Reklama
reklama

Stewardka Student Agency dostala pokutu. Při jízdě nebyla připoutaná pásy

Nabídka občerstvení nebo novin od stewardů v autobusech se může stát minulostí. Příjemný servis je totiž v rozporu se zákonem. Přesvědčila se o tom stewardka autobusu, který na dálnici D1 zastavila policejní hlídka a pokutovala za to, že není připoutaná bezpečnostními pásy a chodí po autobusu.

Pokutování stewardů v autobusech Student Agency je podle šéfa žlutého dopravce Radima Jančury nesmysl. „Pokud každý musí být připoután, jsou
tu otázky. Mohu jít na toaletu? A proč ji do autobusů tedy montují? Řekl bych, že policista neměl pravdu,“ uvedl Jančura.

Podle ministerstva dopravy by ale všechny přepravované osoby měly být v autobusech připoutány bezpečnostními pásy. Pokud to jde. A i za používání záchodu za jízdy hrozí pokuta ve výši až dva tisíce korun.

 

Prohřešek stewardky se bude pravděpodobně řešit v přestupkovém řízení. Jančura se ale v takovém případě hodlá bránit. Je přesvědčený, že policista neměl na udělení pokuty právo. „Ročně převezeme sedm milionů cestujících a tohle byl první případ,“ připomněl Jančura.

Na pokutu, kterou stewardka dostala, upozornili sami cestující. „Je to postavené na hlavu. Stevardka ještě zkusila říct, že jde na záchod, ale neprošlo jí to. Policisté se na autobus určitě zaměřili,“ tvrdil Petr Kolomý, který v autobusu cestoval.

Pokuta může mít důsledky. „Zákon o silničním provozu totiž přikazuje, že v případě, kdy je autobus vybaven bezpečnostními pásy, musí být za
jízdy všichni cestující připoutáni. A to bez výjimky. Stewardi a stewardky v autobusech se opravdu dopouštějí přestupku,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že je na odpovědnosti dopravců, jestli chtějí riskovat pokuty.

Radim Jančura s názorem ministerstva ani policie nesouhlasí, přesto je v krajním případě připraven stewardy zrušit. „Pokud by stát přišel s názorem, že to nejde, tak stewardy zruším. Klidně, ušetřil bych tím na platech asi pro pět stovek zaměstnanců,“ prohlásil dopravce.

Stewardi ani stewardky, které redaktorka CENTRUMnews na nádraží v Brně před hotelem Grand oslovila, se k pokutě, kterou dostala jejich kolegyně, vyjádřit nechtěli. „Zatím si plním své povinnosti, které mi určil zaměstnavatel. V popisu práce mám rozdávat cestujícím nápoje a tisk, poskytnout jim náš servis. Žádné jiné instrukce od zaměstnavatele nemám,“ uvedla stewardka, která odjížděla autobusem z Brna do Prahy.

V České republice je problém, že se certifikují vozy bez pásů i na rychlost sto kilometrů za hodinu. Naopak evropské zákony znají dva typy autobusů. Městské s rychlostí do 80 kilometrů v hodině bez pásů a všechny ostatní, které jezdí stovkou a musí mít pásy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře