Reklama
reklama

Stewardka Student Agency dostala pokutu. Při jízdě nebyla připoutaná pásy

Nabídka občerstvení nebo novin od stewardů v autobusech se může stát minulostí. Příjemný servis je totiž v rozporu se zákonem. Přesvědčila se o tom stewardka autobusu, který na dálnici D1 zastavila policejní hlídka a pokutovala za to, že není připoutaná bezpečnostními pásy a chodí po autobusu.

Pokutování stewardů v autobusech Student Agency je podle šéfa žlutého dopravce Radima Jančury nesmysl. „Pokud každý musí být připoután, jsou
tu otázky. Mohu jít na toaletu? A proč ji do autobusů tedy montují? Řekl bych, že policista neměl pravdu,“ uvedl Jančura.

Podle ministerstva dopravy by ale všechny přepravované osoby měly být v autobusech připoutány bezpečnostními pásy. Pokud to jde. A i za používání záchodu za jízdy hrozí pokuta ve výši až dva tisíce korun.

 

Prohřešek stewardky se bude pravděpodobně řešit v přestupkovém řízení. Jančura se ale v takovém případě hodlá bránit. Je přesvědčený, že policista neměl na udělení pokuty právo. „Ročně převezeme sedm milionů cestujících a tohle byl první případ,“ připomněl Jančura.

Na pokutu, kterou stewardka dostala, upozornili sami cestující. „Je to postavené na hlavu. Stevardka ještě zkusila říct, že jde na záchod, ale neprošlo jí to. Policisté se na autobus určitě zaměřili,“ tvrdil Petr Kolomý, který v autobusu cestoval.

Pokuta může mít důsledky. „Zákon o silničním provozu totiž přikazuje, že v případě, kdy je autobus vybaven bezpečnostními pásy, musí být za
jízdy všichni cestující připoutáni. A to bez výjimky. Stewardi a stewardky v autobusech se opravdu dopouštějí přestupku,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že je na odpovědnosti dopravců, jestli chtějí riskovat pokuty.

Radim Jančura s názorem ministerstva ani policie nesouhlasí, přesto je v krajním případě připraven stewardy zrušit. „Pokud by stát přišel s názorem, že to nejde, tak stewardy zruším. Klidně, ušetřil bych tím na platech asi pro pět stovek zaměstnanců,“ prohlásil dopravce.

Stewardi ani stewardky, které redaktorka CENTRUMnews na nádraží v Brně před hotelem Grand oslovila, se k pokutě, kterou dostala jejich kolegyně, vyjádřit nechtěli. „Zatím si plním své povinnosti, které mi určil zaměstnavatel. V popisu práce mám rozdávat cestujícím nápoje a tisk, poskytnout jim náš servis. Žádné jiné instrukce od zaměstnavatele nemám,“ uvedla stewardka, která odjížděla autobusem z Brna do Prahy.

V České republice je problém, že se certifikují vozy bez pásů i na rychlost sto kilometrů za hodinu. Naopak evropské zákony znají dva typy autobusů. Městské s rychlostí do 80 kilometrů v hodině bez pásů a všechny ostatní, které jezdí stovkou a musí mít pásy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře