurenční společnost Asiana. Úřad zdůrazňoval, že nepokutoval Student Agency za nízké ceny, nýbrž za jejich cílené použití k vytlačení jiného soutěžitele z trhu.

 

Student Agency se naopak hájila tím, že snížením ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou dopravu na 50, později 95 korun, pouze reagovala na postup Asiany a hájila své zájmy.

 

Rozhodnutí úřadu stálo na tvrzení, že v době deliktu existoval na lince samostatný trh autobusové dopravy a vlaková doprava tvořila trh odlišný. Soud tento argument odmítl a dal za pravdu Student Agency, která na existenci konkurence v podobě železnice poukazovala.

 

„Dnešní rozhodnutí je zásadním impulsem pro diskusi o kvalitě práce jednoho z nejdůležitějších úřadů v zemi, kterým ÚOHS bezesporu je. Úřad pracuje strašně pomalu, banální kauzy řeší řadu měsíců až let a jeho závěry jsou odborně nekvalitní v řadě případů. Možná je čas zamyslet se nad více penězi pro tento úřad, ale toto je zapotřebí rychle změnit,“ uvedl majitel Student Agency Radim Jančura v tiskové zprávě. "

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře