Reklama
reklama

Sto hodin slunečního svitu chybí lidem v Brně po letošní zimě

O více než sto hodin méně svítilo slunce v Brně v letošní zimě v porovnání s průměrem z předchozích deseti let. Nedostatek slunečního svitu přitom přišel až v lednu. Největší výkyv oproti normálu byl v březnu. Prakticky celý měsíc byl oblačný až zatažený, hodně také sněžilo. Jaro se ale definitivně přihlásí o slovo o víkendu.

Průměr minulých 10 let ukazuje, že v brněnské stanici v Tuřanech naměřili 335 hodin slunečního svitu, od prosince 2012 do března 2013 svítilo sluníčko jen 232 hodin.

 

„Naposledy jsme takto podmračené počasí zažívali v roce 2009. V březnu dokonce na mnohých stanicích svítilo Slunce ještě méně než letos. Výrazné zlepšení ovšem tehdy přinesl duben,“ uvedl meteorolog Jiří Kalina. Délka slunečního svituse udává v hodinách a měří se přístrojem heliograf - slunoměr. Na meteorologických stanicích se nejčastěji používá Campbellův-Stokesův heliograf. Má tvar skleněné koule o průměru cca 10 cm. Využívá tepelného účinku slunečních paprsků. Koule paprsky soustředí do ohniska, kde je umístěný registrační papírový pásek, na kterém paprsky Slunce vypalují stopu. Výměna měřící pásky probíhá každý den v 7 hodin ráno. Intenzitu slunečního záření z tohoto přístroje posoudit nelze.

 

Nejméně svítí Slunce během celého roku na horách. Je zde více oblačnosti, častěji prší. Statistiku si hory vylepšují jen při inverzích, kdy je naopak v nížinách zataženo. Těchto situací během roku ovšem nenastává tolik, aby se hory staly slunečnějším místem. „ Z dlouhodobých měření vyplývá, že v Česku svítí Slunce nejvíce hodin na jižní Moravě. Ostatní lokality mají v průměru o více než 100 hodin slunečního svitu za rok méně,“ dodal Kalina.

 

Lidský organismus přitom světlo potřebuje.  V zimním období, kdy je slunečního svitu málo, tělu chybí vitamin D. Vitamin D přitom potřebuje tělo pro kostní metabolismus. Díky vitaminu D se lépe vstřebává vápník, který se pak lépe ukládá do kostí.  „Nedostatek vitaminu D může vést k imunitním poruchám. Především u starší generace je nutné vitamin D dodávat ve vitaminových nebo potravinových doplňcích,“  upozorňuje lékař Jan Kabát.  

Nedostatek slunečního svitu může být problém i podle psychiatrů. Je faktorem, který ovlivňuje psychiku.  „Pokaždé doporučuji vyzkoušet během zimy například fototerapii.  Člověk na sobě cítí zlepšení a uvolnění,“ doporučuje psychiatrička Jana Straková.

 

Vyhlídky jsou ale přece jen optimistické. Jaro se definitivně přihlásí o slovo už o tomto víkendu. Po oba dva dny bude převládat polojasno či skoro jasno, teploty vystoupí až na 16 stupňů Celsia. Ještě tepleji by přitom mohlo být v následujícím týdnu. „Na původně avizovaných 18 stupňů si budeme muset počkat až na první dva dny následujícího týdne. Minimálně do úterka by se měla udržet i polojasná obloha. Rtuť teploměru by se později v tomto týdnu mohla vyšplhat až na 20 stupňů Celsia,“ uvedla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře